Demokratik Suriye Ordusu

Demokratik Suriye Ordusu

Halk Savunma Birlikleri (YPG), Özgür Suriye Ordusu'nun tüm bileşenleri ve Fırat bölgesinde IŞİD''e karşı savaşan Suriye muhalefetine bağlı silahlı güçler, 'BURKAN EL-FIRAT' (Fırat Volkanı) adıyla ortak eylem merkezi kurdu

Kobanê’de YPG güçleri ile Özgür Suriye Ordusu’nun tüm bileşenleri, IŞİD çetelerine karşı Burkan El-Fırat adında ‘Ortak Operasyon Merkezi’ oluşturdu. Ortak açıklama yapan askeri güçler, tüm tarafları ‘Ortak Operasyon Merkezi’ne destek vermeye çağırdı.
 

YPG ve ÖSO’danstratejik hamle

Kobanê’de YPG/YPJ güçleri ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) tüm bileşenleri ve silahlı muhalifler, Fırat Nehri civarında IŞİD çetelerine karşı Burkan El-Fırat adında “ortak operasyon odası” oluşturdu. YPG, YPJ, ÖSO taburları ve Fırat Nehri bölgesinde IŞİD çetelerine karşı savaşan diğer taburların oluşturduğu “ortak savunma odası”nda IŞİD çetelerine karşı savaşan güçlerin birlikteliği ve eylem ortaklığı sağlanacak. Birleşime katılan bütün güçler adına bir ÖSO komutanının okuduğu ortak basın metninde, “IŞİD çetesinin barbarlığı ve vahşetine karşı bizler, Lîwaa El-Tewhîd’in doğu tarafı, Lîwaa Siwar El-Reqa, Fecir El-Huriyê Tugaylarına bağlı Şems El-Şemal taburları, YPG, YPJ, Seraya Cerablus, Lîwaa Cebhet El-Ekrad, Siwar Umunaa El-Reqa, El-Qesas Ordusu, Lîwaa El-Cîhad Fî Sebîlillah tugay ve taburları Burkan El-Firat (Arpija Firatê) adı altında bir araya geldik” dedi.

Basın metninde devamla şöyle dendi: “1-Kandırılarak IŞİD’e dahil edilen tüm üyeler (oluşumlar) örgütü terk etsin. 2-Uluslararası kamuoyu IŞİD ‘terörüne’ karşı görevini yerine getirsin. 3-IŞİD’e karşı duran tüm taraflar, maddi ve manevi desteğini ortak operasyon odasına yatırsın.”

Bildirinin sonunda ise IŞİD’in elindeki tüm yerlerin ögürleştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Öncelikli yerler ise, Qereqozaq, Sirrîn, Cerablus, Minbic ile çevresi ve Reqa ile çevresi olarak belirlendi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür