Demirtaş katledilenlerin taziyesinde konuştu: Barışı sağlarsak intikam almış olacağız

Demirtaş katledilenlerin taziyesinde konuştu: Barışı sağlarsak intikam almış olacağız

Antep’te yapılan katliamda yaşamını yitirenlerin taziyesine giden HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş iç savaş hesabı yapanlara dikkat çekerek ‘Kimsenin iç savaş beklentisine hizmet etmeyeceğiz. Barışı sağlarsak intikam almış oluruz’ diye konuştu

HABER MERKEZİ - HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Dîlok (Antep) Katliamı'nda yaşamını yitirenler için Şahinbey'e bağlı Beybahçe Mahallesi'nde bulunan Beybahçe Sosyal Tesislerinde açılan taziye evini ziyaret etti. Ailelere başsağlığı dileklerini ileten Demirtaş, Kürtlerin DAİŞ eli ile dize getirilmek istendiğine dikkat çekti. Ortadoğu'da yaşanan savaş ve kriz durumuna işaret eden Demirtaş şu değerlendirmeyi yaptı: "Dün gece burada kardeşlerimizi katleden anlayışı iyi düşünmemiz lazım. Özellikle Kürt halkı diline, kültürüne, inancına sahip çıktığı için bir gözdağıdır, tehdittir."

'İç savaş istiyorlar'

Demirtaş bu tür katliamlarla ülkede iç savaş çıkartılmak istendiğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kürt Türkü boğazlasın, alevi sünniyi boğazlasın istiyorlar. Bunu bekliyorlar aylardır ve yıllardır bunun için her türlü provokasyonu yapıyorlar. Ankara'da, İstanbul ve Amed'te yaptılar. 15 Temmuz'da darbe girişimi ile yaptılar. Bunları gördük." Kimsenin iç savaş beklentisine hizmet etmeyeceklerinin altını çizen Demirtaş, sorunların çözümü için diyalog ve müzakere yöntemlerine dikkat çekti.

'Barışı sağlarsak intikam almış oluruz'

Mevcut tabloya verilecek en güzel cevabın barışı sağlamak olduğunu belirten Demirtaş "Biz barışı sağlarsak burada bomba patlatanlar o zaman kahrolurlar. Biz barışı sağlarsak en büyük intikamı almış olacağız. Biz partimiz ve halkımızla bunu duyurmaya çalışıyoruz. Ezilen mazlum bir halkın başkasını ezmesi düşünülemez. Biz çağrı da yaptık. Bu taziye sadece HDP'nin taziyesi değildir. Gelin hep birlikte sahip çıkalım dedik. Acıysa hepimizin acısıdır. Çünkü taziyede bir arada olamayan düğünde bir arada olamaz. Bu acıyı yüreğinde hissetmeyen insan olamaz. Biz bu ülkenin bütün taziyelerini bütün acılarını kendi acılarımız kabul ettik" diye konuştu.

Demirtaş konuşmasının sonunda yaşanan acıları aşmak için herkesi dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Kaynak: DİHA↳Son Güncelleme: 22 Ağustos 2016 17:16

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür