• Özgür AMED

    Özgür AMED

Sümeyye’nin ceylanlığı, Keçi Burcu’nun tuvaleti

Şataf

Şatafatlı Saray’ında oturup yoksullara zenginlik hayalleri, iştahlı kaçkınlara iktidar hırsı, elindeki burjuva sınıfına sömürü taktikleri satan Erdoğan; zenginliğine de zenginlik katmayı ihmal etmiyor... Oysa ve ne acıdır ki, bu ülkenin en yoksul insanıdır. Evet, en yoksul odur çünkü utanma duygusu ..
Devamını Oku


HDP, Vietnam, Tyson, Metiner ve tokat

Herke

Herkesin çok iyi bildiği üzere, insanlığın radyoaktif maddelere maruz kalması ile gelişen belirsiz sapmalar sonucu yeryüzüne boş bir soğan torbasında fırlatılan Mehmet Metiner, beyin hücrelerinin yanlışlıkla oksijensiz solunum yapması sebebiyle farklı bir insan formu olarak AKP saflarında, kendi tür..
Devamını Oku


Sürgün sonrasına açık bir mektup

6 Mar

6 Mart tarihinden bu yana Amed D Tipi zindanından sürgün edilen arkadaşlarımızın sayısı 160’ı geçti. Çoğu kaçırılarak sürgün edilen arkadaşlarımızın karşılaştıkları baskı ve işkenceler devam ediyor. Pek çoğunun yürütüldüğü yeri hala bilmiyoruz. Durumları hakkında bilgi sahibi değiliz. Ara sıra faks ..
Devamını Oku


AKP’nin haz, tiksinti, arzu devşirme ustalığı

Geçen

Geçen günlerde bakan ordusu ile Amed’e çıkartma yapan Davutoğlu’nun, türü belli olmayan ve rezil bir yapım olarak gişede umduğunu bulamayan maceralarına hep beraber maruz kalmıştık. Canlı yayından Efkan Ala’nın IŞİD işareti ve Davutoğlu’nun önünde durmuş fotoşopumsu sahte kitleye tekbir çektirmesi n..
Devamını Oku


‘Kerdirleşme’

Mani’

Mani’nin görkemli Deb şehrini talandan kurtarma hikayesi ilginçtir. Krallar kralı Erdeşir’in torunu Hürmüz, şehri kuşatmış, talan için geriye doğru saat saymaktadır. O sırada yolu Deb’den geçen Mani, sorumluluk üstlenerek şehri yağmadan kurtarmak için Hürmüz ile konuşmaya gider. Giderken yanında göt..
Devamını Oku


Direnmek gerekir mi?

Özgür

Özgür Amed “Maoist gerillaların uyguladığı faydasız şiddet hakkında bir şeyler diyebilirim. Kabul ama, ben onlara başka neyi yapmalarını önerebilirim? Haklarını aramak için mahkemelere başvurmalarını mı? Alacaklarını başkentte, devlet dairelerinde kovalamalarını mı? Hep barışçıl gösteriler düzenl..
Devamını Oku


Alî’lerin kahramanlığı, barbarın namertliği

Che G

Che Guevara yakalanıp katledilmeden hemen önce annesi Celia’ya bir mektup yazar. Son bir kucaklaşma son bir seslenme isteğidir. Kendi hakkındaki bir gerçeği yine son bir defa açıklama gayretidir bu mektup. Ya da “Bizim zahmetli devrimcilik mesleğimizde ölüm sıkça yaşanan bir kazadır” demek için yaza..
Devamını Oku


Utanç ve ispat arasında Cizre Katliamı

“Düny

“Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden” diyor Einstein. Tehlikeyi göze alalı çok etti. Kötülüğün her gün sokağımızda bu kadar vahşice görünmesi bundan ötürüdür. Bundan kırk yıl önce yokluk görünümlü bir sahte var..
Devamını Oku


Aslan Bakarak Öldürür

Aslan

Aslan güçlü değil, öteki hayvanlar güçsüz olduğu için güçlüdür. Aslan, ötekilerin etini yiyerek yaşar, çünkü ötekiler yenmelerine izin verir. Aslan pençeleriyle ya da düşleriyle öldürmez. Bakarak öldürür. Sis dağıtan ayaklarıyla sessizce yaklaşır. Sıçrar ve kurbanını bir hamlede pençesiyle alaşağı e..
Devamını Oku


Aradığın terör sensin

İnsan

İnsanlığın kendini akıl yerine ezoteri ve totemlere  yaslayıp, her şeyi mitlerle anlamlandırmaya çalıştığı dönemde, mitoloji haklı olarak eldeki en önemli hakikat yöntemidir. Bilge’nin de dikkat çektiği üzere, mitolojik söylemlerde mutlaka bir hakikat gizlidir. Bu çerçevede, Oedipus söylencesi ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür