Odun kesme aleti icat etti

Odun kesme aleti icat etti

Rize’nin Pazar ilçesinde tornacılık yapan Nedim Vardal, geliştirdiği odun kesme makinesiyle 5 kişinin 1 haftada yaptığı işi 1 güne indirdi...

Rize’nin Pazar ilçesinde tornacılık yapan Nedim Vardal, geliştirdiği odun kesme makinesiyle 5 kişinin 1 haftada yaptığı işi 1 güne indirdi.

Yaptığı pistonlu ağaç yarma makinesinde günlük 30 ton ağaç işlenebildiğini belirten Vardal, “Yıllık bin ton odun yakan bir firma, bu makine sayesinde 40 bin TL tasarruf sağlarken, zamandan da kazanıyor” dedi. Odun kesen insanların yaşadıkları sıkıntıyı görünce kendisinde böyle bir makine yapma fikri oluştuğunu ifade eden Vardal, “Bu işe tam bir yıl kafa yordum. Araştırma yaptım ve internet üzerinden Avrupa ülkelerinde benzer çalışmalar gördüm. Ancak birçoğu küçük, dalsız odunlar için tasarlanmış basit makinelerdi. Ben piston ekleyerek güçlü bir makine yaptım. Bu makine ile yarım metre çapında, yaklaşık 1 metre uzunluğunda dallı ağaçlar da kolayca yarılmaktadır” diye konuştu. Vardal, 7-8 bin TL maliyetle ürettiği makinenin saatte 1 TL gibi düşük bir enerji tüketiminin olduğunu da belirterek, “Makinenin kullanımı da çok basit. Kontrol tek kişi tarafından sağlanıyor. Makineyi daha da geliştirdiğimde, yarılan odunların, palet aracılığıyla el sürmeden taşıma kamyonuna aktarılmasını sağlayacağım” ifadelerini kullandı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür