Özgürlük Rüyası Bêrîtan sahnede

Özgürlük Rüyası Bêrîtan sahnede

Gülnaz Karataş’ın (Bêrîtan) daha önce sinemaya aktarılan gerilla hayatı, bu kez de tiyatro sahnesine taşınıyor.

Gülnaz Karataş’ın (Bêrîtan) daha önce sinemaya aktarılan gerilla hayatı, bu kez de tiyatro sahnesine taşınıyor. Nisêbîn’de çalışmalarını sürdüren Teatra Mitanni oyuncuları, Karataş’ı ‘Xewna Azadiyê’ (Özgürlük Rüyası) oyunuyla anıyor. Oyunu, Hülya Kök, gördüğü rüyadan esinlenerek yazdı


‘Özgürlük’ Rüyası’ Bêrîtan sahnede

Nisêbîn (Nusaybin) Belediyesi bünyesinde çalışma yürüten Teatra Mitanni oyuncuları, 1992 yılında yaşamını yitiren PKK gerillası Gülnaz Karataş’ın (Bêrîtan) mücadelesini tiyatro sahnesine taşıyor. Hülya Kök’ün gördüğü rüyadan esinlenerek yazdığı “Xewna Azadiyê” (Özgürlük Rüyası) adlı Kürtçe oyun, 20 Nisan’da Nisêbîn halkıyla buluşmaya hazırlanıyor. Oyun hakkında bilgi veren Hülya Kök, Kürt kadınının neler yapabileceğinin, mücadeleciliğinin bir kez daha “Xewna Azadiyê” adlı oyunda gözler önüne serileceğini söyledi.

Bir özgürlük rüyası

Hülya Kök, “Xewna Azadiyê” adlı oyunu, gördüğü bir rüyadan esinlenerek kaleme alır. Kök, gördüğü rüyayı şöyle anlatıyor: “Rüyamda birgün uyanıyorum. Bêrîtan arkadaş, sabah erkenden balkonda duruyor. Böyle başlayan bir rüya. Daha sonra rüyamı arkadaşlarla paylaştım. Beğendiler, ‘neden oyuna dönüşmesin’ dediler. İlkin hepimize biraz tuhaf geliyordu. Sonra yazmaya başladım. Sahneleri rüyamda gördüğüm gibi yazdım. Arkadaşlarımızın desteği ile bir oyun ortaya çıktı. Rüya olduğu için de adını ‘Xewna Azadiyê’ koyduk.” Oyunu sahnelemek için üç aydır çalıştıklarını dile getiren Kök, “Oyun için üç ay boyunca gece-gündüz demeden çalıştık. Oyunda bütün arkadaşlar moralli ve başarılı bir şekilde yer aldı. Bunun sonucunda iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz” dedi.

‘Oyunda kendimizi bulduk’

Kök, oyunda Gülnaz Karataş’ın mücadelesini anlatmak istediklerini belirtti. Kendilerini oyunun içinde bulduklarını ifade eden Kök, “Bêrîtan arkadaşın bir kadın olarak verdiği mücadeleyle şu an hepimize örnek olduğunu düşünüyorum. Ondan ve mücadelesinden güç aldık. Özgürlük için bir yol gösterici oldu. Oyunda her birimiz kendimizi bulduk. Bêrîtan arkadaşı düşününce oyunda daha çok oynama hissi uyandı. Sadece Bêrîtan arkadaşın mücadelesini değil bundan sonra diğer mücadeleci kadın arkadaşların oyunlarını da yazıp oynamak isterim” diye konuştu. Kök, oyunu, daha sonra çeşitli festivallerde de sahnelemeyi planladıklarını söyledi.

‘Bêrîtan bize güç verdi’

Oyuncular da hislerini ve çalışmalar sırasında karşılaştıkları zorlukları aktardı. Üç aylık çalışma boyunca birçok sıkıntı çektiklerini belirten oyuncu Halil Akburak, “Üç aylık bir çalışmamız oldu. Profesyonel olmadığımız için çalışmalarda çok zorluk çektik. Çoğu zaman yapamayacağımızı ve oyundan vazgeçmeyi düşündük. Ancak Bêrîtan arkadaşın mücadelesi aklımıza gelince daha bir istekle çalışmaları yürüttük” dedi. Bêrîtan karakterini canlandıran Nuwara Aslan da “Bêrîtan arkadaş verdiği mücadelede büyük bir savaşçı idi. Kürt kadını için mücadelenin sembolü oldu. Kadınlar ve mücadeleleri üzerinde büyük bir etki yarattı.” diye konuştu. “Xewna Azadiyê”, yarın saat 19.00’da Mitanni Kültür Merkezi Sarya Gösteri Salonu’nda Nisêbînlilerle buluşacak.


Nisan şenlikleri başlıyor

Nisêbîn Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenleyeceği Nisan Şenlikleri başlıyor. “Nusaybin’in renkleri Nisan’da akıyor” sloganıyla yapılacak olan şenlikler, 19-20-21 Nisan günlerinde gerçekleştirilecek. Bugün başlayacak olan şenliğin startı saat 16.00’da Nisêbîn Belediyesi önünden Mitanni Kültür Merkezi’ne kadar yapılacak yürüyüş ile başlıyor. Şenliğin finali ise, 21 Nisan’da saat 19.00’da Newroz Alanı’nda Farqîn Azad, Koma Grava Rojê ve Demhat Botan’ın vereceği konser ile yapılacak. Hazırlık çalışmalarını Kürtçe, Arapça, Türkçe ve Süryanice dillerinde yapan belediye, halkı şenliklere katılmaya davet etti.


Filmi çekilmişti

1971 yılında doğan Gülnaz Karataş (Bêrîtan), 1991 yılında İstanbul’da üniversite okuduğu sırada dağlara çıkar. Türk ordusu ile KDP ve YNK’nin 1992’de ortaklaşa düzenlediği ve kırk gün süren operasyonda 22 Ekim günü ele geçmemek için kayadan atlayarak yaşamını yitirir. Tuttuğu günlükleri, 2003 yılında ‘Turuncu Destan Çiçeğim/Özgürlük Güncem’ adıyla kitaplaştırıldı. 2008 yılında yaşamını yitiren yönetmen Halil Dağ da, Karataş’ın mücadelesini ‘Bêrîtan’ adlı filmiyle anlatmıştı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür