HDP’den ‘silahlar sussun, fikirler konuşsun’ açıklaması

HDP’den ‘silahlar sussun, fikirler konuşsun’ açıklaması

HDP, ‘Silahlar sussun, fikirler konuşsun’ başlığıyla yaptığı açıklamada, çıkış yolunun demokratik siyaset olduğunu belirterek, ‘Teklifimiz açıktır, teklifimizde kararlıyız. Demokrasi, eşitlik, adalet mücadelesi veren herkesten bu konuda şimdi kararlı bir inisiyatif ve duruş bekliyoruz. Tarihsel, toplumsal ve siyasal sorumluluğumuz bunu gerektiriyor’ dedi.

HABER MERKEZİ - "Silahlar sussun, fikirler konuşsun" başlığı ile yazılı açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP), çıkış yolunun demokratik siyasetin güçlü işlenmesi olduğunu aktardı. Her fırsatta "konuşarak çözemeyeceğimiz herhangi bir sorunumuz yoktur ve olmamalıdır" dediklerini belirten HDP, son bir yılda yaşanan çatışma ve canlı bomba saldırıları sonucu yaşamını yitiren yurttaş sayısının inanılmaz boyutlara ulaştığını vurguladı.

‘Bir fırsatla karşı karşıyayız’

Açıklamada, "Bu kanlı, kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı gidiş sona ermelidir. Bu gidişe hep birlikte 'dur' diyebilme cesaretini, kararlılığını ve fedakârlığını göstermemiz gerekiyor. Şimdi bir kez daha bir fırsatla karşı karşıyayız. Bir kez daha vicdanlı ve demokrat tüm kesimlerin, çözüm, barış, eşitlik ve adalet isteyenlerin iradesi ile Türkiye'de bir barış ve çözüm dalgasını yaratma fırsatının eşiğindeyiz" ifadelerine yer verildi.

'Tecrit kaldırılmalı Öcalan rolünü oynamalı'

KCK'nin 20 Ağustos'ta açıkladığı deklarasyona işaret edilen açıklamada, "Antep'te yaşanan insanlık düşmanı bir saldırı ve şu ana kadar 54 yurttaşımızın hayatını kaybetmiş olması nedeniyle konuşulamadı. Çok benzer bir durum yine KCK'nin tek taraflı çatışmasızlık ilan edeceği günde 10 Ekim 2015'te Ankara barış mitingine yönelik olan ve 102 yurttaşımızı kaybettiğimiz saldırı sonrasında da yaşanmıştı" hatırlatmasında bulunuldu. İnisiyatif alması için Meclis'teki partilere çağrı yapılan açıklamada şöyle devam edildi: "Öcalan'ın sağlık ve güvenlik koşullarına yönelik her türlü iyileştirici çabanın bu ülkede barışa hizmet ettiğini hep birlikte gördük. Bunu bir kez daha görebilmek ve yaşayabilmek için hükümet bir yerden başlamalı ve Öcalan üzerindeki 5 Nisan 2015'ten bu yana sürdürülen ağır tecridin kaldırılmasını sağlamalıdır. Bu tecrit Öcalan'ın barış ve çözüm konusunda üzerine düşen rolü oynamasını engellemektedir. Ailesinin, avukatlarının veya güvenilir bir sivil heyetin kendisiyle görüşmesi ilk adım olarak sağlanmalıdır."

'Her türlü sorumluluğu yerine getirmekten geri durmayacağız'

Yurttaşlara, STK ve Uluslararası kurumlara da çağrı yapılan açıklamada, "Bu fırsatı, şiddetsiz bir ortama geçiş imkanlarını değerlendirmek için hep birlikte adım atalım. Bizler bu konuda üzerimize düşenleri yapma konusunda kararlı ve inançlıyız. Üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmekten geri durmayacağımızın bilinmesini isteriz" denildi.

'Kürtler barış Türkiye'yi yeni çatışmalardan uzak tutar'

İçerde ve dışarıdaki Kürtlerle yapılacak bir barışın Türkiye'yi yeni çatışmalardan ve şiddetten uzak tutacak adımlar olduğuna değinilen açıklamada, "Teklifimiz açıktır, teklifimizde kararlıyız. Demokrasi, eşitlik, adalet mücadelesi veren herkesten bu konuda şimdi kararlı bir inisiyatif ve duruş bekliyoruz. Tarihsel, toplumsal ve siyasal sorumluluğumuz bunu gerektiriyor" diye belirtildi.

Kaynak: DİHABu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür