Ulusal birlik ruhu ile Rojava seferberliğine

Ulusal birlik ruhu ile Rojava seferberliğine

KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok, Tüm parçalardaki Kürtlerin Rojava halkına yeterince destek olamamaktan dolayı özeleştiri vermesi gerekiyor" dedi

Kürt Ulusal Kongresi hazırlık çalışmalarına katılmak için Hewler’de temaslarda bulunan KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok, Rojava’da YPG ile Cephet el Nusra arasında son dönemlerde artan çatışmalara ilişkin olarak Türkiye ve uluslararası güçlerin göstermiş olduğu tutumu  değerlendirdi. Kürtlerin tarih boyunca çok büyük acı, sürgün, katliam ve haksızlık yaşamasına rağmen hiçbir devlet ve kimsenin bu çıkıp da “bu halka acı çektirilmemeli” demediğine dikkat çeken Ok, Kürt halkına karşı Rojava’da yapılan saldırıları, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın kınamasını anlamlı ve önemli gördüklerini belirtti. Rojava’daki Kürtlerin akıllıca bir siyaset izlediklerini ve bu siyasetin sonucunda önemli tarihsel sonuçlar elde ettiklerini kaydeden Ok, Özgür Suriye Ordusu’ndan Cephet el Nusra’ya ve Türkiye’ye kadar bir kesim gücün, Kürtlerin kazanımlarını hazmedemediklerini söyledi.

Sınır kapıları açılmalı

Rojava halkı üzerine kapatılan sınır kapılarına ve ambargoya ilişkin olarak da görüş belirten Ok, “Türk tarafı kapıyı bir taraftan kapatmış, muhalefet de bir taraftan kapatmış. Öbür taraftan da Güney Kürdistan kapıyı kapatmış. Her halde bir ulusal kongre yapıyoruz. Bütün bunların değerlendirilmesi lazım. Ulusal Kongre’nin gündemde olduğu bir süreçte öyle kapıyı kapatmak ne kadar doğru, ne kadar ulusalcı ne kadar halkın çıkarlarınadır? Doğru bir tutum olmadığına inanıyorum” dedi.

Rojava için seferber olun

“Rojava’daki halkımız tüm parçalardaki Kürtlere, gruplara ve partilere her zaman kapılarını açtı ve her zaman hizmet etti. Şimdi tarihin bu gününde Rojava kendi özgürlük mücadelesini geliştirip, güvenceye almaya çalışırken, çok büyük sıkıntılar ve çok yönlü bir savaş ve savunma içerisindeyken, diğer parçalardan ve yurtdışından, her yerde halkımız üzerine düşeni yaptı dersek, gerçekçi değil. Hiçbir şey yapmadı desek de doğru değil. Ama imkanlar çok fazlaydı, çok daha fazlasını da yapabilirdi. Bu çok büyük bir eksikliktir. Bir kere aynı duyguları paylaşmak gerekir” diyen Ok, tüm parçalardaki Kürtlerin Rojava halkına yeterince destek olamamaktan dolayı özeleştiri vermesi gerektiğini dile getirdi. Tüm Kürtlerin yaşadıkları yer neresi olursa olsun Rojava halkının gündemini günlük olarak kendi gündemleri olarak görmeleri gerektiğini belirten Ok, herkesi ulusal bir seferberlik ruhuyla hareket edip, tüm imkanlarını Rojava’ya akıtmaya çağırdı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür