Dersim’de devrimci güç

Dersim’de devrimci güç

Seyid Rıza’nın kenti Dersim, tarihine uygun bir seçime hazırlanıyor. Devrimci güçler, özyönetimi devrimle inşa edecek
Ruken ADALI

Seyid Rıza’nın kenti Dersim, tarihine uygun bir seçime hazırlanıyor. Devrimci güçler, özyönetimi devrimle inşa edecek

Devrimci Güç Birliği ittifakı ile çalışmaların hızlandığı Dersim’de, Eşbaşkan Adaylarından Mehmet Ali Bul, sistemin oynadığı oyunlarla Dersim’i BDP’den geri almaya çalıştığına dikkat çekerek, “Ancak biz Dersim halkına güveniyoruz” diye konuştuDersim halkına güveniyoruz

Dersim Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mehmet Ali Bul, yaklaşan seçimlere ilişkin konuştu. İki dönemdir kenti yöneten BDP’nin, HDP, ESP, EMEP ve Partizan ile oluşturduğu Devrimci Güç Birliği ittifakı ile Dersim’i özüne uygun şekilde halkla birlikte yöneteceklerini söyledi. Kentte ayağının değmediği mahalle, sokak, taş kalmadığını belirtten Bul, kenti nasıl yöneteceklerine ilişkin ise şunları söyledi: “Temel araç meclisler; mahalle meclisleri, kadın meclisleri, kent meclisleri. Bu meclisler, toplumun sorunlarını, ihtiyaçlarını, taleplerini tespit edecek, belediye meclisleri ise bunları hayata geçirecek. Halkla, kadınla ve gençlerle birlikte yöneteceğiz.”

Dersim’in ilk ihtiyacı

“Yerel yönetimler olarak köye dönüşü teşvik edeceğiz” diyen Bul, “Dersim’in ilk ihtiyacı; özgürleşme ve öze dönüş. Cumhuriyet tarihinden önce olduğu gibi kendi yönetimlerini oluşturması ve kendi dili, kültürüyle özgürce yaşaması. Bugün o kadar derin bir tahribat var ki, kendi çocuklarımız bile anadilini kullanamıyor. Öze dönüşün temelini, alt yapısını oluşturacağız” dedi.

Dersim’de partilerine yönelik oynan oyunlara dikkat çeken Bul, son olarak Dersim halkına şu çağrıyı yaptı: “Seçim dönemlerinde merkezi iktidarların, onların siyasal partilerinin ve işbirlikçilerinin Dersim’i BDP’den geri almak için girişimleri oluyor. Öngördüğümüz demokratik özerklik inşasının da önünü kesme çabaları oluyor. Ancak biz Dersim halkına gerçekten güveniyoruz. Bu dönem, ‘Hep dışarıdan aday gösteriliyor’ söylemini de kırdık. 30 senedir bu kentte ayağımın değmediği mahalle, sokak ve taş kalmadı. Tüm bu nedenlerden dolayı içimiz rahat.”


Dersim’de devrimciler kazanacak

Dersim’de yerel seçimleri öncesi bir araya gelen siyasi partiler ve STK’lerin oluşturduğu “Güç birliği”, Yeraltı Çarşısı üzerinde yaptığı basın açıklaması ile kuruluşunu deklare etti. Açıklamaya, BDP, EMEP, ESP, HDP üyeleri ile Partizan üyeleri katıldı. ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bu gün değerlerini büyütmek için bir arada olduklarını belirterek, “Biz birlikte bu sokaklarda direndik, mücadele ettik ve kazanacağız” dedi.

Dersim’in gericiliğe karşı tüm dünyaya direnebilecek kadar güçlü olduğunu belirten BDP Dersim İl Eşbaşkanı Ergin Doğru ise, “Sizler 30 Mart’ta öyle bir tokat alacaksınız ki, sesi Kemalizmin tepesi olan CHP’den duyulacak. Devrimciler Dersim’de her zaman vardı, var olacak ve devrimciler kazanacak” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür