Ev işçileri İMECE ile haklarını arıyor

Ev işçileri İMECE ile haklarını arıyor

Tüm işçi kadınların hak mücadelesini yürütmek amacıyla kurulan İmece Kadın Sendikası yöneticisi Serpil Kemalbay, kadınların sosyal haklardan yoksun olduğuna işaret ederek, ev işçilerinin sosyal güvenceye kavuşmaları gerektiğini belirtti
Eylem DAŞ

Tüm işçi kadınların hak mücadelesini yürütmek amacıyla kurulan İmece Kadın Sendikası yöneticisi Serpil Kemalbay, kadınların sosyal haklardan yoksun olduğuna işaret ederek, ev işçilerinin sosyal güvenceye kavuşmaları gerektiğini belirtti. Kendilerini yoksul emekçi kadınların sendikası olarak tanımlayan İmece, gündelikçi, ev eksenli kadınların hak arayışlarında ve örgütlenmelerinde çalışmalar yürütüyor. İmeceli Kadınlar, isimlerini köylerde her şeyi imece usulü yapanlara atıfta bulunarak koyduklarını dile getirdi. İmece Kadın Sendikası yöneticilerinden Serpil Kemalbay, İmece olarak ücretli, ücretsiz her kesimden kadının, işçi olmaktan kaynaklı hak ve özgürlüklerine kavuşması için yola devam ettiklerini belirtti. Kemalbay, İmece Kadın Sendikası’nı fiilen kurduklarını ve önümüzdeki günlerde yasal olarak başvuru yapacaklarını söyledi.

Köle gibi çalıştırılıyorlar

Serpil Kemalbay, Türkiye’nin Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ev işçileri-gündelikçi kadınlar diğer işçilerin işçi olmaktan kaynaklı haklarının tanınmasına yönelik C189 nolu sözleşmeyi imzalaması gerektiğini belirtti. Dünyada 50 milyonla 100 milyon arasında ücretli ev işçisi olduğunu kaydeden Kemalbay, Türkiye’de yüz binlerce ev işçisi bulunduğunu ve bunların önemli bir kısmının da, göçmen ev işçileri olduğunu vurguladı. İşçilerin çok ağır koşullarda çalıştırıldığını belirten Kemalbay, “Kölelik koşullarında çalışan ev işçileri, iş yerlerinde psikolojik, fiziki şiddetten iş kazalarına kadar pek çok riskle yüz yüze. İzinsiz göçmen ev işçileri pasaportlarına iş verenlerce el konması gibi ağır hak ihlalleri yaşıyor” dedi. Serpil Kemalbay, ev işçilerinin 4857 sayılı iş yasası dışında tutulduğuna dikkat çekerek, bununla büyük bir ayrımcılık yapıldığını ifade etti.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür