• Arif ALTAN

    Arif ALTAN

Gerçek gerçek değil

Ausch

Auschwitz’i duymamışlardı, toplama kampları akıl almaz bir masaldı, gaz odalarının varlığından haberleri yoktu, Yahudileri fırınlara taşıyan trenler pek uzaklardan geçiyordu. Milyonlarca insanın buharlaştırıldığına kimse inanamazdı. Tüten bacaların, gökyüzünü kaplayan dumanların, milyonlarca cesedin..
Devamını Oku


Armero’dan Cizre’ye

“Hiç

“Hiç yardım istemedi, hiç şikayet etmedi” demişti Salvador Allende’nin yeğeni Şilil yazar İsabel Allende. Üç gün boyunca başında bekleyerek saniye saniye ölümünü kaydeden elliden fazla gazeteci, fotoğrafçı ve kameraman “bir an olsun umudunu yitirmediğine” tanıklık edecekti. Şakalar yapacak, güldürec..
Devamını Oku


Serçe yağmuru

Kayıp

Kayıp tarihlerden, göçmüş yüzyıllardan, bilinmeyen uzak çağlardan süzülüp geliyor. Sesin dalgaları, ruhu usulca kavrayıp havalandıran yankıları, ilk kez duyduğumuz her kelimeyi, tanışıklığı çok eskilere dayanan anlamlarla örüyor. Duyuyor, biliyor ve hissediyoruz. Yağmurun rüzgarı uysallaştırmasından..
Devamını Oku


Tanrı kendinden olanı bilir

Kutsa

Kutsal bir temizlik yapılıyor, yürekleri iman dolu savaşçılar kasıp kavuruyor. Kaçacak, gizlenecek hiçbir yer yok kutsal davanın düşmanları için. İlgili ilgisiz her beşerden bağlılık yeminini yinelemesi talep ediliyor. Biat ayinlerinde bütün bakışlar aynı alevle tutuşuyor, bütün yürekler aynı imanla..
Devamını Oku


Beyaz karanlık

İçmek

İçmek istediği suyla birlikte donan serçeyi, sabahın ilk ışığında gören bir çocuğun bakışlarına sinen sonsuz boşluğu hatırlatıyor. İyi gelmiyor, iyi hissettirmiyor, özlenen bir sessizlikle inmiyor. Geçmeyecek bir azap gibi kavrıyor, hiç gerilemeyecek keskin bir sancı gibi saplanarak düşüyor. Kendisi..
Devamını Oku


Suçlular ve suçsuzlar

Vakit

Vakitsiz anında yakalanmıştır, vatan haini, Kürt terörist olarak Ersin, evire çevire dövülmüştür. Rakibi iri kıyım, rakibi öfkeli ve amansız. Ersin, sadece damarlarında dolaşan esmer kanın değil, Ersin, aynı zamanda fizik kanunlarının ve anatomik yazgının da talihsiz bir kurbanı. Kapana kısılmış bir..
Devamını Oku


Öğle yemeği

Halk

Halk gösterileri, savaş temsilleri, klasik mitolojiye dayanan dramların sahnelenmesi doyuracağına eğlence açlığını büstün azdırıyordu. Roma halkını cezbeden gladyatör dövüşleri muazzam bir buluştu, ama ondan da büyüleyici, edilgen hazları ateşleyici daha ürpertici bir eğlence gerekiyordu. İnsanın do..
Devamını Oku


Dönüşen sanat

Uygun

Uygun bir bakış açısına sahip değiliz, fazla yakından ya da fazlasıyla içeriden bakıyoruz. Durduğumuz yer yanlış olunca, altında dikildiğimiz tablonun görüntüsü de bütünlüğünden yoksun anlamsız sahneler biçiminde, zihnimizin mükemmel işleyen düzeneği üstünde tahrip edici bir ağırlıkla çöküyor. Görüş..
Devamını Oku


Ağacın kurdu

Nefes

Nefes alıp almadığınız, hayatta kalıp kalmadığınız kimseyi ilgilendirmiyor. Sizin gereksinimleriniz gibi hayatınız da bir başkasının önceliği değil. Kentlerinizin yakılıyor olmasının, kendi yurdunuzda vahşi hayvanlar gibi avlanıyor olmanızın bir önemi yok. Onların inancında köle gibi yaşamak, olmadı..
Devamını Oku


Ötesi yok

Kaçtı

Kaçtık kaçabileceğimiz kadar, geriledik gerileyebileceğimiz kadar. Ötesi için hayallerinizi öteleyin, ötesi yok, o son vuruluşunuzdan çok önceydi. Ötesi, kovalanırken düşüp kalkamadığımız son durak, ötesi, yüreğimiz diye ölülerimizi gömdüğümüz son toprak. Her şey Kavafis’in şiirindeki gibi; ne yeni ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür