• Özgür AMED

    Özgür AMED

Godot ve barışı beklerken

Samue

Samuel Beckett’in 1949 yılında kaleme aldığı ve ilk defa Paris’te (1953 yılı) oynayan ünlü eseri “Godot’yu Beklerken”, bugün hala güncelliğini koruyan ilginç bir kitap/film/tiyatrodur. Başladığı şekilde biten bu oyunda, zaman ve mekan belirsizdir. Sahnede bir ağaç ile başkahramanlar, Vladimir ve Est..
Devamını Oku


Önderlikte savaş ve barış hali

Savaş

Savaş büyüdükçe barış küçülür. Savaş ısındıkça devlet denen mekanizma soğur. Nietzsche’nin, devleti soğuk canavarların en soğuğu olarak ifade etmesi boşuna değildir. Çünkü devlet bütün iyilik ve kötülük dilleriyle yalan söyler ve ne söylerse yalandır. Ve nesi varsa hepsi çalmadır. Düzmecelerin en ya..
Devamını Oku


‘Kürdistan’da Çıplak Hayatlar’

Metre

Metre karesine elli biyopolitika örneğinin düştüğü Türkiye’nin en normal hali zaten olağanüstü hal iken, şimdi yok sıkıyönetim yok özel güvenlik bölgesi ilan ediliyor. Ahlakı gasp etmiş bir ülke yönetiminin hukuku olamaz. Olsa olsa guguktur. Özellikle Yahudi Soykırımı sonrası hukuk alanına getirdiği..
Devamını Oku


Türk’ün gücü ve derenin suyu

Büyük

Büyük büyük dedelerimiz bu toprakları işgal etmeye gelen yabancıya karşı koymak zorundaydı. Yabancı bizi bir başka tarza, bir başka sözcük, bir başka inanç, bir başka tanrı ve bir başka adalet içine sokmak için gelmişti. Onun adaleti yalnızca kendisi içindi ve bizi kendi dışımıza atmaya hizmet ediyo..
Devamını Oku


AKP, Aziz Pedro, Çince ve kınamametre

Öncel

Öncelikle ve elbette değerli müsadenizle şuraya eskilerden bir sömürgecilik hikayesini alayım, sonrasında kısaca meramımı anlatmaya çalışayım. İspanyollar, yeni adım attıkları her kara parçasındaki halklara bir itaat belgesi okurdu. Bu belgede Tanrı’nın yeryüzüne indiğini ve yerini Aziz Pedro’ya ..
Devamını Oku


Kırgınım

Değer

Değerli yoldaşlar, hepiniz duydunuz. Kırgınım dedi... Kim söyledi ? Elbette tarihin son savaş bükücüsü Erdoğan. HDP Antep milletvekili Celal Doğan ile görüşmesinde, çözüm süreci konuşulurken söylemiş. Güya Kürt tarafı adım atmıyormuş, süreci önemsemiyormuş. Buna kırılmış birê minî elemîyon... Kır..
Devamını Oku


AKP’nin Selefi örgütleri

18.

18.yy’da İngilizlerin desteği ile Ortadoğu’da çıkış ve gelişim zemini bulan Vahhabilik, Muhammed Bin Adülvahhab öncülüğünde Arabistan’da ortaya çıksa da daha sonra genel bir isim olan Selefilik olarak ifade edilmiştir. İslam yorumunun en katı hallerinden birine sahip olan bu düşünce, IŞİD ile bera..
Devamını Oku


Önderlik ve 7 Haziran

Önder

Önderlik ile 1993 yılında yapılan bir röportajda gazeteci sorar: “Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musunuz?” Önderliğin cevabı yaklaşık 23 yıl sonrasının bir haziran gününü görür gibidir. Şöyle cevaplar: “Benim Türkiye’ye dönme gibi bir sorunum yok. Türkiye’yi dönüştürme sorunum var.” Şimdi 1967’ye K..
Devamını Oku


Hırsızlar, tavuk ve ‘dağ’ meselesi

Bilin

Bilinen bir hikayedir ama bugün tekrar hatırlamakta sakınca yoktur herhalde. Adamın biri bir köye gider. Soluğu bir köylünün kümesinin önünde alır. Direkt söze girer bu beklenmeyen ziyaretçi: “Eğer size tam olarak kaç tane tavuğunuzu olduğunu söylersem, bana bir tanesini verir misiniz?” Daha köylünü..
Devamını Oku


Proteus, Musluk ve jöle

Geçti

Geçtiğimiz perşembe günü bilim dünyası varabileceği son noktaya vardı. Bu önemli haber Saraybosna’dan geldi. Şu an yaşayan en önemli bilim düşmanı yani pardon bilim adamı Erdoğan, akıl ve vicdan dışı buluşlarına son zinciri de ekleyerek bilim tarihini yüzyıl geriye götürdü. Avrupa’dan Van’daki muslu..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa

Medya Diyalog

Özgür Blog'tan...