Rio zika ve ekonomik krizin gölgesinde

Rio zika ve ekonomik krizin gölgesinde

RİO DE JANEİRO - 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın açılışı dün Rio de Janeiro’daki Maracana Stadyumu’nda yapıldı. Bu sene ilk kez Güney Amerika’da bir ülkede düzenlenen Olimpiyat Oyunları 21 Ağustos’a kadar devam edecek. Zika virüsünden, Breziya’daki iç siyasi istikrarsızlık ve ekonomik krize kadar bir dizi tartışma ile başlayan Olimpiyatlara 206 ülkeden 10 binden fazla sporcu katılıyor. 28 spor branşında mücadelenin yaşanacağı olimpiyatlar için Brezilya’da 37 farklı tesis hazırlandı. Olimpiyatların resmi açılış törenine yaklaşık 45 ülkenin devlet ve hükümet başkanı katıldı.

Bir çok kentte protesto

Brezilya’daki olimpiyatlara daha önceki yıllara kıyasla çok daha az sayıda devlet ve hükümet başkanının katılması Brezilya’daki iç siyasi sorunlarla ilişkilendiriliyor. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkında görevden azledilme süreci başlatılmış durumda. Ekonomik kriz yaşayan Brezilya’nın, tahmini 39 milyar real (12 milyar dolar) harcadığı 2016 Olimpiyatları öncesi halk, yüksek maliyetleri protesto etmişti. Birçok kentte binlerce kişi sokaklara dökülerek, temmuz ayında yüzlerce kamu çalışanının maaşlarının zamanında ödenmediği ve olimpiyat oyunlarına dev bütçeler ayrıldığını söyledi. Ayrıca 2016 Rio Olimpiyatları’nda bu yıl ilk kez savaş ve çatışmalar yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalan atletler için de bir mülteci takım kuruldu.↳Son Güncelleme: 06 Ağustos 2016 13:20

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür