MİRASLARINA sahip çıkacağız

MİRASLARINA sahip çıkacağız

Mayıs ayı anmalarında “Süreç bugün bu aşamaya gelmişse bunun en büyük yaratıcıları şehitlerimizdir” denilerek, Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner ve Leyla Qasım ile İbrahim Kaypakya anıld

Mayıs ayı anmalarında “Süreç bugün bu aşamaya gelmişse bunun en büyük yaratıcıları şehitlerimizdir” denilerek, Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner ve Leyla Qasım ile İbrahim Kaypakya anıldı

Tarihe direniş notu düştüler

Amed, İzmir, İstanbul, Colemêrg, Wan, Mûş, Şirnex, Hewler, Çorum, Adana ve daha birçok yerde mayıs ayı şehitleri için anmalar gerçekleştirildi. Ankara’da, Alınteri, BDP, BDSP, DHF, EHP, EMEP, ESP, Partizan, 78’liler Girişimi ve SDP İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve “Dörtler” için Kolej Kavşağı’ndan Sakarya caddesine yürüdü.

Özgürlük ateşi harlandı

Sakarya Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından, açıklamayı yapan Gül Kaya, “Türkiye coğrafyası Karadeniz’i kızıla boyayan Mustafa Suphi’lerden, darağacında boy veren üç fidana, Kızıldere’ye kanları karışan Mahir’lere, dağları mesken, zindanları mevzi kabul eden İbrahim’lere, Kürt ulusunun özgürlük ateşini bedeniyle harlayan Mazlum’lara, Dörtlere ve onlarca yiğit devrimcinin direnişine tanıklık etti” dedi.

Kemalizmin karakterini çözdü

İbrahim Kaypakkaya memleketi Çorum’un Karakaya köyünde mezarı başında da anıldı. Anma esnasında mezarlığın yakınında arama noktası kuran jandarma ile kitle arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Mezarı başında yapılan anmada kitle adına açıklama yapan Gül kaya, “Kangren edilip sonradan kesilen parmaklar, çekilen tırnaklar, ‘Ser verip sır vermeme’ geleneği böyle ilmek ilmek işlendi. İbrahim resmi ideolojinin Kemalist karakterini ortaya koymuş, Kürt ulusunun özgürlük ateşini körüklemiştir” dedi.

Enternasyonalist Haki Karer

Karer’in 18 Mayıs 1977’de katledildiğini belirten Kaya, “Haki’nin katledilmesinden sonra Kürt ulusunun başkaldırısı yeni bir döneme işaret etmekteydi. Ve Haki Karer ‘Kürdistan’ın enternasyonalist devrimcisi’ olarak anılacaktı. Yoldaşları ‘Beş kuruşu olmadığı zaman hamallık yaparak mücadeleyi yürüttüğü günler az değildir. Kendisini yakından tanıyanlar en yırtık elbiseleri kendisinin giydiğini, aylarca tek öğün basit bir kahvaltıyla yaşadığını unutmazlar” şeklinde kohuştu.

Dörtlerin ateşi aydınlatıyor

Mahmut Zengin, Ferhat Kurtay, Necmi Öner ve Eşref Anyık’ın 18 Mayıs 1982 tarihinde “Dörtlerin Gecesi” olarak tarihe bir direniş notu düştüğünü hatırlatan Kaya, “Bu ateş aynı zamanda günümüzde Türkiye hapishanelerindeki gerçekliği de aydınlatmaktadır. Gözaltında kaybedilenlerin, hapishanelerde işkenceyle katledilenlerin sayısı hesaplanamamaktadır” ifadelerinde bulundu.
 

Karer katledildiği yerde anıldı

18 Mayıs 1977’de Dîlok’ta (Antep) uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren PKK’nin öncü kadrolarından Haki Karer’in katledildiği yerde anma düzenleyen BDP Dîlok İl Örgütü, mayıs ayında yaşamını yitirenlerin mücadelesine sahip çıkma sözü verdi. BDP Şahinbey İlçe Örgütü önünde bir araya gelen kitle, Karer’in katledildiği Cengiz Topel mahallesi Şanlıdere caddesine kadar yürüdü ve Karer’in katledildiği yere karanfiller bıraktı. Burada konuşma yapan BDP Dîlok İl Yöneticisi Ali Şimşek, mayıs ayını “Şehitler Ayı” olarak adlandırdıklarını belirterek, bu anlamda mayıs ayında yaşamını yitiren tüm devrimci önderleri saygıyla andıklarını kaydetti. Şimşek, Karer’in mücadele tarzınınilke edinilmesi gerektiğini vurguladı.


Miraslarına sahip çıkacağız

Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit), Mîdyad ile Riha’nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçelerinde mayıs ayı şehitleri etkinliklerle anıldı.

Kerboran’da BDP ve MEYA-DER yöneticilerinin de katıldığı anma için binlerce yurttaş Mîrade Kine Meydanı’nda bir araya geldi. Anmada konuşan BDP Kerboran İlçe Başkanı Selim Kılıç, “Şehitlerin sayesinde bugün bu noktaya gelindi. Süreç bugün bu aşamaya gelmişse bunun en büyük yaratıcıları şehitlerimizdir. Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner, Leyla Qasım ve tüm şehitlerimizin bizlere bırakmış olduğu bu onurlu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Mîdyad ilçesinde ise, BDP ilçe örgütünde sinevizyon gösterimi yapıldı.

Öte yandan Riha’nın Pirsûs ilçesinde BDP ilçe örgütünde mevlit okutuldu. Mevlidin ardından yaşamını yitirenlerin hayatını konu edinen slayt gösterimi yapıldı.

 

Seyid Rıza’nın önünde mumlu anma

BDP Dersim İl Örgütü öncülüğünde Seyid Rıza Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce yurttaş, mayıs ayı şehitlerini andı.

Anmanın yapıldığı meydan, Dörtler, Kemal Pir, Mazlum Doğan, Haki Karer, Gurbet Aydın, Şirin Elemhuli, Ferzad Kemager ile Türkiye devrim hareketinin liderlerinden İbrahim Kaypakkaya ve Deniz Gezmiş’in posterleri ile donatıldı. Anmada konuşan, 9 Temmuz 2000 tarihinde Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren Özgür Halk dergisi çalışanı Nesrin Teke’nin annesi ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Nezahat Teke, “Bugün bizi buralara getiren ve bedenlerini ateşe verenlerin anısına sahip çıkmamız gerekir. Bugün buradaysak bu mücadelede bedenlerini yitirenler sayesinde buradayız. Onların mücadelesini en yüksek seviyeye çıkarmalıyız. Benim kızım da bedenini ateşe verdi bu halkın özgürlüğü için. Ama ben ağlamıyorum yine de. Kızıma yapacağım en büyük iyilik onun mücadelesine sahip çıkmaktır” dedi.

Ardından Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anısına Seyid Rıza büstü önünde mum yaktı.
 


Taksim bir kez daha savaş alanına döndü

      

İstanbul’da İbrahim Kaypakkayı’yı anmak amacıyla aralarında Partizan, DHF, ESP, ÖDP ve SDP’nin de bulunduğu birçok siyasi parti ve platform Tünel’den Taksim’e yürümek istedi. Kitleye gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale eden polise, gruplar taşlarla karşılık verdi. Grupların daha sonra ara sokaklara dağılması ile birlikte polis tüm ara sokaklara girerek gaz bombaları attı. Polisin müdahale esnasında, “Hepsini toplayın saldırın” sözleri dikkat çekti. Ayrıca polis telsizlerinden “Basın dahil herkesi gözaltına alın” anonsunun geçtiği de kaydedildi. Polisin çok sert müdahale ettiği olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı ve gözaltına alındığı öğrenildi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür