• Özgür AMED

    Özgür AMED

Yanlış soru, doğru cevaplanmaz

Geçti

Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Gazetesi’nde Ömer Laçiner’in son seçimler üzerinden HDP yorumu okudum. Bir cümlesinde durdum, dayanamayıp arkadaşlara da aktardım. Şöyle bir soru sormuş: “HDP, Kürt olmayan kesimlerden de gayet anlamlı bir destek edinmişken, PKK’nin silahlı mücadeleyi başlatmasının mantığ..
Devamını Oku


Tuco ve Erdoğan

Sergi

Sergio Leone’nin bilinen en ünlü filmi “İyi, kötü ve çirkin” dir. Sadece film demek doğru olmaz, karakter analizi ile aynı zamanda, üç saatlik, evrensel bir psikolojik eleştiri kitabıdır. Filmde en çok görünen karakter “çirkin” yani Tuco’dur. Leone en çok onun üzerinde çalışmış. En çok onun anatomis..
Devamını Oku


10 madde ile seçim sonucu

1 Kas

1 Kasım seçimleri geçti. Bu seçime dair bir iki not ile özetle bazı başlıklar açmak istiyorum. i ) Önce en güzel haberi Stefan Zweig'tan vereyim. Diyor ki “Bir iktidar insanını, arzu ve isteklerinin sürekli gerçekleşmesi kadar hiçbir şey zayıflatmaz.” Erdoğan şahsında bu tespite sıkı sarılın ..
Devamını Oku


1 Kasım ve J. Saramago’nun gör dediği

Ülked

Ülkede kış başladı. Kardeşlik iklimi üzerine sağanak bombaların yağdığı, şiddetli onursuzlukların yağmur ile beraber üzerimize eklendiği günlerden geçerken, seçim gününe de geldik. Şairin deyişi ile Kürtlerin aile fotoğraflarından her gün bir kişi eksilirken, seçim sath-ı mahalinde de tutuklamalar, ..
Devamını Oku


Kötülüğün Sıradanlığı değil, Sadizm

Zapat

Zapatistaların bir öyküsüdür. “İlk sözcükler üç taneydi; Demokrasi, özgürlük, adalet... Diğer tüm sözcükler bunlardan türedi. Bu sözcükleri ayna karşısına aldılar. Çoğaltmak istediler. İki ayna karşısında doğru dil böyle doğdu... Özgürlük, herkesin istediğini yapması değil, hangi yolu seçmek isterse..
Devamını Oku


Bakanın şiddeti, bakılanın acısı

Yanıl

Yanılmıyorsam Oğuz Atay’ın bir sözüdür. “Herkes birikmiş bizi seyrediyor. Dağılın! Burada kukla oynatmıyoruz, acı çekiyoruz!” der. Yazının vicdanlı isimlerinden Nurdan Gürbilek’ in “acı anlatılabilir mi?” sorusu bir tarafta dursun; yoğunca bir acı çektiğimiz doğru ama bu acının en berbat yönü, herke..
Devamını Oku


Erdoğan ve Odin

Odin,

Odin, Vikingler’de tanrıların tanrısı, savaşın ilahi kudreti, katliamların babası, darağacında ölenlerin ve kötülük edenlerin efendisidir. Erdoğan, Türkiye’de birkaç zavallı tarafından ilah kabul edilip, mertebe yükseltilmiş; savaş tanrıcılığında en önde giden, katliamlarda sınır tanımayan ve sağa s..
Devamını Oku


Godot ve barışı beklerken

Samue

Samuel Beckett’in 1949 yılında kaleme aldığı ve ilk defa Paris’te (1953 yılı) oynayan ünlü eseri “Godot’yu Beklerken”, bugün hala güncelliğini koruyan ilginç bir kitap/film/tiyatrodur. Başladığı şekilde biten bu oyunda, zaman ve mekan belirsizdir. Sahnede bir ağaç ile başkahramanlar, Vladimir ve Est..
Devamını Oku


Önderlikte savaş ve barış hali

Savaş

Savaş büyüdükçe barış küçülür. Savaş ısındıkça devlet denen mekanizma soğur. Nietzsche’nin, devleti soğuk canavarların en soğuğu olarak ifade etmesi boşuna değildir. Çünkü devlet bütün iyilik ve kötülük dilleriyle yalan söyler ve ne söylerse yalandır. Ve nesi varsa hepsi çalmadır. Düzmecelerin en ya..
Devamını Oku


‘Kürdistan’da Çıplak Hayatlar’

Metre

Metre karesine elli biyopolitika örneğinin düştüğü Türkiye’nin en normal hali zaten olağanüstü hal iken, şimdi yok sıkıyönetim yok özel güvenlik bölgesi ilan ediliyor. Ahlakı gasp etmiş bir ülke yönetiminin hukuku olamaz. Olsa olsa guguktur. Özellikle Yahudi Soykırımı sonrası hukuk alanına getirdiği..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa

Medya Diyalog

Özgür Blog'tan...