• Ragıp ZARAKOLU

    Ragıp ZARAKOLU

Ağla sevgili ülkem

Laerd

Laerdal. Narvik yolundan selam... Steinbeck’ın sevdiğim kitaplarından biri de “At Battı” idi, Lise yıllarında. Nazi işgaline karşı Norveç halkının direnişini anlatır. Naziler yıldırım savaşı taktiği ile Norveç’e yüklendiler. 400 bin kişilik bir ordu ile. Başkent Oslo’ya uzanan uzun fiyoryt içine Alm..
Devamını Oku


Gelinen nokta

Çözüm

Çözüm sürecinde belli bir noktaya gelmişken, çözüm masası devrildi. Benzeri bir süreç, AB ile yürütülen, demokratikleşme adımları konusunda da yaşanıyor. Yerel yönetim seçim sonucu yıllardır Kürt siyasetinin elinde olan Kürt şehirleri tarafından yakılıp yıkılıyor, siviller katlediliyor. Özel kuvv..
Devamını Oku


Lanetli coğrafyanın çığlığı ya da Sona Van’ı okurken

Şu sı

Şu sıralarda Suriye’deki yıkımı, Kürt kentlerinde git gide oradakine benzer görüntüleri izlerken, Sona Van’ın “Çöl İçin Yazılmış Libretto” adlı şiir kitabını anımsayıp, lanetli coğrafyada tragedya kendini yineliyor diye düşünüyorum. 2011 Martı’nda gelmekte olan fırtınanın bulutları ufukta belirirken..
Devamını Oku


Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı kapanırken Türkiye ne kaybetti?

Parev

Parevses, Shlomo, Shalom, Kalimera, Ser Çava... Sizleri 1915 Soykırımı’nın kurbanı olan halkların diliyle selamlıyorum. Ermeni Soykırımı’nın 100 yılı Türkiye Cumhuriyeti bakımından  önemli bir tarihle yüzleşme fırsatı idi. Bırakın özürü, bırakın tazmini, Ermeni halkının acısına saygı gösterm..
Devamını Oku


“Uyuyan dosyalar”

TC’de

TC’de “uyuyan hücreler” yanında bir de  “uyuyan dosyalar” vardır. Sümen altında tutulur, zamanı gelince çıkarılır bir “yamuğunuz” olursa, sisteme, “haşmetlulara” karşı. Hakkınızda bir soruşturma başlatılmıştır. Yurttaş olarak bundan belki yıllarca haberiniz olmayabilir. Ama günü geldiğ..
Devamını Oku


Masanın bu kaçıncı devrilişi

Kür

Kürt Özgürlük Hareketi’nin (KÖH) sosyalist bir maya üstünde yükselişi büyük bir şanstı, Türkiye Cumhuriyeti açısından. Hareket en başından itibaren salt bir Kürt milliyetçi hareketi olarak yükselmedi. Elbette, sürekli kanayan bir yara olarak Osmanlı’dan miras Kürt sorununun çözümünün önemli acil..
Devamını Oku


Bitmeyen eylül

1955

1955 6-7 Eylül pogromunun yıldönümünde, Türkiye’nin her yanında HDP merkezleri, Kürt kimlikli kişiler, hatta Kürt’e benzeyen kişiler saldırıya uğradı. Aynı o zamanki gibi düğmeye basıldı, olaylar başladı, düğmeye basıldı, olaylar duruldu. Bu arada Suruç Katliamı unutuldu, gitti. Bu sahneleri görm..
Devamını Oku


Otonomi

2011

2011 seçimlerinden sonra, devleti dellendiren özerklik ilan edilmesi olmuştu. Şimdi de Kürt kentlerine yönelik yoğun işgal hareketinin başlamasının nedeni de “özerklik” ilanı. Sembolik bir hareketin, bir kentte yaşayan yurttaşların, artık kendi kendimizi biz yöneteceğiz demesi Ankara’yı neden böyl..
Devamını Oku


Hoşgeldin Sri Lanka

Fırtı

Fırtınadan önce... Ege’de yaşanan mülteci trajedisi, bahardan itibaren Êzidîlerin Türkiye’den kaçmaya başlaması sadece ön belirti idi. Şimdi Suriyeli mülteciler bir an önce Türkiye’yi terk etmek istiyorlar panik halinde. Yangının buraları da sarmaya başladığını öngörüyorlar. Burada hayat yok onlara,..
Devamını Oku


Solkırım / Gençkırım

T.C.

T.C. tarihi aynı zamanda bir solkırım (sinistraside) tarihidir. TKP kurucu kadrosunun 1921 yılında Karadeniz’de toplu olarak katledilmesinden bu yana. Katledilen ekip ise, ilk tecrübesini 1915 Ermeni soykırımında kazanmıştır. T.C. tarihi aynı zamanda bir gençkırım (iuventuside) tarihidir. Onların..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür