Laz Enstitüsü horonla açıldı

Laz Enstitüsü horonla açıldı

Lazca’yı geliştirmek için kurulan Laz Enstitüsü’nün açılışı önceki gün İstanbul’da gerçekleştirildi. Lazca şarkı ve horonlarla yapılan açılışta konuşan Enstitü Başkanı Mehmet Bekaroğlu, amaçlarının Lazca’yı geliştirmek ve yaygınlaştırmak olduğunu söyledi

Lazca’yı geliştirmek için kurulan Laz Enstitüsü’nün açılışı önceki gün İstanbul’da gerçekleştirildi. Lazca şarkı ve horonlarla yapılan açılışta konuşan Enstitü Başkanı Mehmet Bekaroğlu, amaçlarının Lazca’yı geliştirmek ve yaygınlaştırmak olduğunu söyledi


Laz Enstitüsü horonlarla açıldı

İstanbul’da Laz Enstitüsü’nün açılışı, Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikle yapıldı. Açılışa, İnsan hakları savunucusu Akın Birdal, HDP milletvekili Levent Tüzel, BDP Amed milletvekili Altan Tan, ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin ve Suavi ile çok sayıda davetli katıldı. Etkinlik Ayşenur Kolivar’ın seslendirdiği ağıt ile başladı. Ardından Lazları anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Açılış konuşmasını enstitü başkanı Mehmet Bekaroğlu yaptı.

Lazca söyledim, tokat yedim

Bekaroğlu, konuşmasında ulus devletlerin tek tipleştirme politikalarının Lazlara da uygulandığını ifade ederek, 90 yıldır Lazların bu coğrafyada yaşayan diğer halklar gibi yoğun bir asimilasyona maruz kaldığını söyledi. Asimilasyona ilişkin kendisinin kişisel deneyimini de paylaşan Bekaroğlu, “Çocukken okulda tuvalete gitme istediğimi Lazca söylediğim için kendileri de Laz olan öğretmenlerden tokat yedim. Bu tokat asimilasyonun boyutunu gösteriyordu” dedi.

Fındıklı ve Arhavi’de dersler

Laz dili ve kültürünün geliştirilmesi amacıyla faaliyet yürüten birçok kurumun olduğunu belirten Bekaroğlu, Laz Enstitüsü’nün kendisini akademik çalışmalar ile sınırlandıran çatı örgütü niteliği taşıdığını kaydetti. Enstitü’nün 17 Mayıs 2013 tarihinde kurulduğunu belirten Bekaroğlu, 28 Ağustos 2013 tarihinde ise Milli Eğitim Bakanlığı’na Laz dilinin seçmeli ders olarak okutulması için başvuru yapıldığına ve Fındıklı ve Arhavi’de bugün Lazca dersler verildiğine değindi. Bekaroğlu, Laz Enstitüsü’nün temel amacının Lazca’yı geliştirmek ve yaygınlaştırmak olduğunun da altını çizdi.

Lazova’dan öğretmenler

Lazova’dan gelen ilk Lazca öğretmen Ali Gümüş (Badulaşi) ve Hasan Uzunhasanoğlu birer konuşma yaptı. Gözyaşları ile konuşan Uzunhasanoğlu, karanlık bir odada 90 yıldır asimilasyona tabi tutulduklarını söyleyerek, Türk ve Gürcü olmak istemediklerini belirtti.

Gümüş ise 130 öğrencinin Lazca ders aldığını belirterek Lazların dışında da öğrencilerin dili öğrendiğine dikkat çekti. ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya da Bekaroğlu’na atılan tokat için halklardan özür dilediğini kaydederek bu utancı hâlâ yaşadıklarını söyledi. İnsan hakları savunucusu ve eski milletvekili Akın Birdal, BDP Amed Milletvekili Altan Tan, HDP milletvekili Levent Tüzel de kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Erdal Bayraktaroğlu, Laz kadın grubu Surum Şine, Grup Marsis şarkılarını Lazca seslendirirken kitle horon oynadı. Etkinlik kokteylle sona erdi.


Devlet yaptı, o yaşatmalı

Lazların kendi dillerini konuşmamasının nedeninin devlet olduğunu vurgulayan Bekaroğlu, şöyle konuştu: “Dilin yeniden konuşulması için devletin yapması gereken çok şey var. Rize, Artvin ve Düzce illerinde bulunan üniversitelerde Lazca öğreten bölümlerin kurulmasını istiyoruz. Lazca TV-radyo programları için devlet bu konuda çaba göstermeli. Türkiye’nin özgürleşmesi Lazların da özgürleşmesi anlamına geliyor.” Bekaroğlu son olarak Türkiye’de 30’lı yıllarda Lazlara uygulanan asimilasyon politiklarının şimdilerde Gürcistan’da yaşandığını belirterek “Lazca Gürcistan’da Gürcü dilinin bir lehçesi olarak ifade ediliyor ve bu yönde bir inkar faaliyetleri sürdürülüyor” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür