Diyarbakır'da çocuk tutuklulara kötü muamele

Diyarbakır

Toplumsal bir gösteriye katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mehmet ve Şeyhmus Denli isimli kardeşlerin, çocuk koğuşu bulunmadığı gerekçesiyle adli tutukluların bulunduğu koğuşa konulduğunu belirten anne Emine Denli, çocukların, adli tutukların işkence ve

Toplumsal bir gösteriye katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mehmet ve Şeyhmus Denli isimli kardeşlerin, çocuk koğuşu bulunmadığı gerekçesiyle adli tutukluların bulunduğu koğuşa konulduğunu belirten anne Emine Denli, çocukların, adli tutukların işkence ve kötü muamelesine maruz kaldıkları belirtti.

Diyarbakır Bağlar ilçesi Dörtyol mevkiinde iki hafta önce gerçekleşen bir toplumsal gösteriye katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve ardından tutuklanarak cezaevine konulan Mehmet (15) ve Şeyhmus (17) Denli kardeşlerin, E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çocuk koğuşu bulunmadığı gerekçesiyle adli tutukluların kaldığı 10 No'lu koğuşa götürüldükleri belirtildi. İddiaya göre çocuklara, adli tutuklular tarafından işkence ve kötü muamelede yapıldığı kaydedildi.
Cezaevine çocuklarımı görmeye gittiğini belirten Emine Denli, "Bana adli tutukluların kendilerini dövdüklerini söylediler. Oğlum Şeyhmus bana 'anne kafamızı bir su kabının içersine koyup çıkarıyorlar. Bize işkence yapıyorlar. Kaç defa baygınlık geçirdim' dedi. Ellerini ve ayaklarını bağlıyorlarmış. Onların para istediklerini söylediler" diye konuştu.

'Burada kalırsam intihar edeceğim'

17 Temmuz'da cezaevinde bulunan çocuklarını bir kez daha ziyaret ettiğini belirten Anne Denli, "Çocuklarıma alıp cezaevine götürdüğüm eşyaları onlardan almışlar. Dün yine gittim ve bana 'Anne beni buradan çıkar, çıkarmazsan intihar edeceğim.' dedi. Bende 'Oğlum ben seni nasıl çıkarayım, elimden ne gelir" dedim. Bana 'ellerimizi ve ayaklarımızı bağlıyorlar, bize işkence yapıyorlar. Paramızı alıyorlar bizden. Dayanamıyorum artık' dedi. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Nereye başvurdumsa hiçbir sonuç alamadım.

Konu hakkında cezaevi yönetimini bilgilendirdiğini ancak, cezaevinin bu duruma kayıtsız kaldıklarını belirten Anne Denli, "Ne gece uyuyabiliyorum, ne gündüz. Zaten hastayım. Yürümekte zorlanıyorum. Savcılığa, hakimliğe gidip geliyorum. Hiçbir şey yapamayacaklarını söylüyorlar. Ama çocuklarım şu anda işkence görüyorlar" diye konuştu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür