• Arif ALTAN

    Arif ALTAN

Doların ilk yenilgisi

“Eğer

“Eğer devam edersen Efendi’ye söyleyeceğim, derhal efendiye söyleyeceğim” diye tehdit ediyordu. İnanmak istemeyen kadın şaşkınlıktan kocaman açılmış gözlerle bakıyordu kocasına. Efendi’ye söyler miydi? Mısır ve Çin, Antik Yunan ve eski Roma’dan bu yana ten farkı gözetmeksizin uygulanan, ama Avrupa’d..
Devamını Oku


Mütevazi bir öneri

Kör v

Kör ve sağır duvarın içine ürkütücü bir göz gibi gömerek oturtulmuş hissi uyandıran dev bir ekran. Ekrandan, birkaç saniye aralıklarla geçen baskın görüntülerini, kanın sıcak atışlarıyla ritmik uyumu özenle gözetilmiş aynı yüklü rakamın donup kalışı izliyor. Dört milyon! Rakamın, “Altına Hücum” çağl..
Devamını Oku


Yontucu

Tufan

Tufandan kurtarılacak son şeyler arasında bile yer almadığını biliyor. Gecenin karanlığıyla günün ilk aydınlığını, bakışlarından bir çizgiyle ayırırken durmadan yontuyor. Bir şeylere hep kırılıp duran parmaklarının arasında tuttuğu nesne, ışığın kırgınlığına ya da zamanın sessizliğine uygun biçimler..
Devamını Oku


Bir cehennem masalı

Cizre

Cizre, Sur, Nusaybin Yüksekova... Guernica, Dresden, Grozni, Srebrenitsa... İlkindeki ‘canlılık’ ve diğerindeki ‘solgunluk’ farklılık oluşturmamış, aradaki benzerliği fazlasıyla artırmış gibi. Resimler arasında dolanırken öylece denk geldi. Günlük’te yayınlanmış. Yedi yıl önce. Eski bir yazıyı bir ‘..
Devamını Oku


Dokunan yanar

Gören

Gören, işiten ve söyleyen yanıyor, hissedip dokunan anında yanıyor. Nasıl yandığını bilmeden yanıyor. Yıllardır böyle sürüyor. İnce elenip sık dokunmuş, üstüne çokça düşünülmüş. Hiçbir boşluk yok, kurgu hatası, telaffuz noksanlığı, cümle bozukluğu içermiyor. Dil sürçmeleri bile doğal bir saflık, vak..
Devamını Oku


Arı kovanına çomak sokan kız

Ejder

Ejderha dövmesi var mıydı? Sanmıyoruz. Ateşle oynadı mı? Bu öngörülebilir bir şey. Arı kovanına çomak soktu mu? Ondan eminiz işte! Sonuç? Arılar üşüştü! Hikayenin herhangi bir yerindeyiz ve ateşle oynama evresini geçtik. Bunu biliyoruz, çünkü arıların tamamı saldırı halinde. Millennium üçlemesiyle b..
Devamını Oku


İyi yürekli topluluk

Yürek

Yürekten hoş gördükleri bütün eğlenceleri hor görüye çeviren savaşın, en sonunda kendi yaşamlarını da vuran dehşet dalgası karşısında sesi ve soluğu, buluşturucu uyumun en eski ritmini seçen mütefekkir kulübün yürekli tüm parlak zekaları, endişenin aynı birlikçi vurgusundan sesleniyor. Gerçekliğin p..
Devamını Oku


Mercan dalları

Ölü y

Ölü yüzlerle birbirine dolanan sayısız mısraların içinden ıssızlığına incitilmiş en kırılgan sözcüğü seçiyoruz. Dağılmış saçlarını, yalnızca senin unutulmuş dağınık saçlarını toplamak istiyoruz bir kentin harabelerine bölüşülmüş acı çığlıkların bıraktığı yanık izlerinden. Mart yağmurları dinmiyor, k..
Devamını Oku


Arınmaya çağrı

Kadın

Kadın eğiliyor, evinin yıkıntıları altında sağlam kalmış çok gerekli bir parça eşyayı, hüznün bir anlığına eşlik etmeye çekindiği bir dalgınlıkla çıkarmayı deniyor. Geride kalmış uzun bir ömrün son kalıntısı, bütün anılarının son simgesi nesneye uzanırken, dehşetle elleri geri çekiliyor. Sessiz kalm..
Devamını Oku


Türün devamlılığı

Kişis

Kişisel bir şey değil, ani hamlesi yüklü bir geleneğin ve aldıklarına çokça örselenmiş bir türün devamlılığını sağlayan yükümlülükten. Kendine özgü bir yalım yok soğuk acımasızlığında. Nahoş bir varoluşun öznel mazeretine, sıkıştırılmış bir benliğin kendine özgü çaresizliğine yontacak yumuşak başlı ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür