• Özgür AMED

    Özgür AMED

Öcalan’ın Schmitt’e müdahalesi ve OHAL

Walte

Walter Benjamin’in tarih tezlerini sıraladığı “Pasajlar”daki sekizinci tez şöyledir: “Ezilenlerin geleneği gösteriyor ki, içinde yaşadığımız olağanüstü hal, istisna değil kuraldır.”... 1940’larda ifade edilen bu tezin arka planında, kıran kırana bir entelektüel atışma, gasp edilmiş bir hukuk, yık..
Devamını Oku


Tolstoy, kuyu ve darbe

Tolst

Tolstoy’u evinden kaçırtıp bir tren istasyonunda ölüme teslim eden şey, içine girdiği çıkmazdı. Kaçıp kurtuluşa ermek istiyordu. Yaşamının sonuna doğru insanın hayattaki görevi “ruhunu kurtarmak” diyen Tolstoy, bunun nasıl olacağını bilememenin verdiği ızdırapla da “hayatın anlamsızlığı” teorisini g..
Devamını Oku


Bülbülü öldürmek ve dokunulmazlık meselesi

Geçti

Geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren Amerikalı romancı Harper Lee’nin otobiyografik öykülerinden oluşan ve daha sonra yoğun ilgiye mazhar olması 1960’ta romanlaştırılan, 61’de Pulitzer Edebiyat Ödülünü alan “Bülbülü Öldürmek” adlı eseri, sade teması ile bugün halen güncelliğini koruyor. Kitap, 1935 y..
Devamını Oku


Başkana kavuşmak

“Yüks

“Yüksek bir binaya girdik ve asansör o meşhur 10. kata gelmişti. Bir dairenin kapısı çalındı. Kalbim duracak gibi. Kapı açıldı ve karşımda başkan! Sevgiyle kucakladı beni. Ben de aynı sevgiyle kucakladım onu. Bir gerçekti. Yıllarca hayal ettiğim, hiçbir zaman da umudumu yitirmediğim, hep karşılaşaca..
Devamını Oku


Sümeyye’nin ceylanlığı, Keçi Burcu’nun tuvaleti

Şataf

Şatafatlı Saray’ında oturup yoksullara zenginlik hayalleri, iştahlı kaçkınlara iktidar hırsı, elindeki burjuva sınıfına sömürü taktikleri satan Erdoğan; zenginliğine de zenginlik katmayı ihmal etmiyor... Oysa ve ne acıdır ki, bu ülkenin en yoksul insanıdır. Evet, en yoksul odur çünkü utanma duygusu ..
Devamını Oku


HDP, Vietnam, Tyson, Metiner ve tokat

Herke

Herkesin çok iyi bildiği üzere, insanlığın radyoaktif maddelere maruz kalması ile gelişen belirsiz sapmalar sonucu yeryüzüne boş bir soğan torbasında fırlatılan Mehmet Metiner, beyin hücrelerinin yanlışlıkla oksijensiz solunum yapması sebebiyle farklı bir insan formu olarak AKP saflarında, kendi tür..
Devamını Oku


Sürgün sonrasına açık bir mektup

6 Mar

6 Mart tarihinden bu yana Amed D Tipi zindanından sürgün edilen arkadaşlarımızın sayısı 160’ı geçti. Çoğu kaçırılarak sürgün edilen arkadaşlarımızın karşılaştıkları baskı ve işkenceler devam ediyor. Pek çoğunun yürütüldüğü yeri hala bilmiyoruz. Durumları hakkında bilgi sahibi değiliz. Ara sıra faks ..
Devamını Oku


AKP’nin haz, tiksinti, arzu devşirme ustalığı

Geçen

Geçen günlerde bakan ordusu ile Amed’e çıkartma yapan Davutoğlu’nun, türü belli olmayan ve rezil bir yapım olarak gişede umduğunu bulamayan maceralarına hep beraber maruz kalmıştık. Canlı yayından Efkan Ala’nın IŞİD işareti ve Davutoğlu’nun önünde durmuş fotoşopumsu sahte kitleye tekbir çektirmesi n..
Devamını Oku


‘Kerdirleşme’

Mani’

Mani’nin görkemli Deb şehrini talandan kurtarma hikayesi ilginçtir. Krallar kralı Erdeşir’in torunu Hürmüz, şehri kuşatmış, talan için geriye doğru saat saymaktadır. O sırada yolu Deb’den geçen Mani, sorumluluk üstlenerek şehri yağmadan kurtarmak için Hürmüz ile konuşmaya gider. Giderken yanında göt..
Devamını Oku


Direnmek gerekir mi?

Özgür

Özgür Amed “Maoist gerillaların uyguladığı faydasız şiddet hakkında bir şeyler diyebilirim. Kabul ama, ben onlara başka neyi yapmalarını önerebilirim? Haklarını aramak için mahkemelere başvurmalarını mı? Alacaklarını başkentte, devlet dairelerinde kovalamalarını mı? Hep barışçıl gösteriler düzenl..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür