Aydoğan: ‘Onları kalbimize gömdük’

Aydoğan: ‘Onları kalbimize gömdük’

Amed Dicle Fırat Kültür Derneği, Kürt sanatçı Delila’nın (Şenay Güçer) yaşamını yitirmesinin yıldönümü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda anma etkinliği düzenledi.

Amed Dicle Fırat Kültür Derneği, Kürt sanatçı Delila’nın (Şenay Güçer) yaşamını yitirmesinin yıldönümü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda anma etkinliği düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı anmada konuşan BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, “Biz onları toprağa değil kalbimize gömdük” dedi.


‘Onları kalbimize gömdük’

Söylediği çok sayıda şarkıyla Kürt halkının ve ezilen halkların gönlünde ayrı bir yeri olan Kürt sanatçı Şenay Güçer (Delila Meyaser) ölümünün 5. yıldönümünde anıldı. Amed Dicle Fırat Kültür Derneği tarafından düzenlenen anma Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe, Güçer’in ailesi, BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan’ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Anma Güçer’in mektubunun okunmasıyla başladı. Mektubun ardından Güçer’in annesi Gülsüm Güçer, gururlu olduğunu belirterek, demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin yolunda gideceklerini ifade etti.

Özgürlük bedelsiz gelmez

Güçer’in ardından konuşan Aydoğan ise, devrim şehitlerinin ölümsüz olduğunu belirterek, onları kalplerinde yaşattıklarını ifade etti. Aydoğan, “Biz onları toprağa değil kalbimize gömdük. Yaşadığımız müddetçe şehitlerimize saygı duymaya, yollarından yürümeye devam edeceğiz. Bu halk ağır bedeller ödedi, on binlerce evladını toprağın altına verdi. Özgürlüğün bedelsiz olamayacağını bile bile bu halk bu mücadeleyi veriyor” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Güçer’in yaşamının anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından ise, Dicle Fırat Kültür Merkezi Kadın Grubu sahne alarak, Güçer’in ezgilerini seslendirdi.
 

Şenay Güçer kimdir?

Şenay Güçer, 1981 Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde dünyaya geldi. 2007 yılında Qilaban’da (Uludere) çıkan çatışmada yaşamını yitiren sanatçı hayatı boyunca yaşadıklarını sanatın diliyle anlatmaya çalıştı. Büyük kitleler tarafından ‘Zilan’ şarkısıyla tanınan Güçer’in şarkıları ölümünün ardından “Jinen Azad” adlı albümle bir araya getirildi. 2008 yılında KOM müzik tarafından yayınlanan albümde 8 şarkı yer aldı.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür