• Besê HOZAT

    Besê HOZAT

Şiddete karşı her gün mücadele olmalı!

Bugün

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü. Kadınlar Dünya’nın dört bir yanında ayaktalar. Milyonlarca kadın, kadına yönelik erkek ve devlet şiddetini protesto etmek için sokaklarda! Kadınların her yıl 25 Kasım’da tek ses ve tek yürek olarak beşbin yıllık ata..
Devamını Oku


IŞİD’leşen AKP

Toplu

Toplum aylardır IŞİD zihniyetli faşist AKP’nin, Cizre, Farqîn ve Nusaybin başta olmak üzere Kürt kentlerinde günleri, haftaları bulan sokağa çıkma yasaklarını ve AKP çetelerinin yaptığı katliamları tartışıyor. Yine aylardır AKP destekli IŞİD’in Kürdistan’da, Türkiye’de, Fransa’da ve dünyanın değişik..
Devamını Oku


Tecrit: Savaştır

Bekle

Beklendiği gibi 1 Kasım seçimlerinden sonra AKP savaşı tırmandırdı. Açıktan Önder Apo’ya saldırmaya, Kürt kentlerinde katliamları yoğunlaştırmaya başladı. Özellikle son günlerde özel savaş medyası çok yoğun bir biçimde Önder Apo’ya yönelik karalama kampanyası yürütüyor. Önder Apo’nun adına konuşuluy..
Devamını Oku


Sivil darbe iktidarı

Tayyi

Tayyip Erdoğan’ın yaptığı sivil darbe ile içine girilen 1 Kasım tekrar seçimlerinde AKP iktidar olarak çıktı. Zaten darbenin amacı da AKP’yi tek başına iktidara getirmekti. Bu başarıldı. Darbe sonuç aldı ve AKP tek başına iktidar oldu. Fakat darbe ile kazanılan bir iktidarın meşruiyeti yoktur, fazla..
Devamını Oku


Türkiye’nin can simidi HDP

­1 Ka

­1 Kasım seçimleri yaklaştıkça siyasi ve askeri operasyonlar artarak devam ediyor. Özellikle KCK’nin eylemsizlik açıklamasından sonra hava destekli kara operasyonları yaygınlaştı. Zagros, Botan, Dersim, Amed ve Serhat kırsalında onbinlerce askerin ve özel harekatçıların katıldığı kapsamlı kara opera..
Devamını Oku


Ankara Katliamı AKP’nin çöküş hikayesidir

Kürt

Kürt Özgürlük Hareketi aldığı eylemsizlik kararını 10 Ekim’de kamuoyuna açıkladı. Aynı gün Ankara’da Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en kanlı katliamlarından biri yaşandı. Herkesi çok derinden sarsan ve kanını donduran bu vahşi ve alçakça katliamı, katliamın sorumlusu AKP’yi lanetliyorum. Barış şeh..
Devamını Oku


Yargılanma zamanı yakın

9 Eki

9 Ekim 1998 yılında Önder Apo uluslararası komplo sonucu Suriye’den çıkmak zorunda kaldı. NATO Gladyosunun başını çektiği güçler alçakça bir komplo sonucu Önder Apo’yu 15 Şubat 1999 yılında Türkiye’ye teslim etti. Kürtlerin kara gün olarak ilan ettiği ve tarihte başka benzer bir örneği olmayan bu ko..
Devamını Oku


Erdoğan’ın ‘Stratejik derinliği’

Türki

Türkiye’de son kırıntısını da AKP’nin süpürdüğü, ruhuna rahmet okuduğu demokratik siyaset, Önder Apo’nun büyük çabası ve mücadelesiyle HDP şahsında güçlü bir hamle yaptı. Demokratik ulus anlayışı Türkiye toplumu içinde mayalandı ve bu anlayışın pratik ifadesi olarak  yerel demokrasiyi Kürtler ö..
Devamını Oku


Önder Apo’ya tecrit kararı, 30 Ekim 2014 yılında alındı

5 Nis

5 Nisan 2015 tarihinden bu yana Önder Apo ile herhangi bir görüşme olmuyor. Aile görüşüne dahi izin verilmiyor. Avukat görüşmeleri zaten 27 Temmuz 2011 yılından bu yana yapılmıyor. Neden? Bunun nedenleri üzerinde önemle durmak gerekiyor. Çünkü Önder Apo ile görüşmelerin kesilmesi doğrudan devletin-A..
Devamını Oku


Direnen halk kazanacaktır

Hafta

Haftalardır Kürdistan’ın kalbi, direnişin kalesi Cizre’de görkemli bir halk direnişi yaşanıyor. Özgür, direnişçi Berivanların kenti Cizre, yiğit Kürt kadınının öncülüğünde direniş ve özgürlük tarihine yeni sayfalar ekliyor. Cizre, Kobanê’de olduğu gibi insanlığın büyük onur savaşını veriyor. AKP-IŞİ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür