HIRSIZA DUR DE OYUNA SAHİP ÇIK!

HIRSIZA DUR DE OYUNA SAHİP ÇIK!

7 Haziran seçimleri için geri sayım başladı. Yaratacağı sonuçlar açısından, son 20 yılın bu en önemli seçimlerinin, pek çok sebeple cumhuriyet tarihinin en kritik siyaset sınavlarından biri olduğu söylenebilir. Bu seçimler ayrıca, hukuka ve ahlaka aykırılıklarla kirlendikçe kilitlenen Türkiye siyaseti için de bir altın anahtar olabilir. Yani sadece saatler sonra sandık başına gidilecek seçimlerin kıymeti de önemi de çok büyük...

Ancak hala süren seçim kampanyası sürecinde, hükümet kadar jandarma, polis, yargı ve YSK’nin de seçim güvenliğini nasıl hiçe saydığına hep birlikte tanık olduk. Cumhurbaşkanı destekli ve hukuk tanımaz AKP propagandası, medyayı ve Türkiye’yi esir alırken, HDP’nin neredeyse her gün saldırıya uğradığı seçim kampanyası süreci nihayet sona ermek üzere.

7 Haziran’da ise seçim güvenliğinin ikinci önemli bölümü, oy vermekle başlayacak. Sandıktaki oyların korunarak sayılması ve zapta geçirilmesiyle devam edecek süreç, sayım sonuçlarının bilgisayarlara girilmesi ve her ile ait verilerin bilgisayarda toplanarak sonuçların ilanıyla son bulacak.

Öncelikle her bir oyun taşıdığı önem sebebiyle, her seçmenin oy kullanırken kurallara uyması, hatalı işlemden kaçınması gerekiyor. Sonra da, sıra o oyların hırsızlardan korunması, doğru biçimde kayıtlara geçmesi için dikkat edilmesi gerekenler geliyor.

Parti temsilcilerinin de aralarında bulunduğu, YSK tarafından atanan sandık kurulu görevlileri, oy verme, sandık koruma ve sayım işlemlerini yapmakla mükellef. Ancak geçmiş deneyimler, bu işlemlerin hukuka ve ahlaka aykırı bir şekilde gerçekleştirilebildiğine işaret ediyor.

Bu noktada denetim ve itiraz hakkına sahip parti müşahitleri ile gözlemciler öne çıkıyor. Onlar oy verme işlemi kadar, oyların korunması, doğru biçimde sayılması, zabıtlara işlenmesine nezaret edecekler, yeri geldiğinde itiraz ve şikayet mekanizmasını harekete geçirecekler.

SABAH EVDEN ÇIKARKEN

Oy vermek için evden çıkarken, TC kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daire veya kamu kuruluşlarınca verilmiş soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli ve resmi nitelikteki belgelerden birini mutlaka yanına almalı.

Üzerinde TC kimlik numarası olmayan resimli ve resmi kimlik belgesi bulunan seçmenlerin oy kullanabilmek için bu belgelerin yanında, ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmeleri de şart.

OY VERMEK İÇİN

Seçmenlerin oy verecekleri okulda, seçmen kağıdında numarası yazılı sandığın bulunduğu sınıf ya da odanın kapısında, seçmen listesini kontrol etmeleri, isim ve adreslerini bulmaları gerekiyor. Liste ve numara levhası yoksa, sandık kurulu görevlilerini uyarmak gerekebilir.

Listede ad ve adresini gören seçmenler, sandık kurulu başkanı veya üyesine kimliklerini ibraz ederek oy pusulası ile zarfını ve mührü alabilirler. Her seçmenin, aldıkları pusula, zarf ve mührü kontrol etmeleri önemli. Pusula ya da zarfta herhangi bir çizik ya da basılı mühür varsa, görevlilere itiraz ve iade etmeleri gerekir.

Nasıl oy kullanacağını bilmeyen seçmenler, sadece sandık kurulu başkanından bilgi almalı ama siyasi yönlendirmeye itiraz etmelidir.

Okuma yazma bilmeyen seçmenlere sandık kurulu başkanı bilgi verebilir ancak oy verme kabinine  giremez.

Görme engelli veya elleri olmayan seçmenler ise sadece kendi tercih ettikleri kişilerden yardım alarak oy kullanabilir. Ancak bir seçmene yardım eden kişi, başka bir seçmene yardım edemez.

Seçmenlerin, oylarını kullanacakları kabinin, dışarıdan görülmeyecek biçimde kapatılmış olmasına dikkat etmeleri, aksi halde sandık kuruluna itirazda bulunmaları gerekiyor.

Seçmenlerin oy kabinine girerken, cep telefonu ve varsa fotoğraf makinesi gibi eşyalarını dışarıda bırakmaları gerekir.

Seçmenler, oy pusulasında, seçecekleri partinin ambleminin altındaki yuvarlak işaretli yere, ellerindeki mührü basarak oy verirler. İşlem sırasında basılan mührün yuvarlak çizginin dışına taşmaması gerekir.

Seçtikleri partiye mührü basan seçmenlerin oy pusulasını katlayarak zarfa yerleştirmeleri ve kabinden çıkıp, bu zarfı sandığa atmaları gerekir.

NELERE DİKKAT EDECEĞİZ?

Her seçmen, oy vermeden önce kontrol ettiği seçmen listesinde, kendi adresinde tanımadığı başka seçmenlerin bulunup bulunmadığını görebilir; tespit ederse, sandık kuruluna itiraz ve şikayette bulunabilir.

Seçmenler, oy vermek için gittikleri okulda, sandığın bulunduğu yerde ve oy kabininde partilere ait afiş, flama, broşür gibi malzemelerin bulunup bulunmadığına bakabilir, varsa itiraz ve şikayet hakkını kullanabilir.

Seçmenler, okulda ya da sandık odasında, hangi partiye oy verilmesi gerektiğini telkin edenler varsa, şikayetçi olabilir.

Seçmenler, sandık başındaki görevliler veya parti müşahitleri ile gözlemcilerin, parti rozeti taşıyıp taşımadığına bakabilir, gerektiğinde şikayet edebilir.

Her seçmen, kendisinden önceki ya da sonraki seçmenlerin kimlik gösterip göstermediğine, seçmen listesini imzalayıp imzalamadığına bakabilir, gerekirse şikayette bulunabilir.↳Son Güncelleme: 04 Haziran 2015 23:12

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür