Erdem’in katilleri 3 yıldır aramızda


Serkan KURT / AMED - MÊRDÎN / DİHA
Güncellenme : 07.12.2012 06:22

Dicle Üniversitesi öğrencisi Aydın Erdem, 3 yıl önce katledildi. Erdem’i katledenlerin silahından çıkan kurşunların Polis Evi tuvaletinde bulunması ve görgü tanıklarının ifadelerine rağmen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Dava, AİHM’e gitti. Erdem’in babası Mahmut Erdem, katiller ceza alana kadar bu davadan vazgeçmeyeceğini ifade etti. Erdem, dün birçok yerde ve mezarı başında anıldı, hükümete lanet yağdı.

 

Katilleri 3 yıldır aramızda

Amed’de 6 Aralık 2009’da DTP’nin kapatılmasının protesto edildiği bir eylem sırasında polisler tarafından sırtından vurularak öldürülen Dicle Üniversitesi öğrencisi Aydın Erdem’in katilleri hala ortaya çıkarılıp cezalandırılmadı. Erdem’in katledilmesinin ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Polis Evi tuvaletinde 6 mermi kovanı bulundu. Yapılan soruşturmada, mermilerin olay günü havaya ateş ettiğini söyleyen TEM Şube’de görevli polis memurları S.B., H.İ., V.Ö. ve T. M.’nin silahlarından çıktığı belirlendi. Soruşturma kapsamında olayın meydana geldiği bölgede görev yapan 61 polisin silahı, 7’si olay yeri ve 6’sı Polis Evi’nin tuvaletinde bulunan 13 kovan ve deforme olmuş 1 mermi çekirdeği ile karşılaştırılmış ve tüm delillere rağmen savcı takipsizlik kararı vermişti. Aydın Erdem olayı ile ilgili dava iç hukukun tükenmesi üzerine AİHM’e gitti.

Fişlenmişti

Aradan g\"\"eçen 3 yıla rağmen katiller bulunup cezalandırılmazken, Roj Hack Hacker grubu, lekolin.org adlı siteye gönderdiği açıklamada, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne ait bilgisayar sistemine sızarak, Dicle Üniversitesi öğrencilerini fişleme belgesine ulaştıklarını bildirmişti. 28 Eylül’de ortaya çıkan belgede, fişlenen kişiler arasında katledilen Aydın Erdem’in de bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Erdem’i katledenlere herhangi bir ceza verilmezken, Amed’de ve Dicle Üniversitesi’nde 2009 yılı içinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, Aydın Erdem anmalarının yasadışı gösterilerek, anmaya katılan 5 üniversite öğrencisinin gözaltına alınıp haklarında dava açılması dikkat çekmişti.

Devlet katilleri ödüllendirdi

Erdem’in babası Mahmut Erdem, 2009 yılında oğlunun polisler tarafından hedef alınarak katledildiğini söyledi. Baba Erdem, oğlu Erdem’in polis gözetiminde olduğunu da belirterek, şunları söyledi: “Ülkesinin şehidi oldu ve bu şahadetlerin ölümlerin önüne geçmek ve okullarından geri kalmamaları için ölümlere, kan akıtılmasına ‘dur’ diyeceğiz. Oğluma atılan kurşun ile emniyetteki kurşun aynıydı. Malesef devlet bunu göz önünde bulundurmadı. Devlet kurşunu sıkanları ödüllendirdi. Böyle olmamalıydı ve o kişiler yargılanmalıydı. O kişiler devlet tarafından yargılanıp cezalandırılmadılar. Sanki oğlumu öldürmemişler gibi ellerini kollarını sallayıp şu an dolaşıyorlar. Bunu kabul etmiyorum ve devletin bunun üzerinde durmasını istiyorum. Oğlumun katilleri belli olduğu halde öldürenler temize çıkarılıyor. Katiller ceza alana kadar bu davadan vazgeçmeyeceğiz ve takipçisi olacağız.”

 

Mezarı başında anıldı

Aydın E\"\"rdem, MÍrdîn’in (Mardin) Resina (Çınaraltı) köyündeki mezarı başında anıldı. Anmaya, DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, BDP Riha (Urfa) Milletvekili İbrahim Binici, MEYA-DER, MADAY-DER, BDP MÍrdîn il ve ilçe örgütleri de katıldı. Anma töreninde konuşan baba Mahmut Erdem, devletin Kürt halkına uyguladığı baskıları protesto etmek için katıldığı yürüyüşte devletin oğlunu hedef gözeterek katlettiğini söyledi. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ise, şunları söyledi: “Binlerce arkadaşımız ve yoldaşımız Kürtlerin özgürlüğü için Kürtlerin mücadelesi için ve Kürtlerin onurlu yaşamı için bedenlerini yitirmişlerdir. Kürtler özgürlük yolunda tüm kararlığı ile yürümektedir. Aydın Erdem de Kürt halkının özgürlüğü için mücadele ettiği yolda devlet tarafından hedef seçilerek katledildi.”

Erdem ayrıca okuduğu Dicle Üniversitesi başta olmak üzere birçok merkezde anıldı. Öğrenciler, son dönemlerde üniversiteler üzerinde artan baskılara dikkat çekerek, baskıların kendilerini Aydın Erdem’lerin mücadelesini sürdürmekten alıkoyamayacağını vurguladı.

 

 


Bookmark and Share