• Arif ALTAN

    Arif ALTAN

Saplantının güzergahı

Kürtl

Kürtlere asla izin vermeyecekmiş! Her canlı, nefes almak için onun iznini bekliyordu zaten. O kadar talepkar ve o kadar geniş bir heves tarafından sürükleniyor ki, kendi taşkınlığının sürükleyip kayalıklara çarptığı tek şeyin kendisi olduğundan bile habersiz. Lime lime ve hastalıklı bir susamışlıkla..
Devamını Oku


Hain

Soluğ

Soluğu karşı kıyıda alıp şakımaya başladığında, bütün insanlar gibi tüm doğanın da coşkudan kaskatı kesilip vecd içinde onu dinlediğine inanmıştır bir kere. Bu azgın inançtan taşan sarhoşluk şiddet bakımından, içinde çağlara meydan okuyacak yeni bir şiirin büyüleyici yankılarını duyan bir şairin, be..
Devamını Oku


PYD etnik temizlik yapıyormuş!

İmkan

İmkansızlığın sığ düşlerle örtüştüğü, bilginin kalıcılığını ağır budalalığın engin uyuşukluğuna borçlu olduğu, gerçeğin yalnızca yalanın bacaklarıyla taşındığı alacakaranlık zamanların derinliklerinden geliyor. Hakikat belini doğrultmadan yalanın dünyayı bir uçtan bir uca dolanıp kendi hakikatsizliğ..
Devamını Oku


Şirket

Bir ş

Bir şirket, mafya ahlakından bile yoksun bir cinayet örgütü. Sinsi, dengesiz ve tehlikeli. İlk günden beri böyle olduğunu sayıklayıp durdu, ama hep olağanüstü iyilikler, erişilmemiş güzellikler vehmedildi. Kürtlerin tepesine bindiği müddetçe iyiliğinden ve güzelliğinden gram kaybetmedi, ta ki herkes..
Devamını Oku


Celladı kurtarmak

Canlı

Canlılığını kaybeden hayal gücü, eskisi gibi onu canlandıran konuların görüntüsüyle coşmuyor. Bir coşkusuzluk hali, ama yalnızlık ve tefekkür saatlerini dikkati dağılmadan, tamamen kendisine ait olduğu, doğasının istediği sessizliğe usul adımlarla ilerleyenin ruh genişliğini ele veren coşkusuzluktan..
Devamını Oku


Boşluktaki nesneler

İnsan

İnsanı başlangıcına bağlayan hiçbir şeyi sağ bırakmıyor. Kavrayışı kuşatan, düşünceyi düşüncesizliğe vardıran bir istek taşkınlığının yüzsüz ilerleyişi altında, ruhun onsuz hiçbir şey olmadığı ve bugüne yalnızca şiirlerle, ezgilerle, kıvrımlarla, çizgi ve söz kalıtlarıyla kendini taşıyarak bir zaman..
Devamını Oku


Çıplaklık yatıştırır

Şikay

Şikayet edilecek bir şey yok, hiç fena değil, böylesi çok daha iyi hatta. Yasakçının yasayı değersizleştirmesinden, iktidarın kanunu hiçleştirmesinden daha faydalı ne olabilirdi? Kendi yasalarını çiğniyormuş, bu bir felaketmiş! Güçsüzü korumayacak, güçlüyü engellemeyecek yasanın dağılıp gitmesi, yas..
Devamını Oku


Büyük düşler

Bir b

Bir büyük bütünlüğün düşünü görüyor ilgisiz bir dağınıklık içinde çözülüp giderken. Esasa vurgun düş gücünün avuntusu, zihnin gevşeyerek yaslandığı genellemeler. Belirsizliğin güvenirliliği içinde bütünlüğünü arayan dişsiz ve yırtıcılığından arınmış bir tasavvur için ödenecek bir bedel yok. Çünkü de..
Devamını Oku


Mutluluğun hafızası

Bi

Bilinir bilmezlikten gelinir, derinlikleri ve uzaklıkları seçebilecek bakışın üstüne,  donmuş algıları ışık diye damıtmak ruhu saadete erdirmez. Ama böylesine kör bir kavrayış pek aydınlatıcı, pek rahatlatıcı bulunur yine de. Huzura yatkın bir gevşekliğin sindiği h..
Devamını Oku


AKP’li Kürtler

İn

İnsanın içinde bir boşluk doğmaya görsün, her şey bu boşluğu doldurmak için üşüşür. Öteberiyle doldurulmuş bir gövdenin tek heybeti görünüşü, bütün hüneri ise iş görürlükte kıymetini bulmuş kullanıl..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa

Medya Diyalog

Özgür Blog'tan...