• Filiz KOÇALİ

    Filiz KOÇALİ

Evet, köprüden önceki son çıkış!

Dünün

Dünün haberlerinden sadece 4’ü... Birincisi, Erzurum’da HDP ve BDP’li 70 kişi göz altına alındı. İkincisi, Erdoğan HDP’liler hariç açtığı kişisel davaları geri çekti. Üçüncüsü, Kanun Hükmünde Kararname’yle kuvvet komutanlılarının Milli savunma Bakanlığı’na bağlanması üzerine, Kılıçdaroğlu “..
Devamını Oku


Ders çıkaramamışlar!

Dün,

Dün, Erdoğan’ın Saray’ında gerçekleşen AKP, CHP, MHP ve Erdoğan buluşması, Erdoğan’ın ve bu üç partinin olan bitenden hiç ders çıkarmadığını gösteriyor. HDP’siz buluşma, ne yazık ki Türkiye’nin darbe girişimini geçici olsa da atlatmasıyla ortaya çıkan fırsatın heba edileceğinin işaretini veriyor. ..
Devamını Oku


Şimdi 3. yol zamanı

Çok z

Çok zor ve kaotik günler yaşadık hep birlikte. Parlamento binasının bile bombalanmasına tanık olduk. Tankların sivilleri ezmesini, askerlerin sivilleri silahla vurduğunu gördük. Polisle askerin silahlarla çatıştığına tanık olduk. İnsanların tankların önüne siper olduğunu ama aynı zamanda asker..
Devamını Oku


Saray’ın bacasına manda yuva mı yaptı?

Savaş

Savaş olanca hızıyla sürüyor. Ölümler birbirini kovalıyor. Yani TSK HPG’lileri, HPG’liler TSK’yı vuruyor. İddialar muhtelif. Ancak devlet güçlerinin çok ağır kayıplar verdiğine dair bölgeden gelen haberler hiç de yabana atılır cinsten değil. Böyle olunca, savaş alanında bazı tuhaf görüntüle..
Devamını Oku


Akrep tarlasından yeşil vahaya

Davut

Davutoğlu Dışişleri Bakanı’yken, BDP’yi ziyaretinde Türkiye’nin nasıl büyük bir bölgesel güç olduğunu anlatıp, neredeyse bütün Ortadoğu’yu yönetecek güç ve kapasitede olduğunu belirttikten sonra, diplomatik bir dille “Kürtler de akıllılık etsin, kanatlarımızın altına girsin, onları da yönetelim” dem..
Devamını Oku


Hepsi allak bullak, bir tek HDP rahat!

Cumhu

Cumhurbaşkanı’nın anketlerle çalıştığı söylenir. Eğer böyleyse, fiili başkanlığının en kötü günlerini yaşıyordur. Çünkü son ayların anketlerinde halkın mutsuz ve umutsuz olduğu, gelecekten endişe duyduğu gözüküyor. 1 Kasım’dan bugüne eğri aşağıya doğru gidiyor. Bu umutsuzluk ve endişe AKP’ye oy vere..
Devamını Oku


Kobanê düştü düşecekten Minbîç düştü düşeceğe

Evet,

Evet, Türkiye’de yakın geleceğimiz pek iyi görünmüyor. Yeni EMASYA Kürdistan’da faşizmin hukuki temel kazanmasına yol açacak. Yol açacak ama, bu Kürdistan “deniz aşırı sömürge” değil. Faşizmi “uzaklarda” tutup, kendi evinde rahat uyuyamazsın. O faşizm Hakkari’den yola çıkar, yürüyerek senin de kapın..
Devamını Oku


Yenilginin güç gösterisi

Sabah

Sabah akşam ekranlarda bağırıyor da, bağırıyor. Bir gün o toplantıda, aynı gün bu açılışta, ertesi gün Afrika’nın bir ülkesinde, sonra muhtarla... Hep bağırıyor, hep övünüyor. Onlarca gazete ve onlarca televizyon da hem onun bağırmalarına yer veriyor, hem de onun bağırdıklarına onlar da bağırıyor..
Devamını Oku


Fetihçilere karşı yeni yaşam inşası

İnsan

İnsan ne diyeceğini, nasıl tanımlayacağını bilemiyor. Çünkü böylesini görmedik, duymadık. Fetih Şöleni diye reklamı yapılan şeyin, esasında bir Tayyip Erdoğan konuşması olduğunu anladık. Ha Beştepe’de muhtarlara konuşmuşsun, ha burada katılanlara. Açık açık söyleseydiniz ya, “Bugün otobüsler, ..
Devamını Oku


Onlara dokunmanıza izin vermeyiz. Bilesiniz!

“25 y

“25 yıla yakın zındanda kaldım ama halen aranızdayım...” Siirt’te sıkılan gazlara ve tazyikli suya maruz kaldıktan sonra Misirc’te konuşan Hatip Dicle böyle söylüyordu. İşte onları çaresiz kılan da bu. 25 yıl zındanda halmış ama meydanlarda. Dicle, “Biz sözümüzü söyledik, uyardık, bundan sonrası ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür