Avrupa'da Öcalan'ın özgürlüğü için eylemler

Avrupa'da Öcalan'ın özgürlüğü için eylemler

Avrupa'da yaşayan Kürtler ve dostlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylemleri sürüyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Öcalan için üç günlük çadır eylemi başlatılırken, Almanya'nın Essen kentinde oturma eylemi yapıldı. Fransa ve Hollanda'da da Öcalan'a uygulanan tecride karşı yürüyüşler yapılacak

HABER MERKEZİ - Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için dün üç günlük çadır eylemi başlatıldı. Kentin en işlek meydanı olan Gammeltorv’da Danimarka Demokratik Kürt Toplum Meclisi öncülüğünde başlayan eylemde, üç gün boyunca saat 18.00-22.00 arasında açık olacak çadırda Öcalan’ın özgürlüğü istenecek ve Danimarka halkına İmralı'daki koşullar ve tecrit hakkında bilgilendirme yapılacak. Çadırda, Öcalan'ı ve Kürt Özgürlük Hareketini anlatan sinevizyonlar da gösterilecek.

Danimarkalılardan çadıra yoğun ilgi

Danimarkalılar da çadıra yoğun ilgi göstererek Kürdistan'daki son süreç hakkında bilgi edinmek istiyor. Çoğu Danimarkalı Kürtlerin vermiş olduğu mücadeleyi yakından takip ettiklerini ve destek verdiklerini söylüyor. Ayrıca bugün Danimarka Gençlik İnisiyatifi Kopenhag’ın şehir merkezinde bir sivil itaatsizlik eylemi yapacak. Yine Cumartesi günü saat 18.00'de Öcalan’ın posterlerinin taşındığı bisiklet konvoyuyla Kopenhag’ta çadır eyleminin yapıldığı yerden 1 saatlik tur yapılacak.

Oturma eylemi yapıldı

Almanya'nın Essen kentinde de Berivan Şengal Kadın Meclisi de Öcalan'ın özgürlüğü için oturma eylemi düzenledi. Bildiri dağıtılan eylemde, Öcalan'ın savunmaları okundu.

Fransa Öcalan için yürüyecek

Öte yandan Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) de, Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto etmek için yarın başkent Paris ve Rennes'de yapılacak merkezi yürüyüşe güçlü katılım çağrısında bulundu. CDK-F tarafından yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra Öcalan'ın sağlık ve güvenliğine yönelik ciddi eleştiriler olduğu belirtilerek, "Sayın Öcalan'dan haber alana kadar ve fiziki özgürlüğü sağlanıncaya kadar devamlı eylem halinde olacağız" denildi.  Paris'te yapılacak yürüyüş, saat 15.00'te République Meydanı'ndan başlayacak. Rennes'de yapılacak yürüyüş ise, 17.00'de Place Saint Années Metrosu önünde başlayacak.

Hollanda 20 Ağustos'ta Öcalan'ın özgürlüğünü haykıracak

Hollanda'da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için 20 Ağustos'ta merkezi bir yürüyüş düzenlenecek. Hollanda Demokratik Kürt Topluluklar Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Öcalan'ın üzerindeki tecrit ve baskı politikalarını kabul etmiyor, protesto ediyor ve tecrit kaldırılana kadar sokaklarda olacağız" denildi. DEM-NED, Rotterdam kentinde saat 17.30'da Stadhuisplein'de başlayacak yürüyüşe, tüm Kürtleri, Alevileri, demokrat çevreleri çağırdı. Şehir merkezinde yapılacak yürüyüşten sonra tekrar Stadhuisplein'e dönülecek ve burada miting yapılacak.

Kaynak: ANF↳Son Güncelleme: 20 Ağustos 2016 14:01

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür