Erdoğan'ın İsveçli yayıncısı Per Bergström: İfade özgürlüğünün tabutuna bir çivi daha

Erdoğan'ın İsveçli yayıncısı Per Bergström: İfade özgürlüğünün tabutuna bir çivi daha

Gazetemize, çalışma arkadaşlarımıza ve yazarımız Aslı Erdoğan'a yapılan hukuksuzluğa İsveç'ten büyük tepki geldi. Erdoğan'ın İsveçli yayıncısı Per Bergström, olanlara karşı sessiz kalınamayacağını ifade ederek, tüm dünya ülkelerine girişimde bulunma çağrısı yaptı. Bergström, Helsingborg Dagbladet Gazetesinde'İfade özgürlüğünün tabutuna bir çivi daha' diye yazdı

HABER MERKEZİ - Gazetemiz Özgür Gündem'e, gazeteci arkadaşlarımıza ve yazarımız Aslı Erdoğan'a yönelik yapılan hukuksuzluğa bir tepkide İsveç'ten geliyor. İsveç'te bazı medya organları gazetemize yapılan baskını ve gazetecilerin gözaltına alınmalarını gündeme getirirken baskınlar sonrası gözaltına alınan Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarımız Aslı Erdoğan'ın İsveçli yayıncısı Per Bergström, olanlara karşı sessiz kalınamayacağını ifade etti. Tüm dünya ülkelerine de Erdoğan ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmaları için girişimde bulunmaları çağrısı yaptı. 

3 kitabı İsveççeye çevirildi

Erdoğan'ın üç kitabını İsveççeye kazandıran yayıncı Per Bergström, Helsingborg Dagbladet Gazetesinde yayımlanan “İfade özgürlüğünün tabutuna bir çivi daha” başlıklı makalesinde Erdoğan'ın daha önce de yakalandığına, işkence gördüğüne, Avusturya ve Polonya'da sürgünde yaşamak zorunda kaldığına dikkat çekiyor. Olağanüstü hal (OHAL) uygulaması sırasında gözaltına alınanların ilk 5 gün tamamen izole edildiklerini hatırlatan Bergström, rahatsızlığından dolayı sürekli ilaç almak zorunda olan Erdoğan'ın sağlığından kaygı duyduğunu söylüyor.

Önemli bir yazar gözaltında

İsveç'in en yüksek tirajlı gazetelerinden biri olan Dagens Nyheter de, Erdoğan'ın gözaltına alınması ve gazetemize yapılan baskına geniş yer verdi. Gazetenin yazarlarından Simon Sarnecki, “Türkiye'nin önde gelen yazarlarından biri gözaltında” başlıklı makalesinde, Erdoğan'ın baskı ve eşitsizliklere karşı çıktığı için gözaltına alındığını yazdı. Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ve tutuklamalardan somut rakamlar vererek söz eden Sarnecki, gelişmelerin kaygı verici olduğunu söylüyor.

İfade özgürlüğü yok edildi

Türkiye'de ifade özgürlüğünün tamamiyle sınırlandığını söyleyen İsveç PEN Kulübü Başkanı Ola Larsmo ise, “Prensipte ifade özgürlüğü yok edildi. Çok sayıda insan Türkiye'nin kabul ettiği uluslararası anlaşma ve sözleşmelerle kabul ettiği ifade özgürlüğü hakkını kullandığı için keyfi bir biçimde hapsedildi. Bu, tüm sivil topluma ve açıklığa yönelik darbedir” dedi.↳Son Güncelleme: 20 Ağustos 2016 11:37

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür