Koca vurdu devlet korudu

Koca vurdu devlet korudu

Evlendikten 28 gün sonra eşi Alim Yıldız tarafından evinde katledilen Sevda Kaya’nın ailesi adalet arıyor...
İdris YILMAZ

Evlendikten 28 gün sonra eşi Alim Yıldız tarafından evinde katledilen Sevda Kaya’nın ailesi adalet arıyor. Barut izi tespit edilmesine rağmen, ceza yok. Cinayetin örtülmesi için katilin ailesinin bir de 50 bin TL rüşvet teklif etmeye yeltendiği ortaya çıktı.

 

Delil var tutuklama yok!

9 Ekim 2011 tarihinde Alim Yıldız’la (27) görücü usulü ve imam nikahı ile evlendirilen Sevda Kaya (20), evlendirildikten 28 gün sonra Kurban Bayramı’nın 2. günü Wan’ın Erdîş ilçesi Beyazıt Mahallesi’ndeki evinde, 7,65’lik tabancayla başından vurulması sonucu yaralanmıştı. Önce özel hastaneye, oradan da Van Bölge Hastanesi’ne kaldırılan Kaya, 9 Kasım 2011’de Ankara’da kaldırıldığı hastanede 7 gün sonra yaşamını yitirdi. Konu ile ilgili soruşturma başlatan Erciş Cumhuriyet Savcılığı, ateş edilen silahla ilgili hiçbir bulguya ulaşmazken, inceleme sonucu Sevda Kaya’nın eşi Alim Yıldız, Kayınvalidesi Ayfer Yıldız, Kayınpederi Abdulcabbar Yıldız ve eşinin akrabası olan Muhammed Yıldız’ın ellerinde barut izi tespit etti. Aile savcılıkta her ne kadar barut izinin Sevda Kaya’yı taşıdıkları sırada ellerine bulaştığını iddia etse de, Sevda Kaya’nın ailesi kızlarının Yıldız ailesi tarafından kıskançlık nedeni ile öldürüldüğünü iddia etti.

Fail 16 aydır bulunamıyor!

Olay sırasında savcılığın incelemesi sonucu aileden 4 kişinin elinde barut izi tespit edilmesine rağmen henüz failin bulunmamasına Kaya ailesi tepki gösterdi. Erciş Savcılığı tarafından yapılan soruşturma halen devam ederken, Sevda Kaya’nın ağabeyi Vefa Kaya, “Olayın üzerinden 16 ay geçmesine rağmen henüz savcılığın dosyayı tamamlayıp heyete sunmaması manidardır” dedi. Kız kardeşinin eşinin evinde vurulduğunu belirten Kaya, “O sırada bayram ziyaretleri vardı, bir sürü tanık var. Ortada kullanılan bir silah var, silah ve mermi çekirdek boş kovanları ortadan kaldırılmış. Savcılık aileden 4 kişinin elinde barut kokusu tespit etmiş. Ailenin bütün ifadeleri çelişkili, daha ne delili aranıyor” diyerek, “Deliller katili ele veriyor, fakat gereken yapılmıyor” diye konuştu.

‘Bir cana 50 bin TL’

Olayın üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra Yıldız ailesinin kendilerine yakınları aracılığıyla 50 bin TL teklifte bulunduğunu iddia eden Kaya, “Niye bu parayı teklif ediyorlar. Eğer bunlar bu cinayeti işlemeseydiler bu teklifi yaparlar mıydı? Biz bunu savcılığa da bildirmemize rağmen kardeşimin katillerinin dışarıda gezmesine anlam veremiyorum” dedi. Kızının katledilmesinin ardından büyük bir üzüntü içinde olan anne Şahide Kaya, kızının katillerinin cezalandırılmasını istedi.

 

‘Kızım kıskançlık kurbanı’

Kızını en son Kurban Bayramı ziyaretinde gördüğünü ifade eden baba Abdulkerim Kaya, “Bu cinayeti işleyen kızımın kayınpederi Abdulcabbar Yıldız’dır. Bayramda ziyarete gittiğimizde kızım yeğenime ‘hoş geldin’ demişti. Adamın yüzü gözü değişti. Biz evden çıktıktan sonra kızımın ölüm haberini aldık” dedi. Kızını öldürenlerin dolaşmasına tahammül edemediğini dile getiren Kaya, “Kızımın katilleri gözümün önünde geziyor. 16 aydır bu katillerin yüzünü görmemek için evden çıkmıyorum. Her şey, deliller ortada, niye adalet sağlanamıyor?” diye sordu.

Cinayetle ilgili sorulara cevap vermeyen Alim Yıldız’ın Ağabeyi Abdurrahman Yıldız, konu ile ilgili sadece savcılığa ve polise bilgi vereceklerini ileri sürdü.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür