Taşeron işçileri inatla yürüyor

Taşeron işçileri inatla yürüyor

Taşeron köleliğine ve işten atmalara karşı direnen Maltepe Belediyesi taşeron işçilerinin Ankara yürüyüşü kararlılıkla devam ediyor.

Taşeron köleliğine ve işten atmalara karşı direnen Maltepe Belediyesi taşeron işçilerinin Ankara yürüyüşü kararlılıkla devam ediyor. Uğradıkları her ilde açıklamalar yapan işçilerin ilk durağı, İtalya’nın Milano kentinden dünya barışına dikkat çekmek için Tel Aviv’e gitmek üzere 8 Mart 2008’de yola çıkan ve 31 Mart 2008’de Kocaeli’nin Gebze ilçesinde öldürülen Pippa Bacca’nın kaçırıldığı yer olan Gebze Mc Donalds önüydü. Burada bir açıklama yapan işçiler, Gebze’de tecavüze uğradıktan sonra öldürülen İtalyan sanatçı Bacca’yı andılar. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde, kadın cinayetlerine dikkat çeken işçiler, kadınların hem sınıfsal, hem de cinsel sömürüsünün ancak kadın erkek el ele mücadele ile sonlandırılacağına işaret ettiler. Açıklamanın ardından Pippa Bacca’nın kaçırıldığı yere, beyaz gelinlik bıraktılar. Daha sonra yürüyüşlerine devam eden işçiler önceki gün Gebze merkeze ulaşarak günü tamamladılar. Taşeron işçileri, geceyi Gebze’de geçirdikten sonra dün sabah saatlerinde Dilovası’na hareket etti.

CHP Genel Merkezi’ne gidilecek

2 Mart’ta Ankara’ya CHP Genel Merkezi’ne ulaşmayı planlayan işçilerin yürüyüş programı şöyle: Bugün İzmit Giriş; (İnsan Hakları Parkı’nda Özelleştirmelere karşı Basın Açıklaması) Saat: 17.00’da İzmit’ten Sakarya’ya hareket; Yarın Sakarya giriş; cuma günü Sakarya’dan Bolu’ya hareket; cumartesi günü Bolu’ya giriş; 28 Şubat Salı günü Saat: 10.00’da Bolu’dan Ankara’ya hareket”


İstanbul Üniversitesi kafayı işçiye taktı
 

Taşeron çalıştırmanın büyük tehlike barındırdığı ancak gittikçe yaygınlaştığı sağlık iş kolunda işten çıkarmalara her gün yenileri ekleniyor. Son büyük dalga ise kısa bir süre önce 51 işçi çıkaran İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde olacak

6Taşeron işçileri, düşük ücret, yoğun çalışma saatleri, her yıl yapılan işe girdi çıktılar sonucunda güvencesiz çalışma koşullarının tüm sıkıntılarını omuzlarında taşıyor. Hemen her yıl başında toplu işten çıkarmaların yaşandığı sağlık alanında, son büyük işten çıkarma dalgası İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde olacak. Ocak ayında Çapa’da 8, Cerrahpaşa’da 43 taşeron işçinin işten çıkarıldığı Tıp Fakülteleri’nde mart ayı sonunda 400 kişinin işten çıkarılması planlanıyor.

Rektörlük: Daha çıkarılacak var

Çok zor koşullarda çalışmalarına karşın hiçbir iş güvencesi olmayan taşeron sağlık çalışanları yine işten çıkarma tehdidiyle karşı karşıya. İstanbul Üniversitesi’nde çalışan Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyesi işçiler, yeni yılla birlikte toplam 51 taşeron sağlık işçisinin işine son veren İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Adalet ile görüştü. Görüşmede Rektör Yardımcısı Adalet, mart ayı sonunda 400 işçinin işine son verileceğini söyledi. Bunun üzerine bir açıklama yapan taşeron işçiler, İstanbul Üniversitesi çatısı altında sağlık hizmetleri ekibinin farklı statülerde çalışmalarına karşın yıllardır yasal haklarının görmezden gelindiğini duyurdu. İşçiler, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Monoblok binası önünde bugün saat 12.00 ile 13.00 arasında bilgilendirme çadırı açacak.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür