Dağtekin’i binlerce kişi ziyaret etti

Dağtekin’i binlerce kişi ziyaret etti

Riha’da 13 Ekim’de yaşamını yitiren HPG’li Habeş Dağtekin’in mezarı binlerce kişi tarafından ziyaret edildi

Riha’da  13 Ekim’de yaşamını yitiren HPG’li Habeş Dağtekin’in mezarı binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Dağtekin’in mezarı ile 2008’de Aktütün’de askerlik yaparken yaşamını yitiren kuzeninin mezarlarının yan yana olması dikkat çekti. BDP’li Binici de mezarları göstererek hükümetin, ‘Kardeşi kardeşe kırdırtma politikası’na dikkat çekti.

 

Hükümet kardeşi kardeşe kırdırtıyor

Gurgum’ta (Maraş) 13 Ekim’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Habeş Dağtekin için Riha’nın (Urfa) Sere Kanî (Ceylanpınar) ilçesine bağlı Humera (Yukarı Doruklu) köyünde açılan taziye çadırı binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Binlerce kişi HPG’li Dağtekin ve hemen yanı başında askerlik yaparken 2008’de Aktütün Karakolu’nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren amcasının oğlu Eyyüp Dağtekin’in mezarlarının bulunduğu köy mezarlığını ziyaret etti.

Mezarlıkta konuşan BDP Milletvekili İbrahim Binici, biri HPG’li diğeri asker aynı mezarlıkta bulunan iki mezarı göstererek, “İşte size AKP’nin gerçek yüzü” dedi. Birinin temel, demokratik ve insani talepleri nedeniyle savaştığını, diğerinin ise zorunlu yasalar nedeniyle askerliğe götürüldüğünü ve karşı karşıya getirilerek savaştırıldığını söyleyen Binici, AKP’ye seslenerek, “Sen kardeşi, amca çocuklarını karşı karşıya getirip birbirine öldürtüyorsun. Vicdan bunun neresinde” diye sordu. Oğlunun mezarına “Allah’ın sana verdiği hakları elinden aldıkları için, halkın için savaşçı oldun Habeşim” diye seslenen baba Mehmet Dağtekin ise, “Demokrasiyi dilinden düşürmeyen, İslam, din söylemini dilinden düşürmeyen AKP faşizmin en büyüğünü bu ülkeye getirdi. Biz yıllarca şehirlerde, köylerde, mahallelerde barış barış diye haykırırken, karşılığında kurşunlar, ölümler, acılar bulduk. İsteğim o ki, bu savaş dursun artık. Ne gerilla, ne asker ölsün.” Şemzînan’da yaşamını yitiren HPG’li Zarife Soylu için de Bismil’de mevlit verildi. Mevlitte konuşan HPG’li Soylu’nun babası Bedri Soylu, devletin cenazelere bile tahammül edemediğini belirtti. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise, “Onların açtığı yol insanlık yoludur, özgürlük yoludur. Bedeli ağır olsa da bizi özgürlüğe götürüyor. Bize de bu arkadaşlarımızın uğrunda yaşamlarını yitirdikleri özgürlük ve özgür Kürdistan ideallerini yerine getirmek düşüyor” dedi.

 

6 HPG’linin ailesi Meletî’de

Farklı tarihlerdeki çatışmalarda yaşamını yitiren 6 HPG’linin aileleri cenazelerini teşhis etmek amacıyla Meletî’ye (Malatya) gitti. Dün sabah saatlerinde kente gelen Lezgin Özdemir, Cüneyt Başuk, Zeki Şahin, Emrah Güler, Ayhan Çelik adlı HPG’lilerin aileleri cenazelerin teşhisi için Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Teşhis işlemlerinin ardından alınacak olan cenazelerden Lezgin Özdemir’in Şirnex’e, Cüneyt Başuk’un Wan’a, Zeki Şahin’in Êlîh’e (Batman), Emrah Güler’in Wan’ın Elbak (Başkale) ilçesine ve Ayhan Çelik’in Sêrt’e (Siirt) götürülerek toprağa verileceği öğrenildi. Ailelerin teşhis işlemleri sürüyor.  Ayrıca HPG ve YJA Star Askeri Konsey Üyesi Süreyya Aslan’ın da yaşamını yitirdiği bildirildi. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde 4 Ekim’de çıkan çatışmalarda yaralanan HPG’li Aslan ile HPG’li Halil Aktar’ın yaşamını yitirdiği açıklandı. Ayrıca Bedlîs’te (Bitlis) 19 Ekim’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’linin kimliği de açıklandı. Yaşamını yitiren HPG’linin Urmiye doğumlu Amara Vejîn olduğu açıklandı.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür