• Arif ALTAN

    Arif ALTAN

Herkesin kıyameti

Yüzün

Yüzünü nereye çevirirse oradan kendini hiç ilgilendirmeyen bir şey çekip çıkarıyor. Göz mesafesine eriştirdiği ne varsa kudurmuş bir hırsla parçalıyor. Yok etmek iyi hissettiriyor, kendi haksızlığının öcünü almış olmanın verdiği dayanılmaz bir hafiflik duygusu belki. Ama hafiflediğini düşündüğü anda..
Devamını Oku


IŞİD yok, AKP var

Kim u

Kim uydurduysa iyi uydurmuş, ama IŞİD diye bir şey yok, Rojava kapılarına dayandığı günden bu yana IŞİD diye bir şey yok. Anbar veya Rakka’dan önce mevzi tuttuğu yer Ankara. Hangisinin önce geldiği önemsiz, bir koalisyon ve bir ortaklıktan söz edilemez, AKP IŞİD’in ta kendisi. Benliği silueti ile uy..
Devamını Oku


Tanrının kafa karışıklığı

Dünya

Dünya bunaltısı, insan, tanrının kafa karışıklığıdır. An içindeki zaferiyse dünya, insan sonsuzluk içindeki mağlubiyetidir. Başlangıçtan bu yana aynı derttir sürüp giden: Tanrının kefaretini ödeyemeyeceği tek büyük günahı, onun en dayanıksız, en bozuk eseri. Sıkışıp kaldığı ve kendini çürümeye terk ..
Devamını Oku


Son bakış

Seni

Seni senin çıkarına harcamak, seni iyiliğin için kuşatıp seni iyiliğin için boğmak istiyor. İlk günden beri hep böyledir. Seni senden kurtarmak için kendini olanca görkemiyle öne sürerken, sadece bir şükran duygusudur sende uyansın istediği. Değil mi ki sömürgecin en büyük ve son kurtarıcındır, o ha..
Devamını Oku


Saplantının güzergahı

Kürtl

Kürtlere asla izin vermeyecekmiş! Her canlı, nefes almak için onun iznini bekliyordu zaten. O kadar talepkar ve o kadar geniş bir heves tarafından sürükleniyor ki, kendi taşkınlığının sürükleyip kayalıklara çarptığı tek şeyin kendisi olduğundan bile habersiz. Lime lime ve hastalıklı bir susamışlıkla..
Devamını Oku


Hain

Soluğ

Soluğu karşı kıyıda alıp şakımaya başladığında, bütün insanlar gibi tüm doğanın da coşkudan kaskatı kesilip vecd içinde onu dinlediğine inanmıştır bir kere. Bu azgın inançtan taşan sarhoşluk şiddet bakımından, içinde çağlara meydan okuyacak yeni bir şiirin büyüleyici yankılarını duyan bir şairin, be..
Devamını Oku


PYD etnik temizlik yapıyormuş!

İmkan

İmkansızlığın sığ düşlerle örtüştüğü, bilginin kalıcılığını ağır budalalığın engin uyuşukluğuna borçlu olduğu, gerçeğin yalnızca yalanın bacaklarıyla taşındığı alacakaranlık zamanların derinliklerinden geliyor. Hakikat belini doğrultmadan yalanın dünyayı bir uçtan bir uca dolanıp kendi hakikatsizliğ..
Devamını Oku


Şirket

Bir ş

Bir şirket, mafya ahlakından bile yoksun bir cinayet örgütü. Sinsi, dengesiz ve tehlikeli. İlk günden beri böyle olduğunu sayıklayıp durdu, ama hep olağanüstü iyilikler, erişilmemiş güzellikler vehmedildi. Kürtlerin tepesine bindiği müddetçe iyiliğinden ve güzelliğinden gram kaybetmedi, ta ki herkes..
Devamını Oku


Celladı kurtarmak

Canlı

Canlılığını kaybeden hayal gücü, eskisi gibi onu canlandıran konuların görüntüsüyle coşmuyor. Bir coşkusuzluk hali, ama yalnızlık ve tefekkür saatlerini dikkati dağılmadan, tamamen kendisine ait olduğu, doğasının istediği sessizliğe usul adımlarla ilerleyenin ruh genişliğini ele veren coşkusuzluktan..
Devamını Oku


Boşluktaki nesneler

İnsan

İnsanı başlangıcına bağlayan hiçbir şeyi sağ bırakmıyor. Kavrayışı kuşatan, düşünceyi düşüncesizliğe vardıran bir istek taşkınlığının yüzsüz ilerleyişi altında, ruhun onsuz hiçbir şey olmadığı ve bugüne yalnızca şiirlerle, ezgilerle, kıvrımlarla, çizgi ve söz kalıtlarıyla kendini taşıyarak bir zaman..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa

Medya Diyalog

Özgür Blog'tan...