Gülnaz Karataş anıldı

Gülnaz Karataş anıldı

PKK’li Gülnaz Karataş (Beritan) yaşamını yitirişinin 20. Yıldönümünde Irak Federal Kürdistan bölgesinde Keladize kentinde anıldı...

PKK’li Gülnaz Karataş (Beritan) yaşamını yitirişinin 20. Yıldönümünde Irak Federal Kürdistan bölgesinde Keladize kentinde anıldı.

RJAK tarafından organize edilen toplantıya çok sayıda kadın katıldı.

RJAK Üyesi Kürdistan Munzur, Karataş’ın Kürt kadını için direnişin sembolü olduğunun altını çizdi. “Beritan arkadaşın eylemi, Kürt halkı ve Kürt kadını için yeni bir sayfa açmıştır. Bu eylemle Kürt kadınının mücadele kararlılığı gösterilmiştir. Beritan arkadaşın yaşam felsefesinde, mücadelesinde ve hedefinde tereddütsüzlüğe yer yoktu. Kararlılık, direniş ve sonuna kadar mücadele vardı. Biz de Beritan arkadaşın kararlılığıyla mücadelemizi daha da güçlendireceğimizin sözünü veriyoruz” dedi. Toplantının ikinci bölümünde Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde artarak devam eden kadına karşı şiddet ve intiharlar tartışıldı. Araştırmalara göre; Bölgede son 4 yılda 17 bin 435 kadın şiddete uğradı. 2 bin 385 kadın intihara kalkıştı. En az 342 kadın yaşamını yitirdi veya katledildi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür