ONLINE KOMPLO

ONLINE KOMPLO

Kürt siyasetçilere yönelik komplolara her gün bir yenisi ekleniyor. Gever'de son günlerde 18 BDP'linin nereden geldiği belli olmayan iki e-mail gerekçe yapılarak tutuklandığı ortaya çıktı
Sami YILMAZ

Kürt siyasetçilere yönelik komplolara her gün bir yenisi ekleniyor. Gever'de son günlerde 18 BDP'linin nereden geldiği belli olmayan iki e-mail gerekçe yapılarak tutuklandığı ortaya çıktı

BİR GÜNDE 18 KİŞİ TUTUKLANDI

Colemêrg'in Gever ilçesinde son bir ay içinde aralarında BDP yöneticilerinin de bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Çoğu BDP yöneticisi 18 kişi tutuklandı. Birçok BDP'li hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklama ve gözaltıların ise "mağdur halk" rumuzlu iki e-mail adresinden yapılan ihbarlarla başlatıldığı ortaya çıktı.

E- MAILLERİ POLİS HAZIRLADI

Operasyonların komplo olduğunu söyleyen BDP PM Üyesi Tacettin Karagöz, e-maillerin de polis tarafından gönderildiğini belirtti. Karagöz, "İhbar e-mailleri 21 Mart günü saat 18.32'de gönderiliyor. Aynı gün saat 01.00'da operasyon başlatılıyor. Nasıl oluyor da savcı uydurma bir e-maili ciddiye alıp anında operasyon emri veriyor" dedi.Kanıt sanal komplo gerçek

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde son bir ay içinde aralarında BDP yöneticilerinin de bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 18 kişi tutuklanırken, 5’i belediye meclis üyesi 9 BDP’li tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Birçok BDP’li hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklama ve gözaltıların ise “madur halk” rumuzlu iki e-mail adresinden yapılan ihbarlarla başlatıldığı ortaya çıktı.

‘E-mailleri polis hazırladı’

Polisin kendi kendine gönderdiği ihbar e-mailleri ile operasyonları başlattığını söyleyen BDP PM Üyesi Tacettin Karagöz, demokratik siyasetin önünü kapatmak için Gever’de tutuklama ve gözaltı furyasına hız verildiğini söyledi.

Gerçek dışı kanıtlar

Başlatılan operasyonlara dayanak olarak e-maillerin gösterildiğini kaydeden Karagöz, şöyle konuştu: “Başlatılan KCK operasyonlarına dayanak olarak e-maillerin polis tarafından hazırlandığını şuradan anlıyoruz. Bu operasyon ve gözaltına alma emri Van Özel Yetkili Savcılığı tarafından veriliyor. Son tutuklamaya dayanak gösterilen e-mail 21 Mart günü saat 18.32’de gönderiliyor, operasyon ise aynı akşam saat 01.00’da başlatılıyor. Nasıl oluyor da Van Savcılığı uydurma bir e-maili ciddiye alıyor. Birkaç saat içinde bu insanların suçlu olduklarına karar veriyor. 20’nin üzerinde evi tespit ediyor ve operasyon başlatıyor. Son anda gönderilen e-mail ile yapıldığı söylenen operasyon nasıl oluyor da birkaç saat içinde yılların telefon dinlemeleri, basın açıklaması görüntüleri insanların önüne çıkartılıyor? Demek ki emniyet önceden hazırlanmış, yalan gerçek dışı kanıtlar bulmuş ve olaya hukuki bir boyut kazandırmak için de bu e-maili uydurmuş. Bu e-maili normal bir yurttaşın gönderdiği iddia ediliyor.”

Karagöz, çelişkiye şu ifadelerle dikkat çekti: “Bu normal yurttaş nasıl oluyor da herkesin ismini eksiksiz bilebilir. Herkes tarafından Sami adında bilinen yurttaşın kimliğinde nasıl oluyor da kimlikteki isminin Saim diye yazılabildiğini biliyor? Yine Fahri Işık olarak bildiğimiz isim ise kimlikte Fahri İşik, bunu da noktasına kadar biliyor. Buradan şunu anlıyoruz bu e-mail sıradan bir yurttaş tarafından yazılmamış. Bizatihi elinde resmi bilgiler olan birileri tarafından yazılmış. Bu birileri de BDP’yi sürekli baskı altında tutan polis veya başka güvenlik kuruluşları olabilir.”
 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür