• Özgür AMED

    Özgür AMED

Türk’ün gücü ve derenin suyu

Büyük

Büyük büyük dedelerimiz bu toprakları işgal etmeye gelen yabancıya karşı koymak zorundaydı. Yabancı bizi bir başka tarza, bir başka sözcük, bir başka inanç, bir başka tanrı ve bir başka adalet içine sokmak için gelmişti. Onun adaleti yalnızca kendisi içindi ve bizi kendi dışımıza atmaya hizmet ediyo..
Devamını Oku


AKP, Aziz Pedro, Çince ve kınamametre

Öncel

Öncelikle ve elbette değerli müsadenizle şuraya eskilerden bir sömürgecilik hikayesini alayım, sonrasında kısaca meramımı anlatmaya çalışayım. İspanyollar, yeni adım attıkları her kara parçasındaki halklara bir itaat belgesi okurdu. Bu belgede Tanrı’nın yeryüzüne indiğini ve yerini Aziz Pedro’ya ..
Devamını Oku


Kırgınım

Değer

Değerli yoldaşlar, hepiniz duydunuz. Kırgınım dedi... Kim söyledi ? Elbette tarihin son savaş bükücüsü Erdoğan. HDP Antep milletvekili Celal Doğan ile görüşmesinde, çözüm süreci konuşulurken söylemiş. Güya Kürt tarafı adım atmıyormuş, süreci önemsemiyormuş. Buna kırılmış birê minî elemîyon... Kır..
Devamını Oku


AKP’nin Selefi örgütleri

18.

18.yy’da İngilizlerin desteği ile Ortadoğu’da çıkış ve gelişim zemini bulan Vahhabilik, Muhammed Bin Adülvahhab öncülüğünde Arabistan’da ortaya çıksa da daha sonra genel bir isim olan Selefilik olarak ifade edilmiştir. İslam yorumunun en katı hallerinden birine sahip olan bu düşünce, IŞİD ile bera..
Devamını Oku


Önderlik ve 7 Haziran

Önder

Önderlik ile 1993 yılında yapılan bir röportajda gazeteci sorar: “Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musunuz?” Önderliğin cevabı yaklaşık 23 yıl sonrasının bir haziran gününü görür gibidir. Şöyle cevaplar: “Benim Türkiye’ye dönme gibi bir sorunum yok. Türkiye’yi dönüştürme sorunum var.” Şimdi 1967’ye K..
Devamını Oku


Hırsızlar, tavuk ve ‘dağ’ meselesi

Bilin

Bilinen bir hikayedir ama bugün tekrar hatırlamakta sakınca yoktur herhalde. Adamın biri bir köye gider. Soluğu bir köylünün kümesinin önünde alır. Direkt söze girer bu beklenmeyen ziyaretçi: “Eğer size tam olarak kaç tane tavuğunuzu olduğunu söylersem, bana bir tanesini verir misiniz?” Daha köylünü..
Devamını Oku


Proteus, Musluk ve jöle

Geçti

Geçtiğimiz perşembe günü bilim dünyası varabileceği son noktaya vardı. Bu önemli haber Saraybosna’dan geldi. Şu an yaşayan en önemli bilim düşmanı yani pardon bilim adamı Erdoğan, akıl ve vicdan dışı buluşlarına son zinciri de ekleyerek bilim tarihini yüzyıl geriye götürdü. Avrupa’dan Van’daki muslu..
Devamını Oku


HDP barajın neresinde?

Başta

Başta İsviçreli bilim adamları olmak üzere bugünlerde canlı cansız, havada karada hemen hemen herkesin sorduğu bir soru var: “HDP barajın neresinde?” Sabah ve akşam haberlerinde, kuçelerde, sur diblerinde ve hatta cezaevlerinde “Yaw hakkaten HDP barajın neresinde” sohbetleri var. Kimse elini taşın a..
Devamını Oku


Düşen beyanname sayfası konuştu!

Sa

Sayın düşen sayfa, yani 3,5 sayfa!  Öncelikle görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Umarız bir yeriniz ağrımıyordur,  beyannameden çok kötü düştüğünüz malum. Asıl ben öncelikle bana söz ha..
Devamını Oku


Şeçim uyanıkları

De

Demokratik ulusu inşa etmekle görevli 550 aday açıklandı. Gündem hala bu listelerle çalkalanadursun, Amed’te akıl almaz bir olay yaşandı. Adayların açıklanması ile seçime kadar olan süreyi fırsata çevirmek isteyen bir girişimci kıskıvrak yak..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa

Medya Diyalog

Özgür Blog'tan...