Kadınların bedenine kazınmış bir travma

Kadınların bedenine kazınmış bir travma

İtalyan kadın yazar Silvia Federici’nin ‘Caliban ve Cadı Kadınlar, Beden ve İlksel Birikim’ adlı kitabı, ilk kez Türkçe dilinde basıldı.

İtalyan kadın yazar Silvia Federici’nin ‘Caliban ve Cadı Kadınlar, Beden ve İlksel Birikim’ adlı kitabı, ilk kez Türkçe dilinde basıldı. Bu kitap bir hatırlamanın, insanlığın belleğinde kıtlık, katliam ve kölelik kadar derin ve acı veren bir yara açan, kadınların bedenine kazınmış bir travmanın kitabı. Yazar Silvia Federici’nin ‘Caliban ve Cadı Kadınlar, Beden ve İlksel Birikim/Caliban and the Witch: Women, The Body, and Primitive Accumulation’ adlı kitabı 372 sayfadan oluşuyor. Federici’nin kitabı, ilk olarak 2004 yılında basıldı. Geçtiğimiz ocak ayında da Öznur Karakaş tarafından Türkçe’ye çevrildi.

Silvia Federici kitabında, geç ortaçağların köylü ayaklanmalarından cadı avlarına ve mekanik felsefenin doğuşuna kadar toplumsal yeniden üretimin rasyonelleştirilmesini araştırıyor. Yazar, beden ile zihin arasındaki çatışmanın, nasıl modern toplumsal örgütlenmenin iki merkezi ilkesinin, yani ‘emek gücü’ ile ‘kendi bedeni ve yaşamı üzerinde mülkiyet hakkı’nın gelişiminin temel koşullarını oluşturduğunu gösteriyor.

Cadılara yapılan zulüm

Kitap, postmodernizmin neoliberal çağında proletaryanın tarihin sayfalarından nasıl silindiğini anlatıyor. Ayrıca, proletaryanın hikayesini en başından, doğum sancılarıyla birlikte ele alarak, ona tarihsel önemini geri kazandırıyor.

Bu kitap aynı zamanda bir hatırlamanın, insanlığın belleğinde kıtlık, katliam ve kölelik kadar derin ve acı veren bir yara açan, kadınların bedenine kazınmış bir travmanın kitabıdır. Federici, proletaryanın doğuşunun kadınlara karşı bir savaşı gerektirdiğini ve bu savaşın yeni bir cinsel sözleşmeyi ve yeni bir patriyarkal dönemi, yani ücret patriyarkasını başlattığını gösterir. Federici, cadılara yapılan zulmün ve bedenin disiplin altına alınmasının tarihe sıkıca bağlı argümanlarını ele alıyor.


Devrimci bir itiraz oluşturdu

İtalya’da doğup büyüyen yazar Silvia Federici, 1967’de felsefe eğitimi için gittiği Amerika’nın çeşitli üniversitelerinde ve ayrıca Nijerya’da Port Harcourt Üniversitesi’nde dersler verir. Feminist bir aktivist, araştırmacı ve eğitimci olan Federici’nin çalışmaları, esinini toplumsal mücadelelerden almış ve bu mücadelelerle sürekli bir diyalog içinde olur. 1970’lerin başından itibaren Maria Dalla Costa ve Selma James gibi kuramcılarla birlikte Uluslararası Feminist Kolektif’in kurucuları ve ‘Ev İşi için Ücret’ kampanyasının örgütleyicileri arasında yer alır. Bu hareket, toplumsal yeniden üretimde yer alan kadınlar için ekonomik bağımsızlık talebini dile getirerek kapitalist ve patriyarkal iktidara karşı devrimci bir itiraz oluşturmuş ve feminist gruplar arasında küresel bir dayanışmaya zemin sunmuştur. Federici, Caliban ve Cadı’nın yanında, Afrika’daki politik değişim ve toplumsal mücadeleler üzerine çalışmalarıyla da tanınıyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür