• Arif ALTAN

    Arif ALTAN

İki nehrin armağanı

Gölge

Gölgeler uzuyor, gölgeler nesnelerin boyunu aşıyor. Ama ortada güneş yok, gün batmıyor, geceye adını veren ağırlığın hükmü, canlılığı sezdiren seher hafifliğinin sihirli nefesi değmiyor. Karanlık ama gece değil, gölgelere biçim veren bir ışık ama aydınlık değil. Gündüz değil, gece değil, zamanın her..
Devamını Oku


İdil neyiniz olur?

Aynı

Aynı havadan solumuyoruz, aynı iklimden geçinmiyoruz. Güneş bize eşit mesafede değil, zaman aynı ağırlıkta çökmüyor, elem aynı şiddetle ve yağmur aynı şefkatle inmiyor gözkapaklarımızın üstüne. Yorgunluğumuzun benzer tonlarını ele veren bir teni yok, derin sessizliğe hazırlayan uyanışın yüklendiği t..
Devamını Oku


Bir gün tek başına

O büy

O büyük an gelip çattığında etrafınızda kimse olmayacak. Bunu unuttuğunuz an, mahvolduğunuz andır. Herkes sizinle birlikte olduğunu söyleyecektir, ama gerçekte sizinle birlikte olan yalnızca sizinle aynı anda, aynı kaderi paylaşandır. Onun da size katkısı, buruk bir tebessümün güçsüzlüğünden fazlası..
Devamını Oku


İstikrar

Hiley

Hileye büyünün gücünü veriyor, kesin ve kaçınılmaz olanın üstüne son anda önceden saptanmış heyecanın parıltılarını serpiyor.  Duyusal bozukluğa tahrif edileni sağduyu ile tarif etmeli ki, hakikatin yalan üstendeki ezici hükmü bir çırpıda dağılıversin. “Sağduyunun zaferi” yine de bir başına bel..
Devamını Oku


Kötülüğün yeni doğası

Ölüm

Ölüm tutkunluğu başka bir şeydi, bu başka. Kötülük, kelimelere sığdırılabilir bir şeydi vaktiyle, yüzsüzlük için daraltılmış bir çehre son çare diye öne çıksın yeter ki. Zarafete düşmanlık için kaba bir horgörü bulanık bütün öngörüleri kurtarabilirdi, yontulmamış ilkellik yoksunluktan doğan kinle uy..
Devamını Oku


Ordular mezar taşlarına karşı

Yenid

Yenidir, denenmemiştir ve bir başka örneği yoktur, tarifsizliği bu yüzdendir. Kötülüğün bu seviyesine erişilmemiştir. Fiiliyatın bu insan dışılığına yabancıyızdır, işitilmemiştir daha. Dilin yayılması, sonra büzüşmesi ve en sonunda mana dışı bir uğultuya savrulması başka şeyden değil. Hecelerin sürt..
Devamını Oku


Katil ve bataklık sinekleri

Hayat

Hayatı şiirlerden, gelenek ve görenekleri romanlardan, düşüncelerinin temellerini felsefi yapıtlardan öğrenmiyor; maruz bırakıldığı akıl dışı vahşet hepsinden daha sağlam ve sarsılmaz bir hayat okuması, bir görüş berraklığı kazandırıyor. Saplantının, yalanın, zihin bulanıklığının, çarpıtmanın, ..
Devamını Oku


Geleneğin gücü

Bir v

Bir vandalın saray tutkusu deyip çıkıyor herkes vahşetin içinden. Kötülük kişiselleştirildiğinde gelenek kurtarılıyor.  Günah simgesel bir sima içine hapsedildiğinde, kadim barbarlık, genetik mahcubiyetle geleceğe aktarılmış oluyor. Acımasızlık, varlık için düşünülmüş bir yönelimdir, ama kişise..
Devamını Oku


Gerilim hattı

“Gerç

“Gerçekten de insanların mutluluğu uğruna çarmıha gerilmeye bile giderim; ama öte yandan bir insanla aynı odada iki gün yalnız kalmaya dayanamam. Bana yaklaşan kimse kişiliğimi eziyor, özgürlüğümü sınırlıyormuş gibi geliyor. Bir gün içinde en iyi insandan bile nefret edebilirim. İnsanlarla ilişkiye ..
Devamını Oku


İnsancıl itlaf

İncel

İnceliği elden bırakmıyor, nezaketi büyüleyici. İnsanlık dışı halini sezdiren bir durumu yok insan yerine koyup seslendiklerine. Berrak bir dile tercüme edilme imkanı bulan sonsuz iyi niyeti, benzersiz derin duygululuğun belirtisi. Sağ kalmanın o tuhaf ve saçma sevincini duyumsama meselesinin hiç de..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa

Medya Diyalog

Özgür Blog'tan...