BOLU’DA İNTİKAM CEZALARI

BOLU’DA İNTİKAM CEZALARI

Bolu T Tipi’nde açlık grevinin ardından birçok tutsağa hücre, iletişim ve görüş cezası verilirken, birçok tutsak da sürgün edildi. Sürgün edilen tutsakların soyularak hücreye konulduğu bildirildi...
Arif ASLAN

Bolu T Tipi’nde açlık grevinin ardından birçok tutsağa hücre, iletişim ve görüş cezası verilirken, birçok tutsak da sürgün edildi. Sürgün edilen tutsakların soyularak hücreye konulduğu bildirildi. Van F Tipi Cezaevi’nde ise gece yarısı baskınlarla tutsaklar tahrik ediliyor.

 

Bolu’da disiplin cezası furyası

Bolu T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinin ardından birçok tutsağa hücre, iletişim ve görüş cezası verilirken, birçok tutsağın da sürgün edildiği bildirildi. Tutsak yakınları, açlık grevlerinden sonra yaşanan sağlık sorunlarının ardından bu kez de çocukları üzerinde baskıların arttığına dikkat çekti.

Tutsaklardan Seyfettin Yakut’un eşi Şazime Yakut, eşinin 15 gün açlık grevinde kaldığını ve açlık grevi sonrasında 40 gün hücre cezasına çarptırıldığını ifade ederek, “Açlık grevi sonlandırıldıktan sonra açlık grevine katıldığı için 40 gün hücre cezası verilmiş. Hücredeyken psikolojik baskılar uygulanmış. Doğru düzgün yemek ve su verilmemiş” dedi.

Erdal Erbekler’in babası Fuat Erbekler ise, oğlu Erdal’ın 40 gün açlık grevinde kaldığını ancak; açlık grevinden sonra 3 gün hücre cezası aldığını dile getirerek, “Oğlum geçenlerde bana mektup yolladı. Mektubunda kendilerine psikolojik baskı uygulandığını ve hücredeyken de aç susuz bırakıldıklarını söyledi” diye konuştu. Tutsak Felemez Teker’in babası İhsan Teker de, oğlunun Urfa Cezaevi’nden Bolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün geldildiğini hatırlattı. Baba Teker, “Oraya götürdüklerinde çırılçıplak soyarak hücreye koymuşlar ve orada ise işkence uygulamışlar. Oğlum 25 gün açlık grevinde kaldı. Açlık grevinde ona da diğerleri gibi hücre cezası verdiler” dedi.

 

Mîdyad’da tutsaklar susuz ve karanlıkta!

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan kadın tutsakların kaldığı koğuşlara 10 gündür elektrik ve su verilmediği bildirildi. Çarşamba günü görüşe giden ailelere bilgi veren tutsaklar, koğuşlara elektrik ve su verilmediği için ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını aktardı. Öte yandan geçtiğimiz hafta Şirnex’te evine baskın düzenlendikten sonra tutuklanan Sozdar isimli genç kadının elleri kelepçeli bir şekilde hücrede tutulduğu da aktarıldı. Kadın tutsağın çok bitkin olduğu ve adli tutukluların bulunduğu koğuşlara gitmesi yönünde baskı gördüğü belirtildi.

Hasta tutsaklar kritik aşamada

Cezaevlerinde bulunan hasta tutsakların sorunları devam ediyor. İHD verilerine göre, Türkiye genelinde cezaevlerinde 253 hasta tutsak var. Bunlardan 100’ünün durumu ise kritik aşamada. CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün soru önergesine yanıt veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in verdiği istatistiki bilgiler hasta tutsaklar gerçekliğini yeniden gündeme getirdi. Ergin’in verdiği istatistiklere göre sadece 2012 yılında 18 Temmuz itibariyle cezaevlerinde 109 hasta tutsak yaşamını yitirdi.

Hasta tutsakların kritik aşamada olduğunu belirten İHD Cezaevleri Komisyonu Sorumlusu Necla Şengül, “Adalet Bakanı Ergin, hasta tutsak sayısının 460 olduğunu söylemişti. İHD olarak tespit ettiklerimizden çok fazla hasta tutsak var. Bizler hak arama bilinci gelişmiş tutuklulara ulaşabiliyoruz. Fakat adli tutuklulara ulaşma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz” dedi. Hasta tutsakların sürgün edildiğine dikkat çeken Şengül, “Avni Uçar ağır hasta, kendisinde iki çeşit kanser var. Avni Uçar Siirt Cezaevi’nden Şakran Cezaevi’ne getirildi. Tekrar Şakran Cezaevi’nden Siirt Cezaevi’ne götürüldü” diye kaydetti.


Hasta tutsak yoğun bakımda

Siirt E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 57 yaşındaki Salih Tuğrul  29 Aralık gecesi kalp krizi geçirmiş ve Siirt Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesine alınmıştı. Tuğrul’un hastanede tekrar fenalaşarak yoğun bakıma kaldırıldığı öğrenildi. Tuğrul ile aynı koğuşta kalan arkadaşları, İHD Sêrt Şubesi’ne mektup yazdı. İHD Sêrt Şubesi yöneticileri cezaevi ve hastaneyi arayarak Tuğrul hakkında bilgi aldı.

 

Van Cezaevi’nde gece baskınları

Açlık grevi eyleminin ardından cezaevlerinde tutsaklara yönelik baskıların arttığı bir cezaevi de Van F Tipi Cezaevi. Cezaevinde baskıların giderek arttığını dile getiren Wan TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün, özellikle yeni atanan Cezaevi Müdürü Mustafa Arlı’nın göreve başlamasıyla beraber cezaevinde baskıların en üst seviyeye çıktığını söyledi. Aygün, “Son zamanlarda tutsakları tahrik etmeye paralel olarak hak ihlalleri de devam ediyor. Tutsakların bulunduğu odalarda ayda bir defa ve bir tutsak gözetiminde aramaların yapılması gerekirken, gece yarısı keyfi olarak baskın yapılarak, aramalar yapılıyor. Televizyonların içine kadar arama yapılıyor ve odaları bilinçli olarak dağıtılıyor. Odaların araması, orduda disiplin cezası alan ya da ordudan atılan askerlerden oluşan ‘A Takımı’ adı verilen gardiyanlar tarafında yapılıyor. Aramalar sırasında gardiyanlar bilinçli olarak parmaklarına bozkurt ve üç hilal yüzükleri takıyor” diye belirtti.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür