Cizreli kadınlar polisin hedefinde


Haydar HAYKIR / Şirnex - Diha
Güncellenme : 22.05.2011 15:09

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2006’da “Kadın da olsa çocuk da olsa güvenlik güçlerimiz gerekeni yapacaktır” sözleri hafızalarda silinmezken, Şirnex (Şirnak) Cizre’de kadınlar polis şiddetinin hedefi oluyor. Demokratik tepkilerini ortaya koymak için sokağa çıkanlara atılan gaz bombalarının haddi hesabı tutulmazken, polis şiddetinin özellikle kadınları hedef alması dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde 75 yaşındaki Kumru C, evine giren ve 13 yaşındaki torununu gözaltına almaya çalışan polislere karşı koyduğu için hastanelik edildi. Çocuğuna mama almak için bakkala giden Sabriye Erinç ise 6 aylık hamile olmasına rağmen evinin önünde gaz bombasının hedefi oldu. Son olarak ise 18 yaşındaki Canan Nayci, boynunda puşi bulunduğu gerekçesiyle sokak ortasında 10 polis tarafından linç edilmek istendi.

‘10 polis arasında kaldım’

Gözlerini hastanede açan Nayci, yaşadıklarının şokunu hâlâ atlatabilmiş değil. Nayci, “10 polis tekme tokat beni dövdü. Saçlarımdan tutarak uzun süre yerde sürüklediler. Beni döverken çok eğleniyorlardı. Adeta top gibi birbirlerine atıyorlardı. Bağırdım sesimi duyan olmadı. Şikayetçi olmak için rapor almak istedim ancak doktor polisler tarafından tehdit edildi. Bu yüzden de bana rapor vermedi” dedi.

‘Bunlarda hiç vicdan yok’

Evine giren polislerin 13 yaşındaki torununu gözaltına almasını engellemek isterken tekme tokat dövülen 75 yaşındaki Kumri C, “Küçücük çocuğu dövüyorlardı, yürek buna nasıl dayanır Allah aşkına! Peygamber aşkına! torunumu bırakın o suçsuzdur dedim. O arada polislerden biri tabanca kabzasıyla başıma vurdu. Bunlarda hiç vicdan yok” dedi.

‘Az daha bebeğimi düşürüyordum’

Cizre’de polis şiddetinin hedefi olan kadınlardan 6 aylık hamile Sabriye Erinç’in (35) ise burnu kırıldı. Erinç, “Namaz kılacaktım, baktım 5 yaşlarındaki küçük oğlum ağlamaya başladı. Bakkaldan bir şeyler almaya giderken oğlum  da yanımdaydı. Bir anda polis bana gaz bombası attı. Atılan bombası suratıma geldi, yere düştüm ve kanlar içinde kaldım. Gözümü açtığımda birileri beni hastaneye götürmüştü, her tarafım kan içindeydi. Burnuma dikiş atıldı. 6 aylık hamile olduğum için bebeğimi kaybetme tehlikesi geçirdim” dedi.
 

 


Bookmark and Share