Şakran Cezaevi’ndeki çıplak arama davası görüldü

Şakran Cezaevi’ndeki çıplak arama davası görüldü

Şakran Kadın Cezaevi’ne çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı için cezaevi idaresi hakkında dava açan Elif Kaya’nın ikinci duruşması, İzmir Karşıyaka Adliyesi İnfaz Hakimliği odasında görüldü.

Şakran Kadın Cezaevi’ne çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı için cezaevi idaresi hakkında dava açan Elif Kaya’nın ikinci duruşması, İzmir Karşıyaka Adliyesi İnfaz Hakimliği odasında görüldü. Mahkeme heyeti, duruşmaya Kaya’nın avukatı ile ailesi dışında kimseyi almadı. Duruşmada ilk olarak konuşan Kaya, maruz kaldığı çıplak aramayı tekrardan anlatarak, olayla ilgili suçlulara gereken cezanın verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, olayla ilgili delillerin toplatılarak incelenmesi için duruşmayı 11 Eylül tarihine erteledi.

Şakran’da taciz var!

Öte yandan duruşma öncesi İzmir Kadın Platformu üyeleri, adliye önüne gelerek basın açıklaması yaptı. “Şakran’da taciz var” pankartını açan kadınlar, sık sık, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük” sloganları attı. İzmir Kadın Platformu adına okunan basın açıklamasında, Şakran Cezaevi’nin geçmişte olduğu gibi bugün de kadın tutsaklara dönük taciz olayları ile gündeme gelemeye devam ettiği belirtilerek, cezaevlerinde kadın bedenine dönük her türlü taciz ve şiddet olaylarının son bulması istendi. Açıklamanın ardından duruşma salonuna girmek isteyen kadınlar, duruşmanın İnfaz Hakimliği odasında görüleceği gerekçesiyle içeri alınmadı.

BDP çıplak aramayı sordu

BDP Êlîh (Batman) Milletvekili Ayla Akat Ata, Şakran Kadın Cezaevi’nde Elif Kaya’nın çıplak aranmasına ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e yazılı soru önergesi verdi. Önergenin gerekçesinde, Gezi tutuklusu Elif Kaya’nın zorla çıplak aramaya maruz kaldığını ve buna itiraz ettiği için kendisine disiplin cezası verildiğini hatırlatan Ata, “Türkiye’nin de imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere göre çıplak arama ‘insanlık onuruna aykırı’ olarak tanımlandığı halde, çıplak arama dayatması ve bunun sonucunda gelen disiplin cezaları döngüsü, Şakran Cezaevi’nde daha önce de pek çok kadına dayatılan hukuk dışı uygulamalardan biridir” dedi. Akat, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya ise ataması yapılmayan sosyal bilgiler öğretmenlerinin durumunu sordu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür