Dorudemir’i derhal tahliye edin

Dorudemir’i derhal tahliye edin

Cezaevlerinde tahliye edilmeyi bekleyen yüzlerce hasta tutsak var. İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından hazırlanan rapora göre; 2012 yılında 18 Temmuz tarihi itibariyle 109 tutsak cezaevlerinde yaşamını yitirirken, şuan cezaevlerinde 253 ağır hasta tuts
Nurcan AYDIN

Cezaevlerinde tahliye edilmeyi bekleyen yüzlerce hasta tutsak var. İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından hazırlanan rapora göre; 2012 yılında 18 Temmuz tarihi itibariyle 109 tutsak cezaevlerinde yaşamını yitirirken, şuan cezaevlerinde 253 ağır hasta tutsak bulunuyor. Onlarca çağrı ve eylemlere rağmen AKP hükümeti tarafından hasta tutsaklar konusunda herhangi bir adım atılmıyor. Bu hasta tutsaklardan yalnızca biri olan Mahfuz Dorudemir de, ağır hastalıkları ile 18 yıldır cezaevinde tutuluyor. Şu anda Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 47 yaşındaki Dorudemir, Adli Tıp Kurumu tarafından verilen raporlara rağmen tahliye edilmiyor. Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporlarda Dorudemir’in; aterosklerotik (kalp hastalığı), hiperlipidemi (kolesterol), hipertansiyon (yüksek tansiyon), koroner arter (damar sertliği), uykusuzluk, nefes darlığı, astım, bronşit, akciğer yetmezliği, reflü ve migren hastalıklarının olduğu belirtiliyor.

Çıplak halde işkence yaptılar’

Dorudemir’in annesi Halise Dorudemir (62), 1997 yılında Konya Cezaevi’nden, Ceyhan Cezaevi’ne sürgün edilirken aralarında oğlunun da bulunduğu tüm tutsaklara çıplak olarak işkence yapıldığını söyledi. İşkence sonrası oğlu Dorudemir’in sara hastalığına (epilepsi) yakalandığını belirten anne Durudemir, oğlunun 2 kez anjiyo olduğunu ifade etti. Anne Dorudemir, oğlunun 18 yıldır hastanelere götürdüğünü; ancak tedavileri için herhangi bir şey yapılmadığını söyledi. Dorudemir’in hastalığına herhangi bir çözüm bulunmadığını dile getiren anne Dorudemir, “Oğlum bırakılsın, ben bakarım ona. O kadar ağır hasta ki, tuvaletini bile yapamıyor. Ciğerlerinde yaralar oluşmuş, zaman geçtikçe de yaralar çoğalıyor” diye konuştu. Anne Dorudemir, oğlunun serbest bırakılması için 21 Mart’ta İHD Amed Şubesi’ne başvuruda bulunduğunu ifade etti.

Anne Dorudemir, “Biz çocuklarımızı cezaevlerinde ölsünler diye yetiştirmedik. Kürt halkı çok acı çekti, hala da çekmeye devam ediyor. Çocuklarımız cezaevlerinde ölüme terk ediliyor. Yeter artık buna bir son verilsin. Benim oğlum ölmeden serbest bırakılsın” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür