Demirtaş hakkında bir fezleke bir iddianame daha hazırlandı

Demirtaş hakkında bir fezleke bir iddianame daha hazırlandı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eşbaşkanı Demirtaş hakkında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla fezleke, 'Kamu görevlisine hakaret' iddiasıyla da iddianame hazırladı

HABER MERKEZİ - Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla fezleke, "Kamu görevlisine hakaret" iddiasıyla da iddianame düzenlendi.

Fezlekede, Demirtaş'ın, Rusya ziyareti sonrası Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin dış politikasını eleştirirken, "Cumhurbaşkanı'nı, yaptığı hatayı düzeltmek için muhatabı ülke başkanı ve dışişleri bakanının peşinden koşan, randevu almak için her yolu deneyen birisi" ifadelerini kullandığına yer verdi. 

Demirtaş hakkında hazırlanan fezlekede, "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" iddiasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezası istenirken, aynı konuşmasında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği gerekçesiyle de "kamu görevlisine hakaret" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Fezleke ve iddianamede şüpheli sıfatıyla yer alan Demirtaş'ın, iddia edilen suçtan haberdar olduğu, savunma yapması için adresine çıkarılan davetiyeye de cevap vermediği bilgisine yer verildi.

Fezleke, kovuşturma yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı'nın iznine tabi olması dolayısıyla bakanlığa, iddianame ise Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.,

(Kaynak: DİHA)Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür