Irkçılık karneye not edildi

Irkçılık karneye not edildi

Karne heyecanını en az yaşayan Türkiye’deki Suriyeli göçmen çocuklar oldu. Bilgi ÇOÇA, Suriyeli çocukların durumunu raporlaştırdı. Kimi ‘vatandaş hassasiyeti’nden kırık not aldı, kimi ırkçılığa uğradı
Sedat YILMAZ

İSTANBUL - Türkiye ve Kürdistan genelinde 17 milyon 600 bin öğrenci dün karne sevinci ve üzüntüsüyle üç aylık yaz tatiline girdi. Karne heyecanını belki de en az yaşayan Suriyeli çocuklar oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) bünyesinde bir grup akademisyen, Türkiye’de okuyan Suriyeli çocuklar üzerinde “mini” bir araştırma yaptı. Rapora ilişkin gazetemize konuşan Ayşe Beyazova, göçmen çocukların kayıt sürecinden başlamak kaydıyla eğitim öğrenim sürecinin tamamında birçok sorunla karşı karşıya kaldığını söyledi. İstanbul’da üç ayrı ilçede 4 idareci, 24 öğretmen ve 25 Suriyeli öğrenciyle yüz yüze yapılan görüşmelerde yaşanan sorunlar kaydedildi.

Araştırmanın oldukça küçük çaplı olduğunu ve genellemeden kaçınmak gerektiğini özelikle vurgulayan Beyazova, sorun ve çözüm önerilerin yer aldığı raporu yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Raporda, öğretmen ve idarecilerin gördükleri temel sorunlar, çocukların Türkçeyi bilmediklerinden yeterli iletişim kuramaması, anadillerinde eğitim alma olanaklarının kısıtlı oluşu, Suriyeli öğrencilere uygun bir müfredatın bulunmaması, idareci ve öğretmenlerin sürece ilişkin hazırlıklarının bulunmayışı, Suriyeli öğrencilerin diğer çocukların, velilerinin ya da okul personelinin ayrımcı tutum ve davranışlarına maruz kalabilmesi, öğretmen ve idarecilerin olası ayrımcı tutum ve davranışlarla başetmek konusunda yeterli donanıma sahip olmaması, şeklinde sıralanıyor.

Öğretmen tek başına

Raporda, sınıflarında Suriyeli öğrencilerin kayıtlı olduğu öğretmenlerin herhangi bir destek almadan tek baslarına çözmek zorunda kaldıkları bu sorunlar, çoğu zaman vakitsizlik ve donanımsızlık nedeniyle çözemedikleri sorunların büyüdüğü belirtiliyor. Ayrıca, idarecilerin ve öğretmenlerin devletin Suriyelilere sunduğu olanak ve hizmetlerden haberdar olmadığı not ediliyor. Okulda Arapça veya Kürtçe bilen öğretmen olması iletişimi biraz rahatlatıyor.

Engeller çıkartılıyor

Okula kayıt olmak isteyen Suriyeli çocuğun öncelikle AFAD ya da İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerektiğine dikkat çekilen raporun ayrıntısında, “Bazen Suriyeli ailelerin sunması mümkün olmayan belgeler talep edildiğini öğrendik; örneğin, muhtardan alınacak ikametgah belgesi, kira kontratı ya da elektrik faturası gibi. Sonuç itibariyle resmi kayıt sürecinde yaşanan bahsi geçen güçlükler çocukların okula gitmesi önünde de engel oluşturuyor.” denildi. Ayrıca ailelerin kaydolma hakları bulunduğu bilgisine erişimleri de oldukça kısıtlı olduğu vurgulandı.

Takdirlik vatandaş!

Görüşme yapılan öğretmenlerden birisinin, Türkiyeli velilerin Suriyeli çocukların kendi çocuklarının yanına oturmasını istemediğini; sınıfta çocukları yerleştirmek konusunda zorluk çektiğini belirtiyor. Yine bir başka öğretmen diğer velileri Suriyeli öğrencilerin kendi çocuklarından daha yüksek not almasından hoşlanmadığından karnelerine aldıklarından daha düşük notlar yazmak durumunda kaldıklarını belirtiyor.

‘Ayrımcılığa uğruyoruz’

Raporda en dikkat çekici tespitler ise, çocuklarla yapılan odak gruplarda Suriyeli öğrencilerle Türkiyeli öğrenciler arasında çok kısıtlı iletişim olduğu, arkadaşlık kurulamadığı ve Suriyeli çocukların etiketlenerek dışlandığına dair. Bazı çocuklar Türkiyeli öğrencilerin kendileriyle oynamadığını, sözlerine inanmadığını, arkadaşlık etmediğini ve kendilerini dışladığını anlatıyor. Her şeye rağmen, çocukların çoğunluğu öğretmenlerinden memnun ve okullarına devam etmekten yana.↳Son Güncelleme: 13 Haziran 2015 14:26

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür