Geçici tedbirleri kaldırtmak kendi elinizde!

Geçici tedbirleri kaldırtmak kendi elinizde!

Hüseyin AYKOL

Darbe girişimi sonrasında bir süre askıya alınan iletişim ve ziyaret yasağının kaldırılması üzerine ailesini bulunduğu Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne çağıran Remzi Almaz, çok heyecanlıydı. Çünkü babası Sabri Almaz’ın Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirmesinin ardından, ilk kez ailesiyle görüşecekti. Ancak ziyaret yerine gittiğinde, orada IŞİD sanıklarını gördü. İdareye “Ben onlarla aynı yerde ziyaret yapamam; onlar benim babamı öldürdü” diyerek, ziyaret için başka yer istedi. İdare, önce “Başka yer yok” dese de, sonunda görüş, avukat görüş yerinde gerçekleştirildi.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Savaş Altun, Rıdvan Aslan, Çetin Çekiç, Fesih Taş, Ferhat Musa, Harun Simin, Mevlüt Şimşek, Oktay Mert, Seyhan Kurt, Kenan Kara, Ethem Aybar, Metin Kaplan, Çetin Aşan, Arif Bayram, Ersin Aslan, Kemal Adıyaman, Serhat Yüksek, Sezgin Baci, Ersin Baci, Yahya Altan, A. Halim Kırtay, Ali Kaya, Mesut Eren, Rüstem Yılmaz, Sabah Dayan, Şaban Sidar, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Cezaevi’ne girişte çıplak arama dayatması üzerine direnen mahpuslar, darp edildiler.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Yalçın, Kemal Kaplan, Ali Ekber Coşkun, Hakim Yavaş, Ferman Yıldız, Metin Kılıç, Yahya Fidan, Önder Akbulut, Ali Avcı, 23 Temmuz 2016 günü Balıkesir-Kepsut L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Bu cezaevine -Mayıs ayında da- Serhat Karaçelik, Rıdvan Yavaş sürgün edilmişti.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Murat Kaymaz, yıllardır her hafta burada dile getirdiğimiz cezaevindeki sorunları sıraladıktan sonra, bunlara karşı genel direnişlerini yükselteceklerini bildirmiş ve bizi bu konuda duyarlı olmaya çağırmış. Hiç kuşkusu olmasın, duyduğumuz her eylemlerini burada dile getireceğimiz gibi gazetemizde de haber yaparız.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ufuk Keskin, aynı cezaevinde bulunan Erdal Berk’in Bayraklı Adliyesi’nde darp edilmesi ve sonrasında yaşanan saldırıları bana bir mektupla bildirmek istemiş; ancak mektubuna cezaevi idaresi tarafından el konulmuş. Bu konuda disiplin kurulu bile toplanıp, karar vermiş. Bir mektup, cezaevi güvenliğine nasıl zarar verebilir ki...

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde de, üç kişilik odalarda 6 kişi kalınmaya başladı. Bu yüzden, üç kişi yerde yatıyor. Tek masa olduğu için nöbetleşe yemek yeniyor. Çay makinası bile yetersiz kaldı. Masa ve sandalye istekleri kabul edilmiyor. Sohbet, kütüphane, spor, kurs gibi etkinliklerin iptal edildiği anons edildi. 15 gündür, “doktor yok” denilerek revire çıkılamıyor.

Silifke M Tipi Cezaevi’nde bulunan Müslüm Çiftçi, kimi taleplerle 6 Haziran 2016 günü başlattığı açlık grevine 18 Temmuz 2016 günü son verdi. Yaşanan süreç içinde kendi sorununun çok tali kaldığını düşünüyor olmalı.

Alanya L Tipi Cezaevi’nin kadın koğuşuna kamera takıldı. Kadın mahpusların tüm itirazlarına rağmen, tuvalet kapılarını bile görebilecek şekilde kamera takılmasını cezaevi idaresi nasıl açıklıyor, bilemiyorum.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde 15 kişilik odalarda 24 kişi kalınıyor. Bu yüzden, odalarda nefes almak bile güç hale geldi. Kendi parasıyla sevk isteyenlere bile ret cevabı geliyormuş. Oysa Urfa’da açılan yeni bir cezaevi var.

Bir-iki cezaevi gazetemizi içeri almıyormuş. Bu yasadışı bir işlemdir. Gerek gazete, dergi, kitapların verilmemesi; gerekse de başka hak ihlalleri karşısında dışarıdan çok içeridekilere iş düşüyor.

Okunmuş kitaplarınızı gönderebileceğiniz adresler:

Mesut Balin - E Tipi Cezaevi / ORDU

Emrullah Abay - L Tipi Cezaevi / C-19 /

Kepsut - BALIKESİR

MEKTUBU GELENLER:

Zeynep Avcı - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Dilek Kaya - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Özlem Alcan - Malatya E Tipi Cezaevi
Gamze Eroğlu - Şakran Kadın Cezaevi
Bekir Bulut - Delice Kapalı Cezaevi
Remzi Almaz - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Cihan Yağan - Kalkandere L Tipi Cezaevi
M. Ali Uğur - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Murat Kaymaz - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ebuzer Dörtler - Karabük T Tipi Cezaevi
Resul Diril - Karabük T Tipi Cezaevi
Emrullah Abay - Kepsut L Tipi Cezaevi
M. Enes Tunç - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Resul Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Rıdvan Aslan - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Rıza Tuğrul - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Savaş Altun - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Aslan Kızıl - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Murat Türk - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şiyar Aydemir - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ufuk Keskin - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Özcan Anucur - Manisa T Tipi Cezaevi
Mesut Balin - Ordu E Tipi Cezaevi
Şafi Kayhan - Ordu E Tipi Cezaevi
Müslüm Çiftçi - Silifke M Tipi Cezaevi
Fehmi Karaman - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
İlyas Efe - Tokat T Tipi Cezaevi
Cindi Keskin - Van F Tipi Cezaevi

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür