Direniş şarkıları sahne aldı

Direniş şarkıları sahne aldı

22. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava’da sahneye çıkan folk müzik efsanesi Baez, sahneye davet ettiği Kardeş Türküler ile birlikte Gezi şarkısı ‘Tencere Tava Havası’ adlı şarkıyı seslendirdi. Açıkhava, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ diye sloganıyla inledi

İSTANBUL- İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava’da sahne alan ‘68 kuşağının sembolleşen kadın müzisyenlerinden Joan Baez’a Kardeş Türküler eşlik etti.

 

Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konsere “Land of a Thousand Dances” ile başlayan Baez, “Blowing in the Wind”, “Imagine” ve “Gracias A La Vida” adlı sevilen şarkılarını yorumladı. İstanbul’un “güzel ve çılgın insanlar”ın yaşadığı bir şehir olduğunu dile getiren Baez, kente yeniden geleceğini söyledi. Baez, Nâzım Hikmet’in “Hiroşima” şiirini ve Zülfü Livaneli’nin bu şiirden bestelediği ‘Kız Çocuğu’ şarkısını Türkçe seslendirdi.

 

Tencere tava hep aynı hava

 

Kardeş Türküler, Baez ile düet yaparak Gezi direnişi sonrasında besteledikleri ‘Tencere tava havası’ adlı şarkıyı seslendirdi. Şarkının bitiminde Gezi Parkı’nın 21 yıllık bahçıvanının oğlu ressam Haydar Özay’ın Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenler anısına çizdiği ‘Gezi tablosu’ sahneye yansıtılınca Harbiye Açıkhava’yı dolduran seyirciler “Her yer Taksim her yer direniş” sloganını attı. Baez’in en sevilen şarkılarından ‘Donna Donna’nın bir bölümü ise Kardeş Türküler tarafından Kürtçe seslendirildi.

 

Joan Baez’in davulcusu Arthur Hnatek, konser sırasında gökkuşağı bayrağı çıkararak, 29 Haziran Pazar günü polis saldırısıyla izin verilmeyen Onur Yürüyüşü’ne göndermede bulundu ve LGBTİ’lere destek verdi.

 

11 yıl önce gelmişti

 

30’dan fazla albümle müzik yaşamında yarım asrı geride bırakan, aktivist kimliğiyle de popüler müziğin en önemli seslerinden kabul edilen Baez, en son 2004 yılında 11. İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olarak Harbiye Açıkhava’da sahne almıştı.

 

Özgürlüğün sesi

 

Şarkı söylemekle toplumsal bilinci birbirinden ayırmayan Joan Baez’ın ‘60’lı yıllardan başlayarak söylediği şarkılarıyla gençler dünyadaki kötülüklere isyan etti, aşık oldu, güldü, öfkelendi, savaşlara, ölümlere, haksızlıklara direndi. Babası Meksikalı annesi İskoçyalı olan Baez, ilk profesyonel konserini 1959’daki Newport Folk Festivali’nde verdi. Bir yıl sonra ilk solo konserini veren Baez, ilk plağını da o yıl çıkardı. Şarkılarında daha güzel, mutlu, aydınlık bir dünyanın mümkün olduğu anlatan Baez’ın albümleri milyonlarca sattı, ödüller aldı. Baez’a kısa bir süre önce de 21 Mayıs 2015 tarihinde Uluslararası Af Örgütü’nün “Vicdan ve Bilinç Elçisi” ödülü verildi.↳Son Güncelleme: 02 Temmuz 2015 21:37

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür