• Özgür AMED

    Özgür AMED

Aslan Bakarak Öldürür

Aslan

Aslan güçlü değil, öteki hayvanlar güçsüz olduğu için güçlüdür. Aslan, ötekilerin etini yiyerek yaşar, çünkü ötekiler yenmelerine izin verir. Aslan pençeleriyle ya da düşleriyle öldürmez. Bakarak öldürür. Sis dağıtan ayaklarıyla sessizce yaklaşır. Sıçrar ve kurbanını bir hamlede pençesiyle alaşağı e..
Devamını Oku


Aradığın terör sensin

İnsan

İnsanlığın kendini akıl yerine ezoteri ve totemlere  yaslayıp, her şeyi mitlerle anlamlandırmaya çalıştığı dönemde, mitoloji haklı olarak eldeki en önemli hakikat yöntemidir. Bilge’nin de dikkat çektiği üzere, mitolojik söylemlerde mutlaka bir hakikat gizlidir. Bu çerçevede, Oedipus söylencesi ..
Devamını Oku


Sefiller, Reziller ve Hendekler

Tarih

Tarihin şu an gördüğü son rezilleri anlatmak için “Sefiller”den gidebiliriz. “Tecavüze uğrayan Babil, İskender’i küçülttü; zincire vurulan Roma, Sezar’ı küçülttü; katledilen Kudüs, Titus’u küçülttü” diyor Victor Hugo ve ekliyor “Dumanı tüten kanlar, dolup taşan mezarlıklar, gözyaşı döken analar, büt..
Devamını Oku


Hendek, hendektir.

Şairi

Şairin deyimi ile “İnsan olan yerlerimizin ağrıdığı” bir dönemden geçiyoruz. 2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Belaruslu Svetlana Aleksiyeviç, ödül konuşmasında bu dönemin, zamanın kalbine seslenerek “... Çağımızın hurafeleriyle, ihtirasları ve aldanmışlarıyla, gazeteler ve televizyonlarla kirlenmiş..
Devamını Oku


Star Wars ve Cizre -Sur Wars

“Batı

“Batı’nın devam eden savaşa ilgisiz olduğu” tam olarak söylenemez. Tam tersine, özellikle şu aralar, Türkiye’nin batısı savaşa çok duyarlı. İliklerine kadar hissediyor, üzülüyor. Günlerce konuşuyor, yazıyor ve çiziyor. Bu yakın ilgi insana umut veriyor, dayanışma gücünü diri tutuyor demek isterdi..
Devamını Oku


Makul ve Makul Olmayan Kürtler

İnsan

İnsanlık namına yapılacak otopside çürümüş bir kalpten başka hiçbir şeye rastlanılmayacak olan Miroğlu’nun “Ben makul Kürdüm” dediği sırada, Şerdil ve Şiyar, gencecik bedenler, sokak ortasında Ford Rangerlarla katledildiler. Amed’in son faili belli katliamları oldular. Kendine ihanet etmişliği..
Devamını Oku


Platon’un mağarası ve hendekler

Plato

Platon’un el, ayak ve boyunlarından zincire vurulmuş olarak anlattığı ünlü bir analojisi vardır. “Devlet”kitabında geçen benzetme şöyledir: “Işığa açılan uzun bir girişi olan yeraltı mağarasının en dibinde, insanlar çocukluklarından beri, ayaklarından ve boyunlarından zincire vurulmuş olarak hareket..
Devamını Oku


Hikayenin iki yakası

“Şu a

“Şu anda ben yazıyorken, yüksek düzeyde uygarlaşmış insanoğulları beni öldürmek için tepemde uçuyorlar.” diye yazmış George Orwell, 1941 yılında... Yaklaşık 76 yıl sonra sahnede değişiklik yok. Şu anda bu satırlar yazılırken Sûr üzerinde helikopter dolaşıyor, Dêrik üzerinde keşif yapılıyor ve yin..
Devamını Oku


Yanlış soru, doğru cevaplanmaz

Geçti

Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Gazetesi’nde Ömer Laçiner’in son seçimler üzerinden HDP yorumu okudum. Bir cümlesinde durdum, dayanamayıp arkadaşlara da aktardım. Şöyle bir soru sormuş: “HDP, Kürt olmayan kesimlerden de gayet anlamlı bir destek edinmişken, PKK’nin silahlı mücadeleyi başlatmasının mantığ..
Devamını Oku


Tuco ve Erdoğan

Sergi

Sergio Leone’nin bilinen en ünlü filmi “İyi, kötü ve çirkin” dir. Sadece film demek doğru olmaz, karakter analizi ile aynı zamanda, üç saatlik, evrensel bir psikolojik eleştiri kitabıdır. Filmde en çok görünen karakter “çirkin” yani Tuco’dur. Leone en çok onun üzerinde çalışmış. En çok onun anatomis..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Bugün Yazanlar

Tüm Yazarlar

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür