Görevli arkeoloğun kazı ehliyeti yok

Görevli arkeoloğun kazı ehliyeti yok

Talan projeleri ile dokusuna defalarca zarar verilen Aliağa’daki Kyme Antik Kenti’ne Bakanlık tarafından kazı ehliyeti olmayan arkeolog görevlendirildiği ve bu arkeologun talan projelerine kolaylıkla izin verdiği ortaya çıktı
Cihan BAŞAKÇIOĞLU

İzmir / Diha - Türkiye’de hükümet destekli sermaye gruplarının doğal ve kültürel yaşama yönelik talan projelerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Daha önce DİHA tarafından gündeme getirilen İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Antik Kenti’ne, ekolojik yaşama zarar veren termik santral, rüzgar tribünü, kömür depoları gibi daha birçok kirletici tesisin bulunduğu proje nedeniyle iş makineleri girmiş, son olarak bölgede faaliyet yürüten Nemport Şirketi Antik kentin bulunduğu bölgeye asfalt dökmüştü. Yaşanan gelişmelerin ardından son olarak Kyme Antik Kenti’nde kazı çalışmaları yapan İtalyan Arkeolog Antonino La Marca’nın yetkisiz ve ehliyetsiz olduğu ortaya çıktı. Yine bölgede yapılması planlanan ve antik kentin dokusuna zarar veren projelere de bu arkeolog tarafından izin verildiği öğrenildi.

 

Hukuk dışı görev!

Ege Bölgesi’nde önemli kültür mirası olan Kyme Antik Kenti’ne ait tarihi eserlerin konuya ehliyetsiz ve yetkisiz bir arkeologun sorumluluğunda olmasının kabul edilemeyeceğini belirten Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, yasalara göre bu arkeologun sorumluluk alma ve kazı yapma ehliyetinin bulunmadığını vurguladı. Yasa ve yönetmeliklerine göre kazı başkanlığı sorumluluğunun, doçent ve profesörlük statüsünde olan kişilere verilmesi gerektiğini belirten Karaçorlu, “Ne yazık ki bu unvanlara ve yetkilere sahip olmayan bir arkeolog, kendisine Kültür Bakanlığı yetkilileri tarafından, yasal olmayan biçimde verilen izinle, hukuk dışı biçimde bu görevi sürdürmektedir” diye belirtti.

‘Yetkisiz arkeologdan izin’

Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya şikâyet dilekçesi gönderen Karaçorlu, İtalyan Arkeolog Antonino La Marca’nın kazı başkanlığı görevine son verilmesini istedi. Karaçorlu bakana sunduğu dilekçede Aliağa Kyme Antik Kenti’nin bulunduğu birinci derece arkeolojik yerleşim yeri kazılarının tamamen yasadışı izinlerle ve belgelerle yürütüldüğü yönündeki görüşlerini ifade etti.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür