• Özgür AMED

    Özgür AMED

Önderlik ve 7 Haziran

Önder

Önderlik ile 1993 yılında yapılan bir röportajda gazeteci sorar: “Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musunuz?” Önderliğin cevabı yaklaşık 23 yıl sonrasının bir haziran gününü görür gibidir. Şöyle cevaplar: “Benim Türkiye’ye dönme gibi bir sorunum yok. Türkiye’yi dönüştürme sorunum var.” Şimdi 1967’ye K..
Devamını Oku


Hırsızlar, tavuk ve ‘dağ’ meselesi

Bilin

Bilinen bir hikayedir ama bugün tekrar hatırlamakta sakınca yoktur herhalde. Adamın biri bir köye gider. Soluğu bir köylünün kümesinin önünde alır. Direkt söze girer bu beklenmeyen ziyaretçi: “Eğer size tam olarak kaç tane tavuğunuzu olduğunu söylersem, bana bir tanesini verir misiniz?” Daha köylünü..
Devamını Oku


Proteus, Musluk ve jöle

Geçti

Geçtiğimiz perşembe günü bilim dünyası varabileceği son noktaya vardı. Bu önemli haber Saraybosna’dan geldi. Şu an yaşayan en önemli bilim düşmanı yani pardon bilim adamı Erdoğan, akıl ve vicdan dışı buluşlarına son zinciri de ekleyerek bilim tarihini yüzyıl geriye götürdü. Avrupa’dan Van’daki muslu..
Devamını Oku


HDP barajın neresinde?

Başta

Başta İsviçreli bilim adamları olmak üzere bugünlerde canlı cansız, havada karada hemen hemen herkesin sorduğu bir soru var: “HDP barajın neresinde?” Sabah ve akşam haberlerinde, kuçelerde, sur diblerinde ve hatta cezaevlerinde “Yaw hakkaten HDP barajın neresinde” sohbetleri var. Kimse elini taşın a..
Devamını Oku


Düşen beyanname sayfası konuştu!

Sa

Sayın düşen sayfa, yani 3,5 sayfa!  Öncelikle görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Umarız bir yeriniz ağrımıyordur,  beyannameden çok kötü düştüğünüz malum. Asıl ben öncelikle bana söz ha..
Devamını Oku


Şeçim uyanıkları

De

Demokratik ulusu inşa etmekle görevli 550 aday açıklandı. Gündem hala bu listelerle çalkalanadursun, Amed’te akıl almaz bir olay yaşandı. Adayların açıklanması ile seçime kadar olan süreyi fırsata çevirmek isteyen bir girişimci kıskıvrak yak..
Devamını Oku


Işık, boşluk ve HDP

Af

Afrika’nın Yoruba krallığında hastalığı iyice ilerleyen yaşlı bir baba, üç oğlunu etrafına toplayarak onlara “En değerli şeylerimi, bu odayı tamamen doldurana vereceğim’’ der. Oğullar hemen işe koyulur.  Birinci oğul toplayabildiği tüm samanı oda..
Devamını Oku


ASIL SEN NE İSTİYORSUN BİZDEN

&l

“Düşüncemi belirteceğim, fakat bu çok gereksiz ve yersiz bir çaba olacak; çünkü size söyleyeceğim her şey bunları  kendilerine söylememize zaten gerek olmayan kişiler tarafından duyulacak yalnızca…” Bu sözleri y&uum..
Devamını Oku


Hayat güzel mi?

Pe

Pek çok kişinin izlediği ve hala çok sevilen, tartışılan bir filmdir “Hayat Güzeldir”. Mutlu yaşamı Nazi kampına düşmesi ile kabusa dönüşen bir aile üzerinden Alman faşizmi anlatılıyor. Küçük oğlu ile kampa giden baba oğlunu ger&..
Devamını Oku


Kuantum yargılanıyor

Ya

Yaşamın kendisi sürekli bir tanışma hali. Yeni insanlar, hayatlar, mekanlar, gerçekler ve elbete yeni temaslar. Her tanışma bir merhaba ile başlar. Ben de cezaevi ile tanışalı daha birkaç gün etti. Eğer kanunen ve zorbalıkla çıkarılmaya çalışılan iç g&..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa

Medya Diyalog

Özgür Blog'tan...