Goran Hareketi: PYD'siz Cenevre geçersizdir

Goran Hareketi: PYD

Goran Hareketi’nin Güney Kürdistan ve Irak Parlamentosunda yer alan temsilcileri Cenevre 2’nin Kürtleri tanıması ve bağımız bir heyetle katılımına izin vermesi gerektiğini aksi takdirde Kürtleri temsil etmeyeceğini söyledi.

Goran Hareketi’nin Güney Kürdistan ve Irak Parlamentosunda yer alan temsilcileri Cenevre 2’nin Kürtleri tanıması ve bağımız bir heyetle katılımına izin vermesi gerektiğini aksi takdirde Kürtleri temsil etmeyeceğini söyledi.

DİHA’nın geçtiği habere göre Goran Hareketi parlamenterleri Kürtleri tanımayan ve kabullenmeyen bir konferansın başarıya ulaşamayacağını söyledi.  

Goran hareketinin Irak Parlamentosunda yer alan üyesi Dr. Mihemed Kiyani, “uluslararası güçler şunu iyi anlamalı ki Kürtler Suriye’deki sorunun çözümü için başat bir rol üstelenebilirler“ derken Goran Hareketi Sözcüsü Rebin Omer, PYD’nin Batı Kürdistan’da büyük bir siyasi güç olduğunu belirterek PYD olmadan toplantıya katılanların Kürt cephesini zayıflatmaktan başka bir rolleri olmayacağını ifade etti.

KÜRTLER BAŞAT ROL OYNAYABİLİR

Goran hareketinin Irak Parlamentosunda yer alan üyesi Dr. Mihemed Kiyani, Suriye sorununun sadece Arapların demokrasi sorunu değil aynı zamanda Suriyeli halkların ve özellikle de Kürtlerin sorunu olduğunu belirtti. Kürtlerin on yıllardır Suriye’de baskı altında olduklarını belirten Kiyani sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yüzden de Cenevre 2’ye katılmalılar. Kürtler Suriye için alınan kararlara katılmazlarsa Konferansın belirleyeceği projeler başarıya ulaşmayacaktır. Kürt sorunun çözülmemesi Suriye’deki sorunların sürmesi anlamına gelir. Şu anda Ortadoğu’da Irak Şam İslam Devleti ve El Kaideli gruplara karşı savaşmayı başaran tek halk Kürtlerdir. Uluslararası güçler şunu iyi anlamalı ki Kürtler Suriye’deki sorunun çözümü için başat bir rol üstlenebilirler.”

SURİYE MUHALEFETİ KÜRT SORUNUNU TANIMIYOR  

Mihemed Kiyani, Suriye Muhalefeti içinde yer alan Kürt grupların Rojava’daki Kürtlerin genelini temsil edemeyeceğini belirterek şöyle devam etti: “Kanımca bu yaklaşım (Muhalefet içinde yer alan Kürt gruplar) ne Kürt halkının ne de Suriye halkının yararınadır. Kürt gerçek temsilcileri ile kabul görmelidir. Suriye Muhalefeti şimdiye kadar Kürt sorununu tanımış değil. Tutumları Suriye rejiminin tutumundan daha kötü değilse daha iyi de değildir. Bu yüzden de Kürtlerin Suriye Muhalif Ulusal Koalisyonu içinde yer alması yanlıştır.”

Kiyani, İran’ın Cenevre 2’ye katılması konusundaki tartışmaları da şöyle değerlendirdi: “Suriye sorunu uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunda İran, Türkiye ve Irak önemli bir rol oynamaktadır. İran Suriye rejiminin ayakta kalmasında önemli rol oynuyor.”

Kiyani, Güney Kürdistan Hükümetinin Kürtlerin bağımsız bir heyetle Cenevre 2’ye katılmasını desteklemesi gerektiğini belirterek, “Kürdistan Federe Hükümeti yanlış politikalar yürütüyor. Biz Kürtler olarak Ortadoğu’daki hastalıkların aşılmasında rol oynayabiliriz. Kürdistan Federe Hükümeti petrol politikasını Kürt halkının verdiği mücadeleyi destekler şekilde oluşturmalıdır. Fakat Hükümet bazı tarafları dar bir yaklaşımla destekliyor” diye konuştu.

PYD’SİZ GİDENLER SADECE KÜRT CEPHESİNİ ZAYIFLATIRLAR

Goran Hareketi Sözcüsü Rebin Omer ise, hala Suriye Muhalefeti için ciddi çelişkiler olduğunu belirterek, konferansın amacının “Suriye rejimiyle görüşme yürütebilmek” olduğunu söyledi. “Eğer Kongre Kürtleri ret ederse başarı sağlayamaz” diyen Ömer, “çünkü Kürtler Suriye’nin en önemli unsurlarından biridir. Eğer böyle devam ederse Muhalefet Kürtleri temsil etmiş olmaz. Bu olumlu sonuçlar doğurmayacaktır” dedi.

Omer, Kürtlerin bağımsız bir heyetle değil de birkaç kişi ya da grupla muhalefet içinde Cenevre’ye gitmesinin etkisiz bir politik yaklaşım olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürtler eğer bağımsız heyet ve özel gündemleriyle konferansa katılabilirse o zaman Kürt halkının çıkarlarını savunup temsil edebilirler. Diğer biçimiyle yani birkaç kişinin katılması halinde Kürtlerin çıkarlarından çok muhalif grupların çıkarlarına hizmet etmiş olurlar.”

PYD’nin Konferansa çağrılmamasını da değerlendiren Omer, PYD’nin Batı Kürdistan’da büyük bir siyasi güç olduğunu belirterek,  PYD olmadan katılanların Kürt cephesini zayıflatmaktan başka bir rolleri olmayacağını ifade etti.

Goran hareketinin eski Parlamenterlerinden Kardo Mihemed de, Kürtlerin Suriye’de önemli bir role sahip olduğunun altını çizerek, “Kürtlerin birlikte bağımsız bir heyet olarak katılımını olumlu olarak değerlendiriyoruz. Yardımların dışında Suriye’nin ve oradaki Kürtlerin iç işlerine karışılmasını doğru bulmuyoruz. Onların katılım konusundaki yaklaşımlarını kendileri belirlemesi gerekiyor” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür