'ARALIK'SIZ SOYKIRIM

Aralık ayı Kürtler için katliam, operasyon, baskın ve tutuklanma ayı olarak öne çıkıyor. Bu ayda Özgür Basın kurumları basıldı, bombalandı, Kürt gazeteciler ile siyasetçiler tutuklandı, Roboski’de 34 yurttaş katledildi

Aralık ayı Kürtler için katliam, operasyon, baskın ve tutuklanma ayı olarak öne çıkıyor. Bu ayda Özgür Basın kurumları basıldı, bombalandı, Kürt gazeteciler ile siyasetçiler tutuklandı, Roboski’de 34 yurttaş katledildi

KATLİAMLAR ARALIKTA YAPILDI

Kürtlere yönelik operasyon, baskın, katliam ve tutuklamalar Aralık aylarında dikkat çekici biçimde artıyor. Aralık ayında gerçekleştirilen operasyon ve katliamlardan bazıları şöyle: 1978: Maraş Alevi Katliamı, 28 Aralık 2011 Roboski Katliamı, 3 Aralık Özgür Ülke gazetesi bombalanması.

SİYASİ SOYKIRIM AYINA DÖNÜŞTÜ

Siyasi soykırım operasyonları da en çok aralık ayında yoğunlaştı. DTP kapatıldı. Kapatmayı protesto eden yurttaşlar öldürüldü. 2009’da “KCK” adı altında onlarca Kürt siyasetçi ve belediye başkanı tutuklandı. 2011’de Özgür Basın kurumları basıldı, 36 arkadaşımız tutuklandı.

 

Kürt’e ‘aralık’sız soykırım

Kürtlere yönelik operasyon, baskın, katliam ve tutuklamalar aralık aylarında dikkat çekici biçimde artıyor. Aralık ayında gerçekleştirilen operasyon ve katliamlardan bazıları şöyle:

24 Aralık 1978: Maraş’ta Alevi yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen katliamda, resmi verilere göre 150 kişi öldürüldü, 176 kişi yaralandı.

10 Aralık 1993: Gazetemiz Özgür Gündem basıldı ve çalışanları gözaltına alındı ve gazetenin Bölge’de dağıtılmasına fiilen yasak getirildi.

3-4 Aralık 1994: Özgür Ülke Gazetesi’nin İstanbul Kadırga’da bulunan binası, Cağaloğlu’ndaki merkez bürosu ve Ankara bürosu 1994 yılında 2 Aralık’ı 3 Aralık’a bağlayan gece bombalı saldırıya uğradı. Patlamalar sonucu Ersin Yıldız yaşamını yitirdi, 23 gazete çalışanı yaralandı. Gazete dağıtımcıları, Mehmet Sencer, Musa Dürü, Lokman Gündüz ve Kemal Ekinci de aralık ayı içerisinde katledildi.

6 Aralık 2009: Amed’de DTP’nin kapatılmasını protesto etmek için yapılan yürüyüşe polis gerçek kurşunlarla müdahalede bulunmuş, Dicle Üniversitesi Matematik bölümü öğrencisi Aydın Erdem katledilmişti.

10 Aralık 2009: Mehmet Uytun isimli 18 aylık bebek, Cizîr’de polisin evlerine attığı gaz bombası sonucu yaşamını yitirdi.

11 Aralık 2009: Anayasa Mahkemesi, oybirliğiyle DTP’nin kapatılmasına karar verdi. 37 kişiye 5 yıl siyaset yasağı getirilirken, Genel Başkan Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliliğinin düşürülmesi kararlaştırıldı.

15 Aralık 2009: Mûş’un Kop (Bulanık) ilçesinde DTP’nin kapatılmasını protesto eden grubun üzerine JİTEM ile çalıştıkları belirtilen Metin Bilen ve Turan Bilen’in ateş açması sonucunda Kemal Ağcan ile Necmi Oral hayatını kaybetti 10 kişi de yaralandı.

24 Aralık 2009: Diyarbakır Başsavcılığı’nın “KCK” adı altında başlattığı operasyon kapsamında 8 ilde düzenlenen baskınlarda, aralarında DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle’ninde olduğu çok sayıda Kürt siyasetçisi gözaltına alındı ve tutuklandı.

20 Aralık 2011: Özgür Basın’ın Türkiye genelinde tüm bürolarına, gazetecilerin evlerine “KCK” adı altında gerçekleştirilen operasyon sonucunda 45’i aşkın gazeteci arkadaşımız gözaltına alındı, bunların 36’sı tutuklandı.

28 Aralık 2011: Roboski’de TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu çocuk, 34 genç yaşamını yitirdi.

8 Aralık 2012: Êlîh (Batman), Sêrt ve Mêrdîn’de 87 Kürt siyasetçisi gözaltına alındı, 48’i tutuklandı.

11 Aralık 2012: Dersim’de BDP ve belediyeye yönelik yapılan baskınlarda 16 kişi gözaltına alındı. Adana, Riha (Urfa) ve Mersin’de de yapılan baskınlarda 21 kişi gözaltına alındı.
 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür