Atılım ve gazetemiz Özgür Gündem: Gerçekleri ulaştırmaya devam edeceğiz

Atılım ve gazetemiz Özgür Gündem: Gerçekleri ulaştırmaya devam edeceğiz

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 16 Ağustos günü verilen kapatma kararının ardından gazetemiz Özgür Gündem manşetli eki ile çıkan Atılım Gazetesi ile gazetemiz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen toplatılma kararına ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Özgür basın geleneğinin önemli mevzilerinden olan Özgür Gündem ve Atılım gazeteleri olarak, önümüzdeki dönemde de dayanışmayı büyüterek, halka gerçeklerin ulaştırılması sorumluluğu ile hareket edeceğiz’ denildi

HABER MERKEZİ - İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 16 Ağustos günü verilen kapatma kararının ardından gazetemiz Özgür Gündem manşetli eki ile çıkan Atılım gazetesi ile gazetemiz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen toplatılma kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP Saray iktidarının OHAL saldırısı ile karşılaşan gazetemizin dayanışmanın bir ürünü olarak Atılım gazetesinin özel sayısı olarak yayınını sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "90'lı kirli savaş yıllarında gazete binalarının bombalandığı, çalışanlarının sokak ortasında katledildiği dönemler yaşadık. Ama hiç susmadık, boyun eğmedik. Şimdi bir kez daha kirli savaş yıllarını aratmayan OHAL ve baskı düzenine geri döndük. Gazete binalarının mühürlendiği, çalışanlarının işkenceyle gözaltına alındığı bir döneme girdik. Bu zulmü, özgür basın geleneğinin dayanışma gücü ve iradesiyle boşa çıkardık, büyük oranda aştık" denildi.

'Gerçekleri ulaştırmaya devam edeceğiz'

Gazetemizin çalışanlarının çoğu gözaltındayken basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkına olan inançla okurlarına ulaşmaya devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, gazete ekinin toplatılması kararına tepki gösterilerek, "Darbe hukukunun örnekleri sayılacak bu kapatma, toplatma ve gözaltı uygulamalarını kınıyoruz. Özgür basın geleneğinin önemli mevzilerinden olan Özgür Gündem ve Atılım gazeteleri olarak, önümüzdeki dönemde de dayanışmayı büyütme ve halka gerçeklerin ulaştırılması sorumluluğu ile hareket edeceğimizi belirtiyoruz" diye ifadeleri yer aldı.

'Hiçbir zorbalık amacına ulaşamayacak'

Açıklamanın devamında şöyle denildi: "Halkların eşitlik ve özgürlük davasının sesini yükseltmeye çalışan özgür basın, her türlü bedel pahasına susturulamayacak, ezilenlerin sesi olmaya devam edecek. Hiçbir baskı ve zorbalık amacına ulaşamayacak. OHAL sansürleri değil, özgür basın ve dayanışmamız kazanacak."

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 13:09

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür