Toplumun ‘ötekiye’ bakışı hastalıklı

Toplumun ‘ötekiye’ bakışı hastalıklı

LGBTT Aileleri İstanbul Grubu (LİSTAG) adı altında 2008 yılında bir araya gelen anne babalar “Benim Çocuğum” adlı belgesele konu oldu.

LGBTT Aileleri İstanbul Grubu (LİSTAG) adı altında 2008 yılında bir araya gelen anne babalar “Benim Çocuğum” adlı belgesele konu oldu. Yönetmenliğini Can Candan’ın yaptığı filmin özelliği, muhafazakar, homofobik ve transfobik toplumda, ebeveyn, aile ve aktivist olmanın zorluklarını yaşayan, şiddete uğrayan, ayrımcılığa maruz kalan aileler anlatılıyor. Filmde, ailelerin çocuklarının cinsel yönelimlerini öğrendikten sonra yaşadıkları zorlukları, mücadeleleri ve dayanışmaları yer alıyor. Yönetmen Candan, Aileleri dinledikçe bu hikayelerin çok daha geniş kitleler acilen duyulması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Candan, çekimler sırasında LGBT bireylerin cinsel tercihlerini kabul süreçlerinin başında olan aileleri gözlemleme fırsatı bulduğunu da kaydetti.

Korkularla yüzleşilmeli

‘Bazı insanlar eşcinsellik ve translık konusu ile karşılaştıklarında bulaşıcı bir hastalıkla karşılaşmış gibi tepki verebiliyorlar’ diyen Candan şunları söyledi: “ Filmdeki katılımcı annelerden biri onur yürüyüşü sırasında ‘Ben Bir Trans Annesiyim’ başlıklı broşürünü dağıtmaya çalışırken, sokaktaki insanlardan bir kısmı sanki o broşürden kendilerine hastalık bulaşacakmış gibi broşüre dokunmaktan bile çekiniyorlardı. Hükümetin de yarattığı bu ‘hastalık’ korkusunun, toplumda ne kadar yerleşmiş olduğunu gösterdi.” Toplumun “ötekiye” bakışının hastalıklı olduğunu dile getiren Candan, hem toplum, hem de birey olarak ruhen iyileşebilmesi için korkularla ve yapılanlarla yüzleşilmesi gerektiğini söyledi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür