Fatıma’nın davası başlıyor

Fatıma’nın davası başlıyor

Yaklaşık 20 yıldır ev işçiliği yapan Fatıma Aldal (46), 5 Mayıs 2011 tarihinde Maltepe’de temizliğe gittiği evin camını silerken çerçeveyle birlikte 4. kattan düşerek yaşamını yitirdi

Yaklaşık 20 yıldır ev işçiliği yapan Fatıma Aldal (46), 5 Mayıs 2011 tarihinde Maltepe’de temizliğe gittiği evin camını silerken çerçeveyle birlikte 4. kattan düşerek yaşamını yitirdi. Aldal’ın ölümü, “iş cinayeti” kapsamınde değil, “sıradan bir kaza” olarak değerlendirilerek, Kartal 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Davanın ilk duruşması, bugün görülecek.

İş müfettişi rapor hazırladı

İmece Kadın Sendikacı Girişimi, olayın ardından Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, Fatıma Aldal’ın ev işçisi oldunu bildirdi, “Bakanlığınız iş kazasında yaşamını yitiren Fatıma Aldal için ne yaptı?” diye sordu. Bunun ardından Çalışma Bakanlığı, kazayı araştırmak için bir iş müfettişi görevlendirdi. İş müfettişinin hazırladığı raporu ailesi dosyaya koydurdu.

Kaza mı sayacaksınız?

Ev işçileri, İş Yasası kapsamında değil. Ancak, Sosyal Sigortalar Yasası, 30 günden fazla çalışma şartıyla ev işçisini sigorta kapsamına alıyor. Tüm kamuoyunun davaya ilgi göstermesini isteyen İmece Kadın Sendikası Girişimi, şu soruları sordu: “Mahkeme Fatıma Aldal’ı işçi olarak değerlendirecek mi?

Ve böylece Fatıma Aldal öldükten sonra da olsa sosyal haklarına kavuşacak mı? Bu sayede güvencesiz çalışan bütün ev işçilerinin statüsüzlüğüne bir son verilecek mi? Yoksa bu iş cinayeti herhangi bir “kaza” olarak değerlendirilip sadece kazada ihmali olanlara ceza verilip dosya kapatılacak mı?”Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür